سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ EN

جزئیات ترمیم ۴۸ ساعته خط لوله آسیب دیده قلعه نار

جزئیات ترمیم ۴۸ ساعته خط لوله آسیب دیده قلعه نار به اهواز/آتشی که بر روزه داران صنعت نفت گلستان شد

با همت متخصصین و کارکنان خدوم مناطق نفتخیز جنوب و شرکت های بهره بردار کارون، مارون و مسجدسلیمان خط لوله آسیب دیده انتقال نفت قلعه نار به اهواز ظهر امروز وارد مدار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، اکیپ های واحدهای مختلف شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان همراه با متخصصان شرکت های کارون و مارون توانستند در مدت زمان ۴۸ ساعت خط لوله آسیب دیده را تعمیر و مجدداً به مدار انتقال بازگردانند.

تلاشگران صنعت نفت جنوب با محوریت شرکت بهره برداری نفت مسجدسلیمان با وجود گرمای طاقت فرسا و فزاینده منطقه و با وجود روزه دار بودن لحظه ای خدمت را رها نکردند تا این خط لوله ترمیم شود . آنان در این عملیات که صفرعلی رییسی؛ مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان آنرا مدیریت می کرد عملیات تعمیر را تا لحظه اتمام کار به پیش بردند .

در این عملیات که مهر تأییدی بر توانمندی کارکنان زحمت کش نفت در مناطق نفتخیز جنوب است دو عدد شیر ۲۰ اینچ همراه با اتصالات به منظور جلوگیری از هرگونه حادثه زیست محیطی در مواقع حادثه در دو سمت رودخانه شاوور شوش نصب شد .

همچنین یک دستگاه رابط لوله دو سر فلنچ توسط متخصصین تعمیرات ساخته شد و همراه با ۱۲ متر لوله ۲۰ اینچ به جای لوله آسیب دیده قرار گرفت تا باردیگر نفت در این خط لوله جاری شود .

متخصصین ایمنی و بهداشت نیز با تشکیل گروهی متشکل از متخصصین شرکت های ملی حفاری، کارون، مارون و بنادر و کشتیرانی ماهشهر با نصب بوم های جاذب نفت، توانستند عملیات جمع آوری نفت رها شده بر روی رودخانه شاوور را به منظور پاکسازی محیط زیست با موفقیت به اتمام برسانند .

گروه ترابری متشکل از ترابری مناطق نفتخیز جنوب، مسجدسلیمان و شرکت خدمات ترابری نفت نیز از ابتدای شروع سانحه با جابجایی خودروهای سنگین و عملیاتی و همچنین جابجایی ادوات لازم برای عملیات در کوتاه ترین زمان، نقش مهم و موثری در موفقیت آمیز بودن این عملیات ایفا کرد .

گروه حراست نیز با قرق محوطه حادثه به ایمن سازی محوطه و جلوگیری از ورود افراد غیر متخصص پرداخت تا آسیبی به شهروندان و ساکنین منطقه وارد نشود .

صفرعلی رییسی؛ مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان و مدیر اجرایی عملیات در خاتمه این عملیات موفقیت آمیز از تلاش و مجاهدت تمامی کارکنان صنعت نفت در این اقدام متهورانه که در شرایط نامساعد جوی انجام شد تقدیر و تشکر کرد.

با اتمام عملیات تعمیرات در خط لوله آسیب دیده هم اکنون نفت تولید شده در واحد بهره برداری قلعه نار و لب سفید که در حوزه عملیاتی شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان قرار دارد به اهواز با موفقیت از سر گرفته شد و نفت در این خط لوله مجدداً جاری شد .

این خط لوله که روزانه ۴۰ هزار بشکه نفت را از واحد قلعه نار به اهواز منتقل می کند بر اثرحادثه ای که علت آن هنوز از سوی کارشناسان اعلام نشده دچار آتش سوزی شد و شعله های سرکش آتش که ارتفاعی بیش از ۴۰ متر داشتند با تلاش چندین ساعته متخصصین مهار و خاموش شد .

گفتنی است مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب از زمان بروز سانحه در محل حادثه حاضر شد و ضمن روحیه بخشی به اعضای گروه های حاضر در محل ضمن مدیریت منطقه به ارائه راهکارهای لازم پرداخت .

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۱۱۳۵۸ بازدید