سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ EN

حذف هزینه‌های سنگین خرید تکنولوژی در پروژه‌های صنعت نفت

رئیس پژوهشکده مطالعات راهبردی فناوری موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی با اشاره به تهیه و تنظیم سند نقشه راه فناوری، از حذف هزینه‌های خرید تکنولوژی در پروژه‌های صنعت نفت در آینده خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، دکتر هادی نیل‌فروشان با اشاره به این‌که در زمینه انتقال فناوری در طول سالیان دراز متحمل خرید تکنولوژی‌های زیادی شده‌ایم، گفت: در نهایت با برنامه‌ریزی‌های انجام شده زمینه برای تهیه و تنظیم سند نقشه راه فناوری در صنعت فراهم شده است.

. وی با بیان این که هر صنعتی که  فناوری نیاز دارد باید قابلیت فناوری را در خود ایجاد کند، افزود: بر این اساس، مدیریت  فناوری به عنوان یک دانش گسترده، در دستور کار پژوهشکده مطالعات راهبردی و فناوری قرار گرفته است.

دکتر نیل فروشان با اعلام این که هم‌اکنون مطالعات راهبردی و فناوری در سه زیرگروه اصلی شامل سیاست‌گذاری و اقتصاد فناوری، مدیریت نوآوری، تحقیق و توسعه و آینده‌نگری و هوشمندی فناوری وجود دارد، تصریح کرد: در شرایط کنونی فعالیت‌های این مجموعه در قالب مطالعات راهبردی و اجرای طرح‌های پژوهشی انجام شده است.

وی با اشاره به این‌که در حال حاضر مدیریت فناوری بر عهده بنگاه‌ها و  شرکت‌های عملیاتی است، خاطرنشان کرد: نظام نوآوری تعریف‌کننده هندسه نهادها و سازمان‌های درگیر در توسعه فناوری و همچنین ارتباطی که میان این نهادها و سازمان‌ها وجود دارد است.

این مقام مسئول با بیان اینکه نظام نوآوری بخشی از صنعت نفت است که در این رابطه پروژه دیگری در ارتباط با این نظام‌نامه در دست انجام است، افزود: تاکنون پیشنهادهای پایه‌ای برای این نظام‌ نامه طراحی شده که مراحل اولیه آن در حال اجراست. در بخش مدیریت نوآوری، تحقیق و توسعه نیز موضوع تحقیق و پژوهش  R&D بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد .

تهیه و تنظیم سند نقشه راه فناوری

رئیس پژوهشکده مطالعات راهبردی فناوری  با بیان این که در حال حاضر این پژوهشکده در حال تنظیم سند نقشه راه فناوری است، اظهار داشت: با تدوین سند اهداف فناوری صنعت نفت، مسیری را که باید در جهت کسب توانمندی‌ها بپیماید، مشخص خواهد شد.

وی اضافه کرد: پروژه تهیه و تنظیم سند نقشه راه حدود دو سال قبل در شرکت ملی گاز ایران اجرا شد که در حال حاضر این شرکت از نقشه راه فناوری برخوردار است و ما هم‌اکنون در تلاش هستیم تا این سند را برای کل پیکره صنعت نفت استفاده کنیم.

پروژه شناسایی چالش‌های فناوری در صنعت نفت

دکتر نیل فروشان در خصوص پروژه شناسایی چالش‌های فناوری در صنعت نفت که از سال گذشته مراحل اولیه آن آغاز شده است، توضیح داد: این پروژه ازجمله طرح‌های راهبردی ۲۱ گانه فناوری صنعت نفت است. برخی از شرکت‌های عملیاتی از ما تقاضا کردند تا نظام مدیریت فناوری و فرآیند تدوین استراتژی را تدوین کرده و در اختیار آنها قراردهیم؛ به عنوان نمونه شرکت نفت و گاز پارس از جمله متقاضیان این نظام نامه به شمار می رود.

به گفته وی پروژه‌های ارتقاء توانمندی ساخت داخل تجهیزات و پروژه پایگاه نوآوری و حل مسئله در صنعت نفت از دیگر پروژه‌هایی است که در دستور کار این پژوهشکده قرار دارد.

آینده نگری و هوشمندی فناوری

رئیس پژوهشکده مطالعات راهبردی فناوری در خصوص پروژه‌هایی که در گروه پروژه‌های آینده‌نگری و هوشمندی فناوری قرار می‌گیرند، توضیح داد: کار پایش هوشمندانه فناوری در موسسات فناوری، تحقیقاتی و شرکت‌های عملیاتی در حال انجام است که در حال حاضر اولویت اول این پایش در حوزه حفاری است.

وی ادامه داد: پایش فناوری رهبردی حوزه حفاری یک بخش دیگر پایش کشورهای نفتی است که در این زمینه پژوهشکده سه گزارش را  اوایل سال جاری با عنوان اولویت فناوری راهبردی صنعت نفت عربستان منتشر کرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۵۲۷۷۵ بازدید