سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ EN

تشریج جزئیات مهار آتش در خط لوله قلعه نار به اهواز

تشریج جزئیات مهار آتش در خط لوله قلعه نار به اهواز/روایت نبرد با شعله هایی که تا۴۰ متر سر به آسمان کشیدند

نیروهای خدوم و تلاشگر واحدهای مختلف شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان، کارون، مارون و سایر شرکت های تابعه شرکت مناطق نفتخیز جنوب توانستند با ایثار و مجاهدت فراوان در شرایط دشوار و نامساعد آب و هوای منطقه شعله های سرکش آتش خط لوله قلعه نار به اهواز را مهار و خاموش کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، به دنبال وقوع آتش سوزی در خط لوله ۲۰ اینچ قلعه نار به اهواز در منطقه شاوور شوش که روزانه ۴۰ هزار بشکه نفت خام را به اهواز منتقل می کند، با دستور و نظارت مستقیم هرمز قلاوند؛ مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب ستاد مقابله با این بحران در محل حادثه تشکیل و با حضور صفرعلی رییسی؛ مدیرعامل و مدیر اجرایی این بحران و سایر اعضای هیأت مدیره شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان راه های چگونگی مقابله با آتش مطرح و بررسی شد .

کارشناسان و مدیران کارآزموده و متخصص شرکت مناطق نفتخیز جنوب نیز با بهره گیری از سال ها تجربه موفق در مقابله با بحران ها و حوادث  تجربیات سالیان خود را در قالب مشاوره و راهکار به ستاد بحران منتقل کردند .

در این عملیات بزرگ که با حضور مدیران و کارشناسان فنی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و گروه های عملیاتی شرکت های تابعه مناطق نفتخیز جنوب همراه بود، نیروهای خدوم و پرتلاش واحدهای ایمنی و آتش نشانی، تعمیرات، خدمات، حراست و سایر واحدهای تابعه شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان حضوری پررنگ و فداکارانه داشتند .

با وقوع این حادثه، شیرهای کنترل این خط لوله از واحد بهره برداری قلعه نار و لب سفید بسته شد تا از ادامه نشت نفت جلوگیری شود؛ نیروهای ایمنی نیز به منظور جلوگیری از حادثه زیست محیطی با نصب بوم بر روی رودخانه شاوور از نشت و پخش نفت جلوگیری کردند .

نیروهای آتش نشانی که به منظور خاموش کردن شعله های ۴۰ متری آتش به قلب آتش زده بودند ساعت های متوالی آب و مواد خفه کننده اکسیژن بر آتش ریختند و نیروهای مهندسی نیز با ایجاد خاکریز های پیوسته عرصه را برآتش تنگ کردند .

سرانجام این حادثه که در ساعت ۱ و ۲۰ دقیقه بامداد روز جمعه اتفاق افتاده بود با ساعت ها ایثار و مجاهدت کارکنان واحدهای مختلف شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان و سایر شرکت های تابعه مناطق نفتخیز جنوب، شعله های سرکش آتش در ساعت ۱۵ به طور کامل مهار شد.

جزییات بیشتر از این عملیات متعاقبا اعلام می شود

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۴۵۳۳۰ بازدید