سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ EN

ثبت هزارمین عملیات حفاری شرکت ملی حفاری ایران

رئیس عملیات ویژه حفاری شرکت ملی حفاری ایران از ثبت هزارمین عملیات حفاری جهت دار در این شرکت خبر داد.

مهندس مهران عالیپور در گفت و گو با خبرنگار شانا افزود: این عملیات در چاه مارون ۶۹ حفره ۶ و ۸/۱ در مناطق نفت خیز جنوب تحقق یافت.

وی با اشاره به تاسیس واحد عملیات ویژه حفاری در شرکت ملی حفاری ایران در سال ۱۳۷۳ افزود: در مدت ۱۸ سال فعالیت این واحد با تلاش کارشناسان مجرب داخلی ۴۶۵ هزار و ۸۴۹ متر حفاری جهت دار در میدان های نفتی و گازی کشور انجام شده است.

عالیپور، انجام حفاری های جهت دار و افقی، خدمات عبور از کنارگذر و مغزه گیری با به کارگیری فناوری های نوین را از شمار فعالیت های این واحد برشمرد و گفت: هم اکنون گروه های حفاری جهت دار این شرکت در پروژه های بزرگ ملی از جمله فازهای ۹، ۱۰ و ۱۴ پارس جنوبی، پروژه میدان گازی کیش و حفاری چاه های زمین گرمایی در منطقه سبلان در حال ارائه خدمات هستند.

رئیس عملیات ویژه حفاری شرکت ملی حفاری ایران با اشاره به توانمندی های داخلی و سرمایه گذاری در زمینه تولید دانش فنی و ساخت ابزار ویژه حفاری از سوی دانشگاه ها و شرکت های معتبر ایرانی افزود: با توجه به حمایت های مدیرعامل و مدیریت پژوهش و فناوری شرکت، در آینده نزدیک شاهد به کارگیری ابزارهای حفاری جهت دار ساخت ایران از جمله ابزار مغزه گیری، ساخت موتور حفاری جهت دار و ابزار جهت یابی حفاری و بومی شدن این دانش خواهیم بود.

وی یکی از کاربردهای حفاری جهت دار را حفاری چاه های امدادی برای خاموش کردن چاه هایی که به دلایل مختلف دچار سانحه و آتش سوزی می شوند، خواند و گفت: پس از حادثه چاه کنگان ۲۳ و درخواست غیر معقول شرکت های خارجی برای خاموش کردن چاه ساخت ابزار MLT که در حفاری چاه های امدادی به کار می رود، در دستور قرار گرفت که از طریق اداره پژوهش و فناوری شرکت با همکاری یکی از دانشگاه های معتبر نسبت به تولید دانش فنی و ساخت این ابزار اقدام شد.

عالیپور درباره موفقیت های حاصله در این واحد گفت: دستیابی به رکوردهای موفقیت آمیز حفاری ۹۵۰ متر به صورت افقی در چاه پایدار ۳ و ۷۵۰ متر حفاری افقی در چاه چشمه خوش ۸  همچنین به کارگیری ابزار مغزه گیری جهت یافته به منظور کسب اطلاعات خاص از سازندهای مخازن مناطق نفت خیز جنوب و شرکت نفت فلات قاره از جمله این موفقیت هاست.

رئیس عملیات ویژه حفاری شرکت ملی حفاری ایران به فعالیت ۱۵ گروه تخصصی در این واحد اشاره کرد و گفت: بر اساس برنامه ریزی، این تعداد تا پایان سال ۱۳۹۲ به ۲۵ گروه افزایش خواهد یافت.

شرکت ملی حفاری ایران یکی از شرکت های بالادستی شرکت ملی نفت ایران است که در بخش های عملیات حفاری و ارائه خدمات فنی تخصصی این صنعت در مناطق خشکی و دریایی نفت خیز کشور فعالیت می کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۱۴۴۵۱ بازدید