سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ EN

ایران مشکلی برای تامین گاز مورد نیاز اروپا ندارد

سرپرست وزارت نفت با بیان اینکه مشکلی در تامین گاز مورد نیاز اروپا نداریم، گفت: درحال حاضر نیز چندین سرمایه‌گذار اروپایی برای سرمایه‌گذاری و بازاریابی گاز ایران در اروپا اعلام آمادگی کرده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، مهندس محمد علی‌آبادی در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه صادرات گاز ایران به عراق و سوریه که امروز (دوشنبه – ۳ مرداد) انجام شد، افزود: ایران قصد دارد روابط خود را با کشورهای جهان به‌خصوص کشورهای همسایه و برادر افزایش دهد.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به جز رژیم اشغالگر قدس آمادگی همکاریهای نفتی و گازی با تمامی کشورهای جهان را دارد، خاطرنشان کرد: ایران به عنوان یکی از بزرگترین دارندگان ذخایر گازی جهان می تواند انرژی مورد نیاز عراق و سوریه را تامین کند.

مهندس علی‌آبادی نفت با بیان اینکه پیشنهاد ساخت خط لوله مشترک گاز ایران، عراق و سوریه برای نخستین بار توسط وزارت نفت ایران مطرح شده است، یادآور شد: قرار است پس از امضای تفاهمنامه امروز، یک کمیته مشترک راهبردی با مشارکت مدیران و کارشناسان هر سه کشور به منظور سرمایه گذاری در ساخت و بهره برداری از این خط لوله ۵ هزار کیلومتری تشکیل شود.

وی با بیان اینکه سیاست فعلی ایران توسعه همکاریهای دو و سه جانبه در بخشهای صنایع نفت، گاز و پتروشیمی با عراق و سوریه است، توضیح داد: این سه کشور اسلامی در یک منطقه حساس و استراتژیک عرض خاورمیانه قرار گرفته‌اند و باید با استفاده از ذخایر و امکانات نفت و گاز خود، روابط سه جانبه را توسعه دهند.

سرپرست وزارت نفت با اشاره به مصرف روزانه بیش از ۵۰۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی توسط کشورهای اروپایی، تبیین کرد: ساخت خط لوله مشترک گاز بین سه کشور علاوه بر دستاوردهای اقتصادی از مزیت‌های متعدد سیاسی، اجتماعی و امنیتی هم برخوردار است و می‌تواند در ادامه مسیر، گاز مورد نیاز کشورهای اروپایی را نیز تامین کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۳۵۲۶۳ بازدید