سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ EN

حضور پژوهشگران ایرانی درکارگروه های تحقیقاتی اوپک

پژوهشگاه صنعت نفت با ارائه طرح های خلاقانه در کارگروه های اوپک و ارائه چندین طرح تحقیقاتی در کارگروه سوخت های پاک اوپک، در صدد ثبت موفقیتی دیگر در عرصه بین المللی است.

مهدی رشیدزاده رییس مرکز تحقیقات کاتالیست پژوهشگاه صنعت نفت در گفت و گو با خبرنگارپایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، با بیان این مطلب گفت: سازمان اوپک دارای ۵ کارگروه؛ مدیریت کربن، ((Clean fuels سوخت های پاک  ، EOR ، نفت های سنگین و تبدیلات گازی است که کشور ایران ریاست کارگروه تبدیلات گازی را به عهده دارد.

وی افزود: هدف از تشکیل کارگروه های تخصصی درسازمان اوپک، ایجاد همکاری های تحقیقاتی و توسعه ای بین اعضاء کشورهای اوپک به منظور دستیابی به تکنولوژی های پیشرفته و استراتژی های موثر در تامین نفت است.

رشید زاده یکی دیگر از اهداف کارگروه های اوپک استفاده امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی کشورهای عضو از یکدیگر و بازدید از مراکز تحقیقاتی آنهاست.

.رشید زاده گفت: در این کارگروه تا کنون چندین پروپوزال با همکاری بخش های مختلف پژوهشگاه برای ریاست کارگروه ارسال شده است.

رییس مرکز تحقیقات کاتالیست پژوهشگاه صنعت نفت، با بیان اینکه کشور ایران در هر ۵ کارگروه اوپک نماینده دارد، گفت: نمایندگان کشور مختلف در کارگروه های اوپک طرح های تحقیقاتی ارائه می دهند که پس از اولویت بندی طرح های تحقیقاتی ارائه شده از سوی کشورهای عضو،  از سوی رییس کارگروه، به مرحله اجرا می رسند.

رشید زاده افزود: امیدواریم در آینده همکاری و هماهنگی بیشتری در سطح وزارت نفت به منظور اعزام کارشناسان و مسئولان به کارگروه های سازمان اوپک صورت گیرد.

وی با بیان اینکه کارگروه های اوپک در سال ۲۰۰۴ تشکیل شده اند و کشور ایران توانسته در دو سال اخیر تا حدودی فعال در این جلسات شرکت کند گفت: در حال حاضر طرح تحقیقاتی ایران در کارگروه سوخت های پاک به عنوان طرح اولویت دار مطرح شده و این نشاندهنده تعامل خوب ما در ارتباط با این کارگروه است .

رشید زاده افزود: طرح تحقیقاتی ایران پس از اخذ نظرات اعضاء مراحل نهایی خود را طی می کند و تا نوامبر سال ۲۰۱۱ و پس از انجام یک جلسه فنی آماده اجرا می شود.

وی در مورد طرح تحقیقاتی ارائه شده از سوی ایران در کارگروه سوخت های پاک توضیح داد: طرح تحقیقاتی ما در ارتباط با تاثیر انواع خوراک دیزل در فرآیند سولفورزدایی عمیق است.

وی افزود: هر کشور عضو با استفاده از زیر ساخت و امکانات پایلوتی خود در مورد خوراک دیزل ارزیابی های خود را با استفاده از یک کاتالیست مرجع انجام می دهد.

رشید زاده یکی از مزیت های همکاری کشورهای عضو کارگروه های اوپک را استفاده از دانش ، تجهیزات و آزمایشگاه های سایر کشورهای عضو در صورت نیاز عنوان کرد و گفت: به منظور ارتباط به روز و موثر اعضاء کارگروه ها، در سایت رسمی اوپک  بخشی (Forum) ایجاد شده است که تمامی اطلاعات مربوط به طرح های تحقیقاتی و نظرات اعضاء  در ان بخش  ثبت و هر لحظه به روزرسانی می شود.

رییس مرکز تحقیقات کاتالیست پژوهشگاه صنعت نفت یاد آور شد: پژوهشگاه صنعت نفت علاوه بر فعالیت در کارگروه سوخت های پاک و همچنین داشتن مسئولیت کارگروه تبدیلات گازی در سایر کارگروه ها نیز فعال است.

وی افزود:  دو طرح تحقیقاتی از سوی ایران در مورد موضوع مدیریت کربن ارائه شده که اکنون در  سایت رسمی سازمان اوپک قرار دارد تا پس از اولویت بندی در کارگروه مربوطه به مرحله اجرا برسد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۴۹۲۵۷ بازدید