- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - http://pedec.ir -

راه اندازی دستگاه های تفکیک گر آب از نفت در مجتمع نفتی ابوذر

رئیس مجتمع نفتی ابوذر با بیان اینکه هم اکنون روزانه ۱۷ هزار بشکه آب از نفت تفکیک می شود گفت: با راه اندازی دستگاه های تفکیک گر آب از نفت در آینده ای نزدیک در میدان نفتی ابوذر می توان روزانه ۳۵ هزار بشکه آب از نفت تفکیک کرد.

محمدرضا اکبر موسوی؛ رئیس مجتمع نفتی ابوذر در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت از راه اندازی دستگاه های تفکیک گر آب از نفت در آینده ای نزدیک در میدان نفتی ابوذر خبر داد و گفت: راهکار اندیشیده شده برای کاهش درصد آب موجود در نفت پیش از ارسال به جزیره خارگ، خریداری و نصب دستگاه های تفکیک گر بوده که به زودی راه اندازی می شود.

وی تصریح کرد: هم اکنون روزانه حدود ۱۷ هزار بشکه آب از نفت جدا می شود که با در سرویس قرار گرفتن سیستم های تفکیک گر می توان روزانه حدود ۳۵ هزار بشکه آب از نفت جدا کرد.

اکبر موسوی در مورد مزایای استفاده از سیستم تفگیک گر آب از نفت توضیح داد: با راه اندازی این سیستم ضمن جلوگیری از اتلاف انرژی آسیب کمتری به خطوط لوله وارد می شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۱۳۵ هزار بشکه نفت از سکوی میدان نفتی ابوذر به جزیره خارگ ارسال می شود اظهار کرد: وجود آب همراه نفت سبب شده که اندکی با کاهش تولید نفت در این میدان رو به رو شویم زیرا پتانسیل مخزن در این میدان به گونه ای است که با افزایش درصد آب موجود در چاه جریان نفت و به تبع آن تولید کاهش می یابد.

رئیس مجتمع نفتی ابوذر ادامه داد: هم اکنون کارهای مطالعاتی به منظور رفع مشکل آب موجود در چاه های میدان نفتی ابوذر و بهبود روند تولید در این منطقه نیز در دست اقدام است.

سکوی های جمع آوری گاز در میدان ابوذر به زودی راه اندازی می شود

اکبر موسوی با اشاره به نصب سکوهای جمع آوری گاز همراه نفت در میدان ابوذر در سال گذشته گفت: هم اکنون لوله کشی های هر سه سکو انجام شده و به زودی این سکو راه اندازی می شود اما اجرای این طرح در دراز مدت مستلزم راه اندازی طرح ان جی ال خارگ است.

وی به انتقال گاز همراه میادین سروش، نوروز و بهرگانسر به میدان ابوذر اشاره کرد و گفت: گازهای همراه این میادین پیش از ارسال به جزیره خارگ به میدان ابوذر وارد می شود که از بخشی از این گاز استفاده (برای تولید برق در توربین ها) و بقیه به جزیره خارگ ارسال می شود.

اکبر موسوی همچنین از انجام بازرسی های دوره ای خطوط لوله و تعمیرات عمومی سکوها خبر داد و گفت: تعمیرات اساسی معمولا سالانه انجام می شود اما تعمیرات عمومی معمولا همیشه در برنامه کاری مد نظر است.

روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت از میدان ابوذر به خارگ ارسال می شود

رئیس مجتمع نفتی ابوذر با بیان اینکه این مجتمع از سه سکوی بهره برداری AA، AB و AC تشکیل شده است که هر سه از نظر تجهیزات و ابعاد کاملا شبیه هم هستند افزود: نفت تولید شده در سکوهای AA و AC در ابتدا به سکوی AB وارد و سپس از آنجا و از طریق خط لوله دریایی به جزیره خارگ ارسال می شود.

اکبرموسوی با بیان اینکه برق مورد نیاز سکوها در سکوی AB تولید می شود افزود: ۶ مگا وات برق مورد نیاز سه سکو از طریق توربین هایی که در سکوی AB وجود دارد تامین و از طریق کابل به سکوها منتقل می شود.

وی افزود: نفت تولید شده از میدان نفتی ابوذر نفت ۳ فازی است که پس از استحصال در دستگاه های مخصوص، آب و گازهای سبک همراه آن جداسازی و توسط پمپ های ۶ هزار ولتی که ۵۰۰ کیلو وات قدرت دارند به جزیره خارگ ارسال می شود.

اکبر موسوی ارسال روزانه ۱۹۵ تا ۲۰۰ هزار بشکه نفت به جزیره خارگ خبر داد و گفت: در میدان ابوذر ۱۱۳ حلقه چاه حفر شده که ۶۷ حلقه از آنها فعال است و تولید نفت از آنها انجام می شود.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه سکوی ابوذر، سکوی جوانی است هنوز به مرحله تعمیرات عمده و اساسی نرسیده و در حال حاضر تعمیرات جزئی پاسخگو است.

بر اساس این گزارش، بازسازی میدان ابوذر که در دوران جنگ تحمیلی منهدم شده بود از دستاوردهای ملی و مهم صنعت نفت ایران و شرکت نفت فلات قاره به شمار می رود به گونه ای که تمامی مراحل طراحی، ساخت، حمل و نصب سکوهای این میدان به دست متخصصان، مهندسان و صنعتگران ایرانی انجام شده است.

[1] [2] [3] [4]