سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ EN

دو پروژه ۲۰۰ و ۳۳۰ میلیون دلاری سرمایه‌گذاری سایپا در نفت

مدیرعامل سرمایه‌گذاری سایپا از پیگیری دو پروژه ۳۳۰ و ۲۰۰ میلیون دلاری از برنامه سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری این شرکت در حوزه نفت خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، عیسی حسین‌پناه؛ مدیرعامل سرمایه‌گذاری سایپا با اشاره به برنامه‌های جدید این شرکت در سال جاری که از قرار معلوم در مجمع سالانه آن اعلام شده اظهار داشت: یکی از اهداف مدنظر این شرکت ورود به حوزه نفت و حفاری است. به همین منظور موافقت‌نامه کلی با وزارت نفت منعقد کرده‌ایم که در فاصله ۵ سال آینده حدود ۱۰ میلیارد دلار در این حوزه‌ها از طریق سرمایه‌گذاری مستقیم و استفاده از اهرم‌های مالی سرمایه‌گذاری خواهیم کرد.

وی ادامه داد:‌ بر همین اساس در حال حاضر قرارداد خرید جک‌آپ با طرف خارجی به ارزش ۳۳۰ میلیون دلار منعقد شده که مدت آن ۱۸ ماه است. همچنین پروژه دیگری که در مرحله بررسی و مذاکره است مربوط به انعقاد یک موافقت‌نامه کلی دیگر با یکی از زیر مجموعه‌های شرکت نفت است که براساس آن امتیاز بهره‌برداری از حوزه میدان فردوسی را که یکی از بزرگترین حوزه‌های نفتی خلیج فارس به شمار می‌رود به شرکت سرمایه گذاری سایپا واگذار شود.

حسین‌پناه خاطرنشان کرد: طبق برآوردهای اولیه می‌توان بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون بشکه نفت سنگین از این میدان نفتی استخراج کرد که در حال نهایی شدن آن و انعقاد قراردادهای اولیه هستیم. این درحالی است که در مرحله اول در این پروژه ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری از طریق اهرم‌های مالی طی ۲ سال انجام خواهد شد.

وی در خصوص حاشیه سود پروژه فوق، توضیح داد: هنوز اعلام حاشیه سود برای چنین پروژه‌هایی زود است اما ورود به این پروژه‌ها دارای توجیه اقتصادی بوده چرا که از نرخ بازدهی داخلی مناسبی برخوردارند.

به گفته حسین‌پناه پروژه‌ میدان نفتی فردوسی به روش بای‌بک بوده و در دیگر پروژه‌ مربوط به خرید جک‌آپ ۳۰ درصد از مبلغ پرداخت شده و باقی از طریق اعتبارات بلندمدت تأمین شده است.

وی در خاتمه گفت:‌ به فراخور زمان و پروژه‌های دیگر نیز سرمایه‌گذاری‌های مدنظر تا سقف ۱۰ میلیارد دلار از سوی این شرکت انجام خواهد شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۱ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۶:۳۹۲۹۷ بازدید