سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ EN

برداشت گاز ازمخزن مشترک پارس جنوبی از مرز ۴۱۵ میلیارد متر مکعب گذشت

سرپرست امورهماهنگی و نظارت بر تولید شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: با برداشت بیش از شش میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب گاز تا پایان تیرماه امسال، کل برداشت گاز ترش از مخزن مشترک پارس جنوبی از آغاز بهره برداری تاکنون از مرز ۴۱۵ میلیارد و ۵۴۶ میلیون متر مکعب گذشت.

علی احمدی، سرپرست امورهماهنگی و نظارت بر تولید شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی افزود: به رغم انجام تعمیرات اساسی پالایشگاه ها در این مجتمع، بیش ازچهار میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین در تیرماه برای مصرف به خطوط سراسری تزریق شده است.

سرپرست امورهماهنگی و نظارت بر تولید گاز مجتمع گاز پارس جنوبی به میزان تولید میعانات گازی این مجتمع اشاره کرد و اظهارداشت: در مدت یکماهه تیر بیش از ۹ میلیون ۱۴۰ هزار بشکه میعانات گازی در این مجتمع تولید شده است.

احمدی ادامه داد: همچنین در تیرماه امسال ۸۱۶ میلیون متر مکعب گاز ترش به چاه های نفتی از طریق خط پنجم تزریق و بیش از ۲۴۱ میلیون متر مکعب گاز شیرین به پتروشیمی پارس ارسال شده است.

وی میزان تولید گاز مایع پروپان را در این مدت در این مجتمع ۶۷ هزار تن ذکر کرد و اظهار داشت: همچنین درمدت یادشده بیش از ۴۰ هزار تن گاز مایع بوتان در این مجتمع تولید و صادر شده است.

احمدی به تولید ۲۷ هزار تنی گوگرد در تیرماه در مجتمع گاز پارس جنوبی اشاره کرد و افزود: در این مدت همچنین ۷۹ هزار تن اتان تولیدی این مجتمع به عنوان خوراک به پتروشیمی های جم، آریا ساسول و مروارید ارسال شد.

مخزن مشترک گازی پارس جنوبی ۵۰درصد از ذخایر گاز کشور وهشت درصد از ذخایر گازی جهان را در خود جای داده است.

پالایشگاه های فاز های یک تا ۱۰ شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی در مجاورت یکدیگر در منطقه ویژه انرژی اقتصادی پارس، در بندرعسلویه و درجنوب استان بوشهر احداث شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۵۱۳۱۳ بازدید