سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ EN

آزمایش های ارتعاشی سکوی ثابت فلزی مقیاس شده SPQ1

مرحله اول آزمایش های ارتعاشی سکوی ثابت فلزی مقیاس شده SPQ1(مقیاس ۱:۱۵) از سکوهای فاز ۱ طرح توسعه میدان پارس جنوبی به منظور بررسی پایش سلامتی سازه در این گونه از سازه ها در دانشکده عمران دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی انجام شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایراناین سازه با حمایت شرکت نفت و گاز پارس در قالب پروژه پژوهشی “مطالعه عددی و تجربی رفتار دینامیکی سکوهای ثابت فلزی به منظور بازبینی سلامتی این نوع از سازه ها” طی مدت ۲ سال طرح ریزی و اجرا شد.

سازه این طرح پس از طراحی در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در کارگاه ساحل (مطلق) واقع در شهرک صنعتی شمس آباد ساخته و سپس به دانشکده عمران دانشگاه جهت انجام آزمایشات انتقال داده شد.

بر اساس این گزارش  سکوهای دریایی در واقع سازه های زیربنایی هستند که نقش مهمی را در اقتصاد و صنعت هر کشور دارند.

این سازه ها به دلیل قرارگیری در شرایط محیطی سخت مستعد آسیب دیدگی هستند، بنابراین اطمینان از فعالیت ایمن آنها امری ضروری و حیاتی است.

بازرسی دوره ای سکوهای دریایی بصورت بصری توسط غواصان صورت می گیرد که هزینه های زیادی را دربردارد. امروزه با پیشرفت صنایع الکترونیک بازرسی های دوره ای توسط وسایل کنترل از دور انجام می شود.

بازبینی پیوسته سازه در دوره بهره برداری روش جدیدی است که تاکنون در بعضی از سازه های زیربنایی مهم با عنوان بازبینی سلامتی سازه (Structure Health Monitoring) بکار می رود. در این روش با نصب حسگرهایی چون شتاب سنج، کرنش سنج و تغییرمکان سنج، رفتار دینامیکی و عملکرد سازه در طول دوره بهره­برداری مورد بازبینی قرار می گیرد.

مرحله اول این آزمایش ها در آزمایشگاه سازه و بر روی بستر صلب، بدون در نظر گرفتن اثر اندرکنش خاک سازه و شمع برای سازه اصلی انجام گرفت. سپس با ایجاد آسیب های تصنعی در مدل آزمایشگاهی (کاهش سطح مقطع اعضاء، قطع شدگی اعضاء، پارگی اعضاء، کمانش محلی اعضاء) آزمایش های ارتعاشی برای حالت های مختلف تکرارشد.

این گزارش حاکی است که این آزمایش ها به منظور شناسایی محل آسیب های مختلف محتمل انجام گرفته است و مرحله دوم آزمایش ها با در نظر گرفتن اثر اندرکنش خاک و سازه و شمع و با کوبیدن شمع ها انجام خواهد شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۷:۰۶۳۹۴ بازدید