سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ EN

نقش‌آفرینی بیش از ۲۵۰ شرکت ایرانی در تامین کالاها و تجهیزات طرح ملی انتقال نفت گوره-جاسک

  مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت با اشاره به اینکه بخش های مختلف طرح ملی انتقال نفت خام گوره – جاسک مراحل پایانی را طی می‌کند، افزود: در بخش تولید کالاها و تجهیزات بیش از ۲۵۰ شرکت داخلی در این طرح نقش آفرینی کردند که در نوع خود بی نظیر است.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت عصر امروز (چهارشنبه، ۴ فروردین ۱۴۰۰) در ارتباط زنده تصویری ریاست جمهوری با ایستگاه دو طرح ملی انتقال نفت خام گوره به جاسک، با اشاره به پیشرفت ۸۰ درصدی طرح ملی انتقال نفت خام گوره-جاسک، اظهار کرد: خوشبختانه با توجه به اهمیت راهبردی، سال گذشته این طرح در اولویت وزارت نفت قرار گرفت و با حل مسأله تامین خطوط لوله با توان صددرصد داخلی، پیشرفت این طرح شتاب بیشتری گرفت و رکورد پیشرفت ۵۰ درصدی در سال گذشته ثبت شد.

تورج دهقانی افزود: در بخش خط لوله، حدود ۱۰۰۰ کیلومتر لوله تامین و به سایت ارسال شده و مراحل جوشکاری، یکپارچه سازی و اتصالات لوله مراحل نهایی را طی می‌کند.

وی با بیان اینکه در بخش تست نهایی و هیدورتست لوله‌ها بیش از ۷۰ درصد پیشرفت مشاهده می شود و مراحل نهایی را طی می کند، افزود: در بخش ایستگاه ها هم اکنون در ایستگاه دو که ۸۰ درصد پیشرفت دارد قرار داریم که در مراحل نهایی تست و راه اندازی است و در دیگر ایستگاه ها وضعیت مشابهی مشاهده می شود و همه در مراحل نهایی قرار دارند.

دهقانی تصریح کرد: در بخش برق رسانی ۱۱ پست برق در گستره ۱۰۰۰ کیلومتری و حدود ۲۰۰ کیلومتر خط برق قرار دارد که در روزهای اخیر با هماهنگی دیسپچینگ شرکت ملی برق تست های نهایی برق رسانی در ایستگاه دو در حال طی شدن است.

مدیرعامل شرکت متن افزود: در بخش انتهایی هم اتصالات به تأسیسات جاسک در جریان است و مراحل پایانی را سپری می کند که بر این اساس پیشرفت کل طرح حدود ۸۰ درصد است.

دهقانی با بیان اینکه در سال گذشته برای ثبت این رکوردها فعالیت شبانه روزی و جهادی شکل گرفت که بعضاً در اوج کار حدود ۱۰ هزار نفر در چند استان مشغول کار بودند، افزود: در بخش تولید کالاها و تجهیزات بیش از ۲۵۰ شرکت داخلی نقش آفرینی کردند که نوع خود بی نظیر است.

وی اظهار کرد: بسیاری از این کالاها برای نخستین بار تولید شدند و این مسأله به دلیل محدودیت تحریم ها نبود، بلکه به دلیل تشویق شرکت های داخلی بود که طبق فرمایشات مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری حمایت از ساخت داخل سرلوحه امور قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت متن بیان کرد: امروز مفتخرم اعلام کنم نه تنها محصولات تولید شده در اقصی نقاط کشور به موقع تحویل شده بلکه امروز درمرحله تست میدانی نیز به خوبی جواب داده اند و این طرح ملی با بیشترین توان داخلی درحال تکمیل است.

طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک، طرحی ملی و راهبردی است که با حمایت دولت و راهبری شرکت ملی نفت ایران و با هدف ایجاد ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه نفت خام در روز، ذخیره‌سازی و صادرات آن از طریق پایانه جدید جاسک، تضمین استمرار صادرات نفت خام، تمرکززدایی از پایانه‌های صادراتی و متنوع‌سازی آن و توسعه پایدار و اشتغال‌زایی در سواحل مکران اجرا می‌شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ فروردین ۱۴۰۰ساعت: ۲۱:۴۴۴۷۵ بازدید