سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ EN

حلقه‌های ملی‌شدن صنعت نفت تکمیل نشده است

رئیس‌جمهور با بیان اینکه هنوز حلقه‌های ملی شدن صنعت نفت تکمیل نشده است گفت: با همکاری مدیران این صنعت با دانشگاه‌ها می توانیم دو حلقه باقیمانده یعنی ساخت تجهیزات و در دست گرفتن بازار را نیز در اختیار داشته باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، دکتر محمود احمدی نژاد در مراسم تودیع و معارفه وزیر نفت که امروز (سه‌شنبه – ۱۸ مرداد) برگزار شد، افزود: مأموریت ما تکمیل حلقه‌‌های ملی شدن صنعت نفت است زیرا نهضت ملی شدن صنعت نفت که ۶۰ سال پیش اتفاق افتاد ناقص مانده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه با وجه سیاسی ملی شدن صنعت نفت کاری ندارد، گفت: اگر حساب و کتاب ساده‌‌ای در مدت ۶۰ ساله ملی شدن صنعت نفت انجام دهیم متوجه می‌شویم که حداکثر چیزی که گیر ملت ایران آمد، حدود یک سوم ارزش نفت است و دو سوم آن دوباره به جیب کسانی رفت که قبل از آن غارت می‌کردند.

دکتر احمدی‌نژاد با اشاره به فشار سیاسی موجود بر بازار جهانی نفت گفت: ملی‌شدن صنعت نفت موجب شد یک‌سوم تا یک‌پنجم درآمد نفت به جیب ملت بیاید اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی همیشه آرزویمان این بود که نفت به‌واقع ملی شود که کارهای بزرگی در این خصوص انجام شد.

وی با بیان اینکه تاکنون انصافاً‌ کارهای بزرگی در خصوص اجرای طرح‌های صنعت نفت انجام شده است، افزود: اجرای این طرح‌ها و تأمین منابع آن از جانب پیمانکاران داخلی کار و اتفاق بسیار بزرگی است، با این حال، باید به سمت تکمیل حلقه‌های ملی شدن صنعت نفت پیش برویم.

رئیس‌جمهور در ادامه تصریح کرد: باید به سمتی برویم که تجهیزات نفت را خودمان بسازیم و می‌توانیم؛ فقط باید یک هماهنگی میان دانشگاه‌ها و صنعت نفت رخ دهد. مدیران صنعت نفت در دوران دفاع مقدس و بعد از آن و نیز در دوران اخیر سخت تحریم توانستند صنعت نفت را به خوبی اداره کنند.

وی افزود: در حال حاضر کارهای مربوط به اکتشاف و تولید و همچنین کارهای فنی در داخل انجام می شود اما باید تولید تجهیزات، فرآوری و بازاریابی را نیز خودمان انجام دهیم.

دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه حداکثر فرآوری نفت در داخل یکی از آرزوهای بزرگ ملت ایران است، گفت: هم اکنون حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه نفت از مناطق نفت‌خیز صادر می‌شود که بیش از آن را باید در داخل فرآوری کنیم.

وی در ادامه به موضوع تعیین قیمت نفت در بازارهای جهانی اشاره کرد و افزود: این امر حلقه آخر ملی شدن صنعت نفت است که باید آن را نیز در اختیار بگیریم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه بحران اقتصادی وجود دارد اما فکر می‌کنم و حدس می‌زنم بخشی از آن مدیریت شده است چرا که پول‌هایی که در بورس‌هایشان قرار دارد تحت استعمار آنهاست، خاطرنشان کرد: شنیده‌ام رئیس جمهور یکی از کشورها به رئیس جمهور امریکا اعتراض کرده است که ما این همه پول در کشور شما آوردیم در حالی که ضرر کردیم و حالا از چه کسی باید بگیریم.

وی با تاکید بر اینکه بورس‌های اصلی در دنیا در اختیار استعمارگران و ثروتمندان صهیونیستی و امریکایی است، گفت: دخایر نفت و گاز زیاد است و حتی در روی دریا هم نفت زیادی معطل است اما آیا قیمت نفت را به واقع بازار تعیین می کند؟

دکتر احمدی نژاد با اشاره به اینکه یکی از راه‌های خارج شدن از سیطره استعمارگران در بازار نفت راه‌اندازی بورس‌های موازی نفت است که این کار باید در کشور ما به سرعت انجام گیرد، در ادامه به سیاست‌های پولی امریکا و انتشار پول‌های بی‌پشتوانه در این کشور اشاره کرد و گفت: اخیراً بر اساس اطلاعات بدست آمده از یک گزارش، امریکا بیش از ۳۲ هزار میلیارد دلار پول کاغذی منتشر کرده است که اگر کل ثروت امریکا را هم بفروشند نمی توانند آن را تأمین کنند.

