طرح توسعه میدان بلوک اناران – میدان نفتی آذر و چنگوله

طرح توسعه میادین نفتی آذر و چنگوله

 

 

اهداف طرح :

میدان آذر : تولید روزانه ۶۵ هزار بشکه نفت شامل تولید روزانه ۳۰ هزار بشکه نفت طی تولید زودهنگام و ۶۵ هزار بشکه نفت در مرحله تولید نهایی از میدان.

میدان چنگوله : توصیف مخزن،تولید زود هنگام به میزان ۱۵ـ ۱۰ هزار  بشکه نفت در روز.

موقعیت جغرافیایی طرح :

بلوک اناران یکی از پروژه های توسعه ای شرکت مهندسی و توسعه نفت میباشد که شامل دو میدان نفتی آذر و چنگوله است این بلوک در دماغه کوههای زاگرس در امتداد مرز ایران و عراق و در قسمت جنوب غربی استان ایلام بین دو شهر مهران و دهلران قرار دارد و محدوده ای به مساحت ۴۸۱ کیلومتر مربع را در بر میگیرد.

میدان آذر یکی از میادین هیدروکربوری مشترک با کشور عراق بوده که در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر مهران واقع گردیده است.سنگین نفت موجود در مخازن بنگستان این میدان حدود ۳۲ درجه API می باشد و نفت در جای آن به میزان ۲/۵ میلیارد بشکه استاندارد تخمین زده شده است.بخش عراقی این میدان بدرا نامیده میگردد.

پیمانکاران اصلی و مشاوران :

در سال ۸۶ توجیهات فنی اقتصادی طرح توسعه میدان نفتی آذر از سوی هیئت مدیره محترم شرکت ملی نفت ایران مورد بررسی قرار گرفت و اقتصادی بودن تولید از این میدان مشترک محرز گردید.

تا سال ۱۳۸۹ متعاقب ۳ سال مذاکرات فشرده فنی/قراردادی با شرکتهای داخلی و خارجی علیرغم صرف زمان فراوان و با توجه به امضاء تفاهم نامه و سند راز داری که بین طرفین مبادله گردید،نهایی شدن و عقد قرارداد با این شرکتها منجر به نتیجه نگردید و نهایتاً امضای قرارداد بیع متقابل با شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت و سرمایه گذاری صندوق پس انداز کارکنان صنعت نفت در تاریخ ۹۰/۷/۱۹ به سرانجام رسید.

پیمانکاران اصلی طرح آذر از ابتدا تا کنون عبارتند است شرکتهای:پیمانکار بیع متقابل متشکل از شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت و سرمایه گذاری صندوق پس انداز کارکنان صنعت نفت،ملی حفاری ایران،گلوبال پترو تک کیش،شرکت برق منطقه ای غرب،شرکت مخابرات ایلام و شرکت مراغ،اندیشه و عمران محیط،اندیکو

مشاوران اصلی طرح آذر از ابتدا تا کنون عبارتند از شرکتهای:

پارس پترو زاگرس،مهندسین مشاور پارس،محیط اندیش پایدار،رویان،تهران رایمند،زمین پاک پرشیا

پیمانکاران اصلی طرح چنگوله از ابتدا تا کنون عبارتند از شرکتهای :

نفت و گاز دانا،مراغ،ایمن سازان عمران پارس،اندیشه و عمران محیط.

مشاوران اصلی طرح چنگوله از ابتدا تا کنون عبارتند از شرکتهای:

کپس،تهران رایمند،زمین پاک پرشیا

فعالیت های اجرایی طرح :

–    بخش احداث و اجرای زیر زیر ساختهای میدان ( منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران) :

در بخش اجرای فعالیتهای زیر بنایی طرح،عملیات تحصیل اراضی ، پاکسازی میدان از مین و مواد منفجره عمل نکرده، انجام مطالعات زیست محیطی نهایی شده (اخذ مجوزهای EIAوEBS  از استانهای خوزستان وایلام)و مطالعات فرهنگی،اجتماعی و آمایش منطقه به اتمام رسیده است.

همچنین پوشش مخابراتی و شبکه ارتباطی موبایل نیز در منطقه راه اندازی گردیده است.عملیات ساخت محوطه سلرها و جاده های اصلی و دسترسی چاه های میدان نیز با پیشترفت فیزیکی در حدود ۸۸% در حال اجرا می باشد.

در راستای نیل به اهداف توسعه میدان،قرارداد تهیه و تأمین برق ۲۷ مگا وات در منطقه آذر با شرکت برق منطقه ای غرب (وابسته به توانیز)منعقد گردیده که پیشترفت فیزیکی این پیمانکار تا کنون در حدود ۶۸% می باشد.

احداث واحد بهره برداری تولید زود هنگام،احداث سیستم های مخابراتی،احداث نیروگاه،خطوط انتقال نیرو و ساختمان های صنعتی،احداث خطوط لوله انتقال نفت و گاز و خطوط لوله جریانی،خط لوله انتقال آب زاید به چاه تزریقی و احداث واحد بهره برداری نهایی میدان جهت فرآورش نفت تولیدی در شرح کار توسعه میدان آذر قرار دارد.

