سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ EN

وارد مدار شدن ۶ حلقه چاه فاز ۱۰ میدان گازی پارس جنوبی در هفته جاری

مجری فازهای ۹ و ۱۰ میدان گازی پارس جنوبی از وارد مدار شدن ۶ حلقه چاه این فازها تا پایان هفته جاری خبر داد، گفت: هم اکنون مشعل های سکوی فاز ۱۰ روشن است.

اسماعیل گله داری در گفت و گو با خبرنگار شانا از نصب و راه اندازی تاسیسات سرچاهی ۶ حلقه چاه در فاز ۱۰ میدان گازی پارس جنوبی خبر داد و گفت:  گاز این فاز به ‌میزان ۶۰۰ میلیون فوت مکعب در روز معادل روزانه ۱۷ میلیون متر مکعب تا پایان هفته جاری وارد  مدار می‌شود.

وی با بیان اینکه تا پایان شهریور ماه سال جاری تمامی چاه های فاز ۱۰ میدان گازی پارس جنوبی وارد مدار تولید می شود، گفت: هم اکنون ۷ حلقه چاه از فاز ۹ وارد مدار تولید شده و بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته پنج حلقه باقی مانده تا قبل از آغاز فصل سرما به تولید می رسند.

مجری فازهای ۹ و ۱۰ میدان گازی پارس جنوبی تاکید کرد: تا پیش از راه اندازی چاه های این دو فاز تمامی مراحل نصب و راه اندازی تاسیسات سرچاهی در میدان گازی پارس جنوبی از سوی کارشناسان خارجی و یا با همکاری آنها انجام می شد، در حالی که امروز این کار به دست متخصصان داخلی و بدون دخالت بیگانگان صورت می گیرد.

به گزارش شانا،  پالایشگاه‌های فازهای ۹ و ۱۰ پارس جنوبی پیش از این افتتاح شده و با گاز دریافتی از فازهای ۶و ۷ و ۸ پارس جنوبی در مدار قرارا گرفته بود.

براین اساس با وارد مدار تولید شدن این ۶ حلقه چاه در فاز ۱۰ با فرض تولید متوسط ۱۰۰ میلیون فوت مکعب در هر حلقه چاه، ۶۰۰ میلیون فوت مکعب به تولید گاز این میدان افزوده خواهد شد.

با تولید ۶۰۰ میلیون فوت مکعب گاز از فاز ۱۰ پارس جنوبی این گاز وارد پالایشگاه فازهای ۹ و ۱۰ می‌شود و به همین میزان گاز ترش فازهای ۶ و ۷ و ۸ که پیش از این در پالایشگاه فازهای ۹ و ۱۰ تصفیه می‌شد برای تزریق به میدان نفتی آغاجاری اختصاص خواهد یافت.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۵۶۲۸۴ بازدید