سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ EN

تلاش بی وقفه برای تکمیل طرح راهبردی صنعت نفت/ فاز نخست طرح انتقال نفت گوره-جاسک روزهای پایانی را سپری می‎کند

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت در نخستین روزهای سال ۱۴۰۰ آخرین وضعیت طرح ملی و راهبردی گوره-جاسک را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مدیرعامل شرکت متن با حضور در استان بوشهر ضمن بازدید و پیگیری آخرین وضعیت طرح احداث خط انتقال نفت خام از گوره به جاسک در گستره ۱-۱ این طرح، با تقدیر و تشکر از تلاش بی وقفه و شبانه روزی عناصرهمیشه حاضر پیمانکار، مشاور و کارفرما به ویژه در نخستین ایام نوروز، از همت مثال زدنی تمامی این افراد در شرایط بحرانی همه گیری کرونا در این منطقه گفت و عنوان کرد که مسیر به ثمر نشاندن این طرح راهبردی و عظیم همچنان با قدرت تمام در دست اقدام است و به لطف همین تلاش ها فاز نخست این طرح روزهای پایانی خود را سپری می کند و بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته به زودی فاز نخست این طرح به بهره برداری خواهد رسید.

تورج دهقانی گفت: از نفتی که قرار است برای صادرات به جنوب شرق کشور برسد به عنوان عاملی برای توسعه هم در بخش صادرات نفت خام و هم در بخش زیرساخت های داخلی و خارجی یاد کرد و گفت: طی دو سال اخیر و به ویژه سال ۹۹، علی رغم مواجهه با تحریم های بی المللی و همه گیری کرونا که عرصه را برای انجام برخی از فعالیت های توسعه ای دشوار کرده، خوشبختانه به زودی شاهد افتتاح  فاز نخست این طرح خواهیم بود.

پایان عملیات جوشکاری ۱۰۰۰ کیلومترخط لوله  

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت در تشریح آخرین وضعیت عملیات جوشکاری خط لوله گوره – جاسک گفت: تمام لوله مورد نیاز این طرح توسط سازندگان داخلی آن تامین و به کارگاه ارسال شده و جوشکاری  خط لوله  تقریبا به پایان رسیده و هم اکنون مراحل  یکپارچه سازی را سپری می کند.

دهقانی افزود: خبر مسرت بخش، نتایج موفق آزمایش های انجام شده در خطوط لوله به لحاظ کیفی است؛ با توجه به این که این لوله ها در نوع خود برای نخستین بار آن هم به دست جوانان توانمند ایرانی تولید شده اند، نتیجه آزمایش ها بیانگر آن هستند که در کل مراحل ساخت نظارت کیفی قابل ملاحظه ای بر فرایند تولید چه در مقطع تولید تختال و چه درمرحله تبدیل آن به ورق و در نهایت تولید لوله حاکم بوده است.

وی با تاکید بر این که در حال حاضر تکمیل تلمبه خانه شماره ۲ در اولویت است، گفت: این بخش در مراحل پیش راه اندازی و راه اندازی قرار دارد.

آغاز عملیات تزریق نفت از سمت گوره طی ماه جاری

دهقانی با اشاره به مراحل تکمیل تلمبه خانه شماره ۲ که در اولویت مقطع کنونی این طرح عظیم قرار دارد و در فاز پیش راه اندازی و راه اندازی به سر می برد، گفت: تمامی فعالیت ها با هدف آغاز هرچه سریع تر تزریق نفت از منطقه گوره درماه جاری تنظیم شده و پیش می رود؛ طی این مدت و حتی در تعطیلات هم حجم فعالیت های قابل ملاحظه اجرایی در سایت های مختلف این طرح قابل مشاهده است و امیدواریم نفت را به جاسک برسانیم.

تمرکز بر تامین برق الکتروپمپ ها

دهقانی در خصوص وضعیت الکتروپمپ های طرح انتقال نفت خام از گوره به جاسک توضیح داد: تامین برق تلمبه خانه ها و ایستگاه های بین راهی خود مجموعه وسیعی از پروژه هاست و احداث ۱۱ پست برق با ترانس ها و در سایزهای مختلف به همراه حدود ۲۰۰ کیلومتر خط لوله انتقال فشار قوی و توزیع، بیانگر حجم کاری است که در بخش برق به عنوان بخش جانبی اما پر اهمیت در حال انجام است.