–    بخش بیع متقابل :

اهم فعالیتهای پیمانکار بیع متقابل طرح بشرح ذیل می باشد ؛

ü      امضاء قرارداد اجرای حفاری ۷ حلقه چاه با شرکت ملی حفاری ایران .

ü      امضاء قرارداد اجرای حفاری ۲ حلقه چاه به شرکت پرشیا .

ü      پیگیری امضاء قرارداد اجرای حفاری ۱۰ حلقه چاه میدان آذر بصورت EPD با شرکت گلوبال پتروتک کیش  .

ü      حفاری چاه شماره ۳ میدان در تاریخ ۹۱/۸/۲۳ با دستگاه حفاری پیروزی از سوی شرکت ملی حفاری آغاز گردیده است . هم اکنون عملیات حفاری در حفره ۳۶ اینچ به اتمام رسیده و اجرای عملیات در حفره ۲۶ اینچ  ادامه دارد . پیشرفت عملیات مزبور  به میزان ۱۵۰۰ متر گزارش شده است .

ü      پیگیری جهت تحویل اولین محموله ( از مجموع ۳ محموله ) لوله های حفاری از سازنده چینی.

ü      پیشرفت مطالعات  FEEED .

ü      شروع بکار مشاور انجام مطالعات ژئوتکنیک .

ü      انتخاب مشاور ژئوفیزیک و اجرای مطالعات مربوطه از سوی مشاور مزبور.

ü      انتخاب مشاور QC پاکسازی میدان .

ü      واگذاری انجام مطالعات مخزن بصورت CIHS.

ü      تهیه اسناد مناقصات خط لوله نفت و گاز در دست انجام است .

ü      تهیه اسناد مناقصات احداث کمپ دائم بهره­برداری احداث پست انتقال برق ۱۳۲ کیلو ولت در دست انجام است .

ü      تهیه اسناد مناقصه CPF در دست انجام است

میدان چنگوله:

در خصوص فعالیتهای اجرایی طرح چنگوله نیز تا کنون فعالیتهای تحصیل اراضی،پاکسازی میدان،نهایی شده است همچنین انجام مطالعات فرهنگی اجتماعی آمایش نیز انجام و گزارشات نهایی آن از مشاور مربوط اخذ گردیده است.

توضیح آنکه مجوزات زیست محیطی (EBS,EIA) از دو استان خوزستان و ایلام در قالب بلوک اناران (که شامل میادین نفتی آذر و چنگوله می باشد)،اخذ گردیده است.

در خصوص میدان چنگوله نیز صرفاً تولید زود هنگام از این میدان در برنامه قرار گرفته است و توصیف بیشتر آن جهت شناخت رفتار مخزن و تهیه برنامه جامع توسعه میدان مد نظر می باشد.

در این راستا موافقتنامه مطالعاتی (HOA) میدان با هدف عقد قرارداد توسعه زود هنگام با شرکت نفت و گاز دانا منعقد گردیده است که موافقتنامه مزبور در تاریخ ۹۱/۱/۲۷ مؤثر گردیده است.

مذاکرات با شرکت نفت و گاز دانا جهت عقد قرارداد در قالب بیع متقابل انجام که امید میرود قرارداد مزبور متعاقب نهایی سازی MDP آماده پاراف و امضای نهایی باشد.

 

زمان های کلیدی طرح :

طرح آذر:

تاریخ تولید زودهنگام                      دی ۱۳۹۳

تاریخ تکمیل طرح                         مرداد ۱۳۹۵

طرح چنگوله:

تاریخ تولید زود هنگام                  فروردین ۹۵

تلفن طرح آذر:        ۸۸۸۹۸۶۴۸-۰۲۱              فکس: ۸۸۸۹۲۸۵۵-۰۲۱

تلفن طرح چنگوله: ۶۶۳۴۸۲۷۱-۰۲۱              فکس: ۶۶۳۴۸۲۷۲-۰۲۱


تاريخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۲ | ساعت: ۱۱:۲۲ | شماره اين مطلب: 45 | چاپ


نظرات کاربران:

نام *
ایمیل
سایتپیوندها

پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران
پورتال شرکت ملی نفت
معاونت توسعه منابع انسانی و مدیریت
شانا
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع ‌رسانی ریاست ‌جمهوری اسلامی ایران

ارتبا با ما

 • آدرس دفتر مرکزی :

  تهران – خیابان سپهبد قرنی، خیابان شهید کلانتری پلاک ۶۱

  ایمیل :

  Email: info@pedec.ir

  تلفن :

  Phone: +98 21 88898650-60
  Fax: +98 21 88919731

مهمترین اهداف شرکت:

 • نظارت بر اجرای کلیه طرح های مهندسی و توسعه در قالب فعالیتهای طراحی، مهندسی، ساخت و اجرا در بخش نفت و گاز خشکی و دریا در درون شرکت ملی نفت ایران.