سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ EN

مهندس قاسمی با رای قاطع مجلس وزیر نفت می‌شود

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: اکثر نمایندگان مجلس به پیشنهاد مهندس رستم قاسمی نظر مثبت دارند و وی با رای بالا و قاطع وزیر نفت خواهد شد.

حسن غفوری‌فرد در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، با بیان اینکه مهندس قاسمی به دلیل ویژگی‌هایی که دارد مورد تایید اکثر نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون انرژی است، اظهار کرد: به همین دلیل کلیت مجلس به وی نگاه ویژه و مثبتی دارد.

وی افزود: تجربه ۲۰ ساله در صنعت نفت و گاز، اجرا و مدیریت پروژه‌های بزرگ در حوزه انرژی، روحیه جهادی، ایمان به متخصصان جوان داخلی، ولایت‌مداری و بالاخره اتکا به قدرت ایمان از جمله مهمترین ویژگی‌های وی است.

نماینده تهران با اشاره به هجمه رسانه‌های غربی علیه وزیر پیشنهادی نفت، خاطرنشان کرد: کشورهای غربی دقیقا به دلیل همین ویژگی‌ها با مهندس قاسمی مخالفت می‌کنند و اگر فردی ناتوان، ضعیف و رویگردان از توان مهندسی داخلی از سوی دولت معرفی می‌شد، به طور قطع آنها از وی حمایت می کردند.

غفوری فرد تاکید کرد: در جلسه امروز (چهارشنبه – ۱۲ مرداد) اکثر اعضای کمیسیون انرژی و نمایندگان مجلس به وزیر پیشنهادی نفت رای مثبت خواهند داد و وی با اعتماد مجلس به این سمت منصوب خواهد شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: نگاه مثبت مجلس به وزیر پیشنهادی نفت به طور قطع در طول کار وی تبدیل به حمایت منطقی از برنامه‌های مهندس قاسمی خواهد شد و انتخاب وزیری با آرای بالا موجبات رشد و توسعه این صنعت را فراهم می‌کند.

همگرایی مثبت فراکسیون‌های اقلیت و اکثریت در مورد وزیر پیشنهادی نفت

در حالی که تا دقایقی دیگر جلسه رای اعتماد به چهار وزیر پیشنهادی دکتر محمود احمدی‌نژاد آغاز می‌شود، همگرایی مثبتی میان اعضای فراکسیون‌های اقلیت و اکثریت در مورد وزیر پیشنهادی نفت ایجاد شده است.

در این رابطه پیش‌تر ولی اسماعیلی عضو هیئت رئیسه فراکسیون اصولگرایان اعلام کرده بود: اکثریت  اعضای این فراکسیون با معرفی وزیر پیشنهادی نفت موافق بوده و معتقدند این بهترین گزینه برای هدایت و راهبری وزارت نفت است.

وی با بیان اینکه جلسه شورای مرکزی فراکسیون اکثریت با حضور ۲۷ نماینده برگزار و اعضا نظرات خود را در باره چهار وزیر پیشنهادی بیان کردند، به پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت، گفت: در این جلسه اکثر اعضا موافق مهندس قاسمی بودند و نظرات مثبت خود در این رابطه را بیان کردند.

به گفته اسماعیلی، برداشت من از این جلسه این بود که اکثریت اعضای فراکسیون با پیشنهاد مهندس قاسمی موافق بوده و وی در صحن علنی رای خوبی خواهد داشت.

فراکسیون خط امام از مهندس قاسمی حمایت کرد

همچنین انوشیروان محسنی بندپی عضو فراکسیون خط امام نیز در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت اعلام کرد: “اکثر اعضای این فراکسیون به برنامه پیشنهادی مهندس رستم قاسمی وزیر پیشنهادی نفت” رای مثبت داده و در صحن علنی به وی رای اعتماد خواهند داد.

