سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ EN

سهم شرکت‌های اصلی در واگذاری ۳۹٫۲ میلیارد دلاری وزارت نفت اعلام شد

معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت، ضمن تاکید بر ارزش ۳۹٫۲ میلیارد دلاری واگذاری‌ها در وزارت نفت تا پایان تیر ماه امسال، سهم جداگانه شرکت‌ها را از میزان خصوصی‌سازی اعلام کرد.

مهندس محسن خجسته‌مهر در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، با اشاره به سهم ۵۱ درصدی وزارت نفت از واگذاری‌های کل کشور، از کسب مقام نخست خصوصی‌سازی توسط این وزارتخانه خبر داد.

وی با تاکید بر پیشرفت بیشتر روند خصوصی‌سازی در شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، خاطرنشان کرد: تاکنون ۲۴ شرکت و طرح به طور ۱۰۰ درصدی در حوزه شرکت ملی صنایع پتروشیمی به بخش خصوصی واگذار شده است.

۱۰٫۳ میلیارد دلار ارزش واگذاری‌ها در صنعت پتروشیمی

به گفته معاون وزیر نفت قرار است ۴۰ شرکت و طرح دیگر نیز با احتساب ۱۵ شرکت هلدینگ خلیج‌فارس، در سال جاری به بخش خصوصی واگذار شوند. در این رابطه ارزش واگذاری شرکت و طرح‌های صنعت پتروشیمی از ابتدا تا پایان تیرماه امسال حدود ۱۰٫۳ میلیارد دلار بوده است.

وی با بیان اینکه در این صنعت تنها ۱۵ شرکت هلدینگ خلیج فارس برای واگذاری عرضه نشده است، تصریح کرد: در این‌باره وزارت نفت آمادگی کامل را برای واگذاری دارد و منتظر اعلام سازمان خصوصی‌سازی برای تحقق این امر است.

۱۲٫۳ میلیارد دلار ارزش واگذاری‌ها در صنعت پالایش و پخش

مهندس خجسته‌مهر ارزش واگذاری‌ها در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی را بیش از ۱۲٫۳ میلیارد دلار عنوان و یادآوری کرد: طبق توافق صورت گرفته دو پالایشگاه آبادان و امام خمینی شازند اراک به طور کامل در تملک وزارت نفت بوده و همچنین وزارت نفت در دو پالایشگاه ستاره خلیج فارس و پارس باید سرمایه‌گذاری‌های لازم را انجام دهد و سپس واگذاری کند.

۶٫۵  میلیارد دلار ارزش واگذاری‌ها در شرکت‌های نفت و گاز

وی اظهار کرد: در شرکت ملی نفت ایران نیز ۶٫۳ میلیارد دلار و در شرکت ملی گاز ایران ۰٫۲ میلیارد دلار واگذاری صورت گرفته است؛ همچنین سهام ۱۳ شرکت و ۱۰ دفتر خارج از کشور نیز به طور کامل تا پایان امسال به بخش خصوصی واگذار می شود.

۱۰٫۱ میلیارد دلار ارزش واگذاری‌ها در قالب سهام عدالت

این مقام مسئول در ادامه ارزش سهام عدالت واگذار شده در بخش‌های پتروشیمی و گاز را ۱۰٫۱ میلیارد دلار اعلام کرد و در مورد واگذار نشدن برخی شرکت‌ها به بخش خصوصی به پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت گفت: برخی موارد با مصداق حاکیمتی شناخته شده، تصدی آنها بلا واگذاری بوده و طبق ماده ۱۰ قانون اصل ۴۴  جزء شبکه انرژی بوده و مقرر شده در شرکت مادر تخصصی خود، ادامه فعالیت دهند.

وی با تاکید بر این که وزارت نفت هیچ‌گونه مقاومتی در واگذاری شرکت‌های زیرمجموعه به بخش خصوصی نداشته است، اظهار داشت: طبق قانون اصل ۴۴ قانون اساسی، واگذاری‌ها در این وزارتخانه در حال انجام است و در این امر نیز موفق بوده‌ایم.

معاون وزیر نفت هدف از واگذاری شرکت‌ها به بخش خصوصی را تحقق اصل ۴۴ قانون اساسی و منویات مقام معظم رهبری برشمرد و تصریح کرد: هدف از این اقدام ، تامین منابع مالی و افزایش سطح بهره‌وری است که  باید در این راستا بخش خصوصی توانمندی داشته باشیم.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۵۴۳۰۳ بازدید