وی با بیان اینکه در بخش تامین برق، ۴ پیمانکار در قالب ۴ پیمان EPC  از ابتدای سال ۹۹ عملیات ساخت را آغاز کرده اند، افزود: خوشبختانه پبشرفت خوبی در تامین برق نیز حاصل شده است.

دهقانی با اشاره به این که درمجموع پیشرفت قابل ملاحظه ای در بخش تامین برق تلمبه خانه ها حاصل شده است، گفت: برق رسانی تلمبه خانه شماره ۲ انجام شده و خطوط انتقال و پست برق  راه اندازی شده و هماهنگی های لازم نیز با شرکت توزیع برق منطقه ای صورت گرفته است.

در تولید پمپ ها تمرکز بر کیفیت است

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت با تاکید بر ویژگی های پمپ های مورد نیاز که برای نخستین بار در کشور توسط سازندگان داخلی تولید شده اند، گفت: با توجه به این که ساخت ۵۰ پمپ را به ۳ سازنده ایرانی سپرده بودیم، به دلیل اولویت دار بودن در نوع خود، در ساخت آن ها تمرکز بیشتر به کیفیت معطوف شده است.

وی افزود: طی ماه های آینده، الکتروموتورهای باقی مانده را با سرعت بیشتری تامین خواهد شد و پیش بینی می کنیم از فروردین ماه سال جاری به تناوب تا خرداد ماه همه پمپ ها  قابل ارسال به سایت باشند.

عملیات ساخت مخازن پیشرفت خوبی دارد

تورج دهقانی در پاسخ به وضعیت ساخت مخازن ذخیره سازی نفت خام در جاسک با بیان این که قرار است ۲۰ مخزن هر کدام به ظرفیت ۵۰۰ هزار بشکه احداث و حجمی معادل ۱۰ میلیون بشکه نفت خام در مخازن ذخیره شود، گفت: بر پایه قراردادی که به صورت B.O.T با مشارکت شرکت های سرمایه گذاری امید و  پتروامید منعقد شد، انتظار می رفت با سرعت بیشتری فعالیت کنند و ۴ مخزن به ظرفیت ۲ میلیون بشکه را تحت عنوان فاز اول تعریف شد که تحویل شود اما در نهایت طی حدود ۴ ماه گذشته با تامین ورق های با ضخامت بالا که یک دشواری در مسیر احداث ذخایر محسوب می شد، ساخت مخازن شتاب قابل ملاحظه ای گرفته و قرار است ۲ مخزنی را که در اولویت است، تا پایان خرداد ماه تحویل شوند.

به گزارش NIOC، طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک، طرحی ملی و راهبردی است که با حمایت دولت و راهبری شرکت ملی نفت ایران و با هدف ایجاد ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه نفت خام در روز، ذخیره‌سازی و صادرات آن از طریق پایانه جدید جاسک، تضمین استمرار صادرات نفت خام، تمرکززدایی از پایانه‌های صادراتی و متنوع‌سازی آن و توسعه پایدار و اشتغال‌زایی در سواحل مکران اجرا می‌شود.

طرح خط لوله انتقال نفت خام ازگوره به جاسک از منطقه گوره از توابع شهرستان گناوه در استان بوشهر آغاز می شود و با عبور از استان های بوشهر، فارس و هرمزگان، از غرب جاسک به ترمینال و تاسیسات دریایی صادرات و واردات نفت خام و در آینده، فرآورده های نفتی ختم می شود. این طرح با ظرفیت انتقال روزانه یک میلیون بشکه نفت خام متشکل از احداث خط لوله ۴۲ اینچی به طول ۱۰۰۰ کیلومتر به همراه ساخت ۵ تلمبه خانه، دو ایستگاه توپکرانی و پایانه و  ۲۰ مخزن ۵۰۰ هزار بشکه ای به ظرفیت ۱۰ میلیون بشکه نفت و همچنین تاسیسات دریایی برای صادرات نفت خام است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ فروردین ۱۴۰۰ساعت: ۲۱:۰۶۶۰۵ بازدید