وی ادامه داد: در جلسه‌ای که وزیر پیشنهادی نفت با اعضای فراکسیون داشت برنامه‌های خود را تشریح کرد و پس از این جلسه چندین جلسه فرعی میان اعضای کمیسیون درباره وزرای پیشنهادی به ویژه نفت برگزار شد.

نماینده مردم نوشهر و چالوس افزود: اکثر اعضای فراکسیون خط امام معتقدند که حضور مهندس قاسمی در راس وزارت نفت، موجبات پیشرفت این صنعت و دفاع از حقوق ملت ایران را به ویژه در حوزه میادین مشترک تامین خواهد کرد.

محسنی بندپی تاکید کرد: همچنین معتقدیم حضور وزیری که به خصوصی‌سازی و استفاده از توان مهندسان داخلی ایمان داشته و طی دو دهه حضور در عرصه صنعت استفاده مناسبی از این توانمندی داشته، در راس وزارت نفت موثر است.

به گفته وی با توجه به اشراف ایشان بر پروژه‌های نفتی و صحبت‌های وی مبنی بر حاکم کردن نگاه اجرایی- تخصصی در این زمینه، نظر فراکسیون خط امام (ره) در مورد وزارت قاسمی مثبت بود.

همچنین طی روزهای اخیر اعلام شده است که اکثر اعضای فراکسیون‌های مختلف مانند انقلاب اسلامی و همچنین فراکسیون ورزش نیز از مهندس قاسمی حمایت کرده‌اند.

همگرایی میان اعضای فراکسیون‌های اقلیت و اکثریت در حالی صورت گرفته است که طی روزهای گذشته هجمه‌های سنگینی از سوی رسانه‌های غربی علیه وزیر پیشنهادی نفت مطرح شده و این رسانه‌ها برای تخریب تلاش‌های ۲۰ ساله مهندس قاسمی در راه توسعه صنایع داخلی، دسیسه‌های زیادی بکار بستند.

با این وجود حسن کامران نماینده اصفهان در مجلس ش.رای اسلامی نیزگفت: نمایندگان همچون زمان رای گیری برای سردار وحیدی وزیر دفاع آرایی بالا به مهندس قاسمی خواهند داد و با این کار اعلام می‌کنند که برای آنها حفظ منافع ملی و مصالح کشور در اولویت نخست قرار دارد.

مهندس قاسمی بهترین پیشنهاد برای وزارت نفت است

دو عضو عالی‌رتبه کمیسیون انرژی معتقدند، معرفی مهندس قاسمی برای تصدی وزارت نفت بهترین پیشنهاد دولت بوده است.

جهانبخش امینی نماینده مردم کرمانشاه و حسین امیری خامکانی نماینده مردم زرند در مجلس شورای اسلامی در گفتگوهای جداگانه با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت تاکید کردند: کشورهای غربی با تجهیز کشورهای همسایه ایران که از میادین مشترک سهم دارند، به دنبال ضربه‌زدن به توان صنعت نفت کشورمان هستند.

این نمایندگان معتقدند،‌در این شرایط باید مدیری با قدرت اجرایی بالا، آشنا با صنعت نفت و گاز و بالاخره دارای تجربه در این عرصه می‌تواند کشتی صنعت نفت را به منزل مقصود برساند.

هیچکدام از وزرای نفت دارای سابقه مهندس قاسمی نبودند

امیری خامکانی در ادامه این گفتگو تاکید کرد: تاکنون هیچ یک از وزرای نفت در شروع کار خود دارای سابقه‌ای ۲۰ ساله در این صنعت نبودند و تعدادی از وزرای طول تاریخ نفت ایران پس از خداحافظی با این وزارتخانه نیز چنین تجربه‌ای کسب نکردند.

امینی نیز یادآور شد: کمیسیون انرژی از وزیر پیشنهادی نفت حمایت کرده و امیدواریم در صورت رای اعتماد مجلس بتواند با حل مشکلات صنعت نفت و گاز کشورمان،‌ موجبات رشد این عرصه را فراهم کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۲ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۵۶۴۴۸ بازدید