سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ EN

ارزش واگذاری‌های وزارت نفت به بخش خصوصی به ۳۹ میلیارد دلار رسید

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت، ارزش واگذاری‌ها در وزارت نفت را ۳۹ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: این وزارت‌خانه با کسب ۵۱ درصد از واگذاری‌های کل کشور به بخش خصوصی، مقام نخست را در خصوصی‌سازی کسب کرده است.

مهندس محسن خجسته مهر در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، با اشاره به پیشرفت خصوصی‌سازی در شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، از واگذاری ۲۴ شرکت و طرح به طور ۱۰۰ درصدی در این شرکت به بخش خصوصی خبر داد.

واگذاری ۴۰ شرکت و طرح پتروشیمی به بخش خصوصی تا پایان سال

وی افزود:  ۴۰  شرکت و طرح دیگر نیز با احتساب ۱۵ شرکت هلدینگ خلیج فارس، در سال جاری به بخش خصوصی واگذاری می‌شود.

۱۰ میلیارد دلار، ارزش واگذاری‌های صنعت پتروشیمی

مهندس خجسته مهرارزش واگذاری شرکت و طرح‌های صنعت پتروشیمی از ابتدا تا تاریخ منتهی به ۱۵ خرداد امسال را حدود ۱۰ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: در این صنعت تنها ۱۵ شرکت هلدینگ خلیج فارس برای واگذاری عرضه نشده است که در این باره وزارت نفت آمادگی کامل داشته و منتظر سازمان خصوصی سازی برای تحقق این امر است.

۱۲ میلیارد دلار، ارزش واگذاری‌های صنعت پالایش و پخش

وی ارزش واگذاری‌ها در شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی را بیش از ۱۲ میلیارد دلار عنوان و تصریح کرد:  طبق توافق صورت گرفته دو پالایشگاه آبادان و امام خمینی شازند اراک به طور کامل در تملک وزارت نفت بوده و همچنین وزارت نفت در دو پالایشگاه ستاره خلیج فارس و پارس باید سرمایه‌گذاری‌های لازم را انجام دهد و سپس واگذاری کند.

۶ میلیارد دلار، ارزش واگذاری‌های شرکت نفت

معاون وزیر نفت با بیان اینکه در شرکت ملی نفت ایران نیز  ۶ میلیارد دلار واگذاری صورت گرفته و سهام چهار شرکت نفتی به طور کامل واگذار شده است، یادآوری کرد: همچنین سهام ۱۳ شرکت و ۱۰ دفتر خارج از کشور نیز به طور کامل تا پایان امسال به بخش خصوصی واگذار می شود.

وی در مورد واگذار نشدن برخی شرکت‌ها به بخش خصوصی تاکید کرد: برخی موارد با مصداق حاکمیتی شناخته شده، تصدی آنها بلاواگذاری بوده و طبق ماده ۱۰ قانون اصل ۴۴ جزء شبکه انرژی بوده و مقرر شده در شرکت مادر تخصصی خود، ادامه فعالیت دهند.

مهندس خجسته‌مهر با تاکید بر این که وزارت نفت هیچ گونه مقاومتی در واگذاری شرکت‌های زیرمجموعه به بخش خصوصی نداشته است، گفت: طبق اصل ۴۴ قانون اساسی، واگذاری‌ها در این وزارت‌خانه در حال انجام است و در این امر نیز موفق بوده‌ایم.

وی هدف از واگذاری شرکت‌ها به بخش خصوصی را تحقق اصل ۴۴ قانون اساسی و منویات مقام معظم رهبری برشمرد و تصریح کرد: هدف از این اقدام، تامین منابع مالی، افزایش سطح بهره‌وری است که  باید در این راستا بخش خصوصی توانمندی داشته باشیم.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۱ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۲۰۲۸۴ بازدید