سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ EN

تولید از میدان‌های مشترک نفت و گاز شتاب می گیرد

مهندس رستم قاسمی با تشریح اولویت های برنامه کاری خود در مجلس گفت: با حمایت کمیته ویژه برداشت از میادین مشترک تلاش می کنیم که توسعه میادین مشترک نفت و گاز کشور شتاب یابد.

به گزارش خبرنگار شانا، مهندس رستم قاسمی، امروز (چهارشنبه ۱۲ مرداد) در جلسه بررسی صلاحیت خود برای کسب رای اعتماد از مجلس برای تصدی وزارت نفت اظهار کرد: تمام دوران خدمت خود را پس از خدمتگزاری در دوران دفاع مقدس در سازندگی کشور گذرانده ام و به عنوان سرباز کوچکی از خیل پاسداران ایران اسلامی صدها پروژه بزرگ را در صنعت نفت و گاز با همکاری همکاران عزیزم در قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) به انجام رسانده ایم.

مهندس قاسمی افزود: در قرارگاه خاتم الانبیاء موفق شدیم کیفیت پروژه ها، برنامه زمان بندی و کنترل قیمت ها را به بهترین شکل ممکن بهبود دهیم.

وی با اشاره به نقش قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) در اجرای طرح های کلان صنعت نفت، تصریح کرد: با خروج شرکت های بزرگی مانند توتال و شل از پروژه های وزارت نفت قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) جایگزین این شرکت های بزرگ شد.

وزیر پیشنهادی رئیس جمهوری برای تصدی وزارت نفت ادامه داد: یکی دیگر از مهم ترین دلخوشی های ما در قرارگاه این بود که قرارگاه مجری پروژه های محرومیت زدایی در سراسر کشور بود.

مهندس قاسمی گفت: یکی از افتخارات ما در صنعت نفت توسعه میدان گازی پارس جنوبی بود و در این میان قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) پیشتاز بود.

وی افزود: اکنون بنا به تکلیف و وظیفه جهادی خود برای خدمت حاضر شده ام و هرچه نمایندگان مجلس تکلیف کنند انجام خواهم داد.

وی با اشاره به تلاش مدیران صنعت نفت از ابتدای انقلاب گفت: این مدیران با پیروی از حضرت امام (ره) پس از پیروزی انقلاب و نیز در طول جنگ تحمیلی با روحیه ای جهادی به فعالیت پرداختند.

مهندس قاسمی افزود: صنعت نفت شهدای بزرگی از جمله شهید تندگویان را تقدیم انقلاب کرده است و جا دارد از تمام وزیران قبلی که در راه توسعه صنعت نفت تلاش کرده اند تشکر کنم.

وی گفت: در چارچوب سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری و نیز سند چشم انداز و برنامه پنجم برنامه های خود را ارائه و تشریح کرده ام.

مهندس قاسمی تصریح کرد: اهمیت تولید نفت و گاز در کشور به ویژه در میادین مشترک بر هیچ کس پنهان نیست، در حال حاضر ۱۷ میدان نفتی در دریا و خشکی و نیز ۵ میدان گازی مشترک داریم که برداشت ما از آنها با وجود سرمایه گذاری هایی که در گذشته و به خصوص در دولت نهم شده هنوز کافی نیست.

وزیر پیشنهادی نفت ادامه داد: ارتقای جایگاه صنعت نفت ایران در جهان و اوپک و حفظ جایگاه دوم گاز در جهان به کسب مقام اول پالایش در منطقه از اولویت های کاری وزارت نفت خواهد بود.

وزیر پیشنهادی وزارت نفت با اشاره به اجرای طرح جمع آوری گازهای همراه افزود: در جنوب کشور مشعل های گازی در حال سوختن هستند که منابع زیادی از کشور را از بین برده و باعث آلودگی بیشتر محیط زیست می شوند.

وی با اشاره به سوختن این مشعل ها در تاسیسات نفتی خارگ دو برابر مصرف استان اصفهان است، گفت: با جمع آوری این گازها بیش از ۲ تا ۴ میلیارد دلار به منابع کشور افزوده می شود.

قاسمی افزود: سالانه حدود ۱۰ میلیارد مترمکعب گاز از طریق خط لوله به ترکیه صادر می شود، این در حالیست که می توان با بهره برداری و توسعه مناسب پارس جنوبی صادرات خود را به کشورهای پاکستان، عراق و حتی اروپا میسر کنیم.

وی با تاکید بر لزوم توسعه بخش پتروشیمی گفت: مزایای کشورمان در این زمینه زیاد است و توسعه این بخش با کمک بخش خصوصی به ویژه در بخش صنایع پائین دستی از جمله برنامه های اینجانب است.

قاسمی همچنین در سخنان خود شتاب دهی به توسعه بخش های پالایشگاهی، تولید بنزین با استاندارد جهانی با هدف صادرات، افزایش توزیع گاز طبیعی برای  رفاه مردم برابر برنامه پنجم توسعه تا ۹۵ درصد در بخش خانوار شهری و بیش از ۴۰ درصد برای خانوار روستایی را از جمله برنامه های خود ذکر کرد.

حمایت از بخش خصوصی برای تولید کالاهای نفتی، تامین منابع مالی از بخش هایی غیر از منابع عمومی، افزایش فروش اوراق ارزی – ریالی، تامین منابع مالی از منابع بانکی، تشویق سرمایه گذاری خصوصی برای سرمایه گذاری و تلاش برای جذب سرمایه گذاری توسط خارجیان از دیگر برنامه های مهندس رستم قاسمی بود که وی به آن اشاره کرد.

وی گفت: توجه به سفرهای استانی برابر قوانین ابلاغ شده،‌ توجه جدی به منابع انسانی وزارت نفت که در سال های گذشته یکی از موضوعات مهم این وزارت خانه بوده است از جمله دیگر رویکردهای اینجانب خواهد بود.

قاسمی همچنین با تاکید بر این که تعامل مثبت با مجلس در آینده از موضوعات پیگیری شده وزارت نفت خواهد بود،‌ خاطرنشان کرد: برای بستن قراردادهای مهم نفتی، به طور قطع با خانه ملت تعامل خواهیم داشت.

وی در پایان سخنان خود با تشکر از نمایندگان موافق و مخالف و حمایت دکتر لاریجانی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: اینجانب به عنوان عضوی از سپاه ضمن افتخار به این موقعیت، اعلام می کنم که از ابتدای دوران خدمت تمایلی به سیاسی بودن نداشته ام و وزارت نفت نیز یک مکان سیاسی نیست و حضور در دولت به معنای حضور در حزب نیست.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۲ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۵۸۳۶۶ بازدید