سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ EN

قدیمی ترین پل نفت در لالی به زیر آب فرو رفت

به دنبال آبگیری سد گتوند، پل قدیمی و ارتباطی محور مسجدسلیمان لالی به زیر آب فرو رفت و غرق شد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، به دنبال آبگیری سد گتوند طی روزهای گذشته و همزمان با با بالا آمدن سطح آب موجود در مخزن سد گتوند، پل قدیمی و فلزی لالی که نمادی از خدمات صنعت نفت در این دیار است به زیر آب فرو رفت .

فرو رفتن این پل فلزی قدیمی که در سال ۱۳۲۹ بر روی رودخانه کارون و جهت ارتباط دو شهر نفتی لالی و مسجدسلیمان توسط صنعت نفت احداث شد در حالی اتفاق افتاد که ده ها تن از کارکنان بازنشسته و قدیمی صنعت نفت که از این پل خاطرات تلخ و شیرین بسیاری داشتند در لحظه غرق شدن این پل از تپه های مشرف بر جاده این لحظه را تماشا می کردند .

شدت اشک این افراد هر لحظه با بالا آمدن سطح آب و فرو رفتن پل به زیر آب بیشتر و بیشتر می شد و مانند کسی که عزیزی را به خاک می سپرد در لحظه غرق شدن پل هیچیک از نفتی های حاضر در این منطقه قادر به پنهان کردن احساسات و اشک های روانشان نبودند .

این پل در سال ۱۳۲۹ خورشیدی برابر با ۱۹۵۰ میلادی بر روی رودخانه کارون بنا شد و دو شهر نفتی مهم آن دوران ( لالی و مسجدسلیمان ) را که عمده نفت و گاز ایران را تأمین می کرد به یکدیگر متصل می ساخت. این پل به صورت خرپای فلزی با عرض ۴ متر و قابلیت عبور خودروهای تا وزن ۳۰ تن بر روی ۳ پایه سنگی مرتفع ساخته شد و بیش از ۶۱ سال سیلابهای خروشان رودخانه کارون را تحمل کرد .

پیش از این تعداد ۵ حلقه چاه نفت که در مخزن این سد غرق می شد توسط کارشناسان مجرب شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان پلمپ شد و قرار است به جای آنها ۳ حلقه چاه جدید خارج از حریم مخزن سد گتوند بزودی حفاری و به مدار تولید وارد شوند .

همچنین با جمع آوری خطوط لوله انتقال نفت و گاز به خارج از حریم سد ۳۰ کیلومتر خط لوله جدید احداث شد

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۱ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۳۱۲۹۰ بازدید