سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ EN
با امضاي قرارداد در حضور وزير نفت؛

توسعه فاز سوم میدان نفتی دارخوین کلید خورد

با حضور وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، قرارداد ۱٫۶۵ میلیارد دلاری توسعه فاز سوم میدان نفتی دارخوین بین شرکت مهندسی و توسعه نفت و کنسرسیومی متشکل از شرکت مدیریت سرمایه گذاری امید وابسته به بانک سپه، شرکت ایتوک ایران، شرکت توسعه توان انرژی پویا و شرکت پتروامید آسیا به امضا رسید.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، بعدازظهر امروز دوشنبه (۲۴ مردادماه)، قرارداد توسعه فاز سوم میدان نفتی دارخوین بین شرکت مهندسی و توسعه نفت و کنسرسیومی متشکل از شرکت مدیریت سرمایه گذاری امید وابسته به بانک سپه، شرکت ایتوک ایران، شرکت توسعه توان انرژی پویا و شرکت پتروامید آسیا به امضا رسید تا بار دیگر عرصه برای ظهور توانمندی های شرکت های داخلی فعال در صنعت نفت، فراهم آید.

بر اساس این گزارش، این قرارداد از نوع بیع متقابل است که با هدف دستیابی به تولید روزانه ۷۱ هزار بشکه نفت خام در مدت زمان ۶۶ ماه به امضا رسید و بازپرداخت آن به مدت ۱۴ سال و از محل حداکثر ۶۰ درصد عایدات تولید است.

در مراسم امضای قرارداد توسعه فاز ۳ میدان دارخوین مهندس رستم قاسمی،وزیر نفت و نیز احمد قلعه بانی مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران حضور داشتند.

این گزارش می افزاید: میزان تولید روزانه در مرحله اول توسعه از لایه فهلیان ۱۴ هزار بشکه نفت خام در مدت ۱۸ ماه از تاریخ موثر شدن قرارداد است و میزان تولید روزانه نفت خام در تولید اولیه مرحله دوم توسعه از لایه های ایلام و سروک به ۵۶ هزار و ۵۰۰ بشکه نفت خام در پنجاه و چهارمین ماه پس از قرارداد خواهد رسید و در نهایت، پس از ۶۶ ماه از تاریخ موثر شدن قرارداد، تولید نهایی به ۷۱ هزار بشکه نفت خام در روز به همراه تولید ۴۷ میلیون فوت مکعب گاز خواهد رسید.

گفتنی است میدان نفتی دارخوین در ۳۰ کیلومتری شمال خرمشهر و ۱۰۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز قرار دارد و از جمله مزایای انعقاد قرارداد توسعه فاز سوم این میدان، ایرانی بودن پیمانکار توسعه دهنده، توسعه مخازنی با ویژگی نفت سنگین و اشتغالزایی و محرومیت زدایی از منطقه غرب کارون است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۰۸۷۸۴ بازدید