به گفته وی ۱۴ هزار و پانصد میلیارد دلار بدهی رسمی امریکا اعلام شده در حالی که به همین میزان تولید ناخالص آنهاست. از سوی دیگر شبکه بانکی اصلی دنیا دست صهیونیست‌ها و ثروتمندان درجه یک امریکاست؛ ما ۱۰۰ میلیارد دلار در بانک‌هایشان وام داریم اما هر روز به بهانه های مختلف ما را از گرفتن حتی ۲۰ میلیارد دلار وام باز می دارند و برای پول ما ۲ درصد سود می دهند که این هم در دست خودشان است؛ سر و ته تلاش ملت‌ها با یک سیستم جدید و استعمار فرانو در جیب آنها ریخته می شود.

رئیس جمهور در ادامه توضیح داد: درآمد ما از نفت است و این را باید بشکنیم که این امر را می‌توانیم با راه‌اندازی بورس جدید نفت انجام دهیم تا سلطه دلار شکسته شود هر چند این شکسته شدن آغاز شده است.

وی افزود: امریکا در صدر بدهکاران جهان قرار دارد و بعد از آن ژاپن و بعد اروپایی‌ها هستند در حالی که جمهوری اسلامی ایران و ترکیه جزو آخرین کشورهای بدهکارند؛ معتقدم اگر یک کشور بتواند خود را از زیر سیطره استعمار بیرون بکشد این سیطره در هم شکسته می شود که یکی از جاهای مهم اجرای این امر، نفت است.

وی در ادامه با بیان اینکه تعیین قیمت نفت در بازارهای جهانی فقط دست وزارت نفت نیست و باید کل دولت و دیپلماسی ما فعال شود اظهار کرد: کارهای بسیار خوبی در صنعت نفت هم در اکتشاف هم در تولید و هم در برداشت و خدمات رسانی به مردم انجام شده است.

رئیس جمهور در ادامه به قطع واردات بنزین اشاره کرد و گفت: این امر از آن جهت که کشوری توانسته است در برابر زور سلطه‌ گران و تحریم‌ کنندگان بایستد بسیار مهم است وگرنه وارد نکردن روزانه ۲۰ میلیون لیتر بنزین شاید چیز مهمی نباشد؛ باید به جایی برسیم که حتی یک قطره نفت خارج از حیطه ملی نه تولید و نه مصرف شود و این آرزویی دست یافتنی است.

رئیس جمهور با بیان اینکه صنعت نفت همیشه برای مردم ما دارای انگیزه و امیدآفرین بوده است، تبیین کرد: مدیران این صنعت نباید دغدغه منابع مالی داشته باشند چرا که از زیر سنگ هم شده است منابع مالی را تأمین می کنیم و یکی از محل های تأمین منابع مالی خود وزارت نفت است.

وی از تلاش‌های وزرای نفت قبلی به ‌ویژه آقای سیدمسعود میرکاظمی و همچنین از آقای علی‌آبادی قدردانی کرد.

دکتر احمدی نژاد در ابتدای سخنان خود ماه رمضان را هدیه‌ ای بزرگ از ناحیه خداوند به عالم هستی از جمله انسان ‌ها دانست و گفت: این سوال مطرح است که چرا خداوند دائماً خود را با صفت رحمان و رحیم معرفی می کند؛ هر چند اهل فن باید پاسخ دهند اما ظاهراً این طور است که اساس خلق عالم بر پایه لطف و محبت است.

وی با بیان اینکه هر کس بخواهد در مسیر تعالی حرکت کند راهش، راه رحمانیت و رحیمیت است، افزود: اگر عشق به خوبی‌ها، دیگران و ارزش‌های متعالی نباشد حرکتی رخ نمی دهد و این را ما به خوبی در زندگی خودمان و تاریخ مشاهده می کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه به میزانی که دل انسان از محبت و رحم انباشته می شود به همان نسبت انسان، انسان است و خدایی می‌شود و ماندگار و اثرگذار، تصریح کرد: ماه رمضان ماه تمرین انباشتن دل‌ها از محبت و رحم به دیگران و ارزش‌های متعالی و زیبایی‌هاست. ماه رمضان ماهی است که دل‌ها نرم می‌شود و عاطفه بالا می رود و رحم و مروت و انصاف و مهرورزی گسترش می یابد.

وی در این مراسم، آقای رستم قاسمی را به عنوان وزیر نفت معرفی و از تلاش‌های آقای محمد علی‌ آبادی در زمان سرپرستی‌اش بر وزارت نفت قدردانی کرد. مراسم تودیع و معارفه وزیر جدید نفت با حضور جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیران ارشد این وزارتخانه در مجموعه فرهنگی رفاهی وزارت نفت برگزار شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۰۷۵۴۸ بازدید