- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - http://pedec.ir -

عملیات تعمیر و راه‌اندازی پمپ‌های درون چاهی(ESP) در میدان نفتی مسجد سلیمان

برای نخستین‌بار در کشور عملیات تعمیر، نصب و راه‌اندازی پمپ‌های درون‌چاهی در میدان نفتی مسجد سلیمان انجام شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، سینا سپهری مجری طرح میدان نفتی مسجد سلیمان در این‌خصوص گفت: عملیات تعمیر اولین پمپ درون‌چاهی(ESP) در میدان نفتی مسجدسلیمان در آذرماه سال‌جاری توسط یک شرکت ایرانی انجام شده است و همچنین کابل این پمپ نیز در یکی از چاه‌های میدان نفتی مسجدسلیمان با موفقیت نصب گردیده و تا به امروز بدون هیچگونه مشکلی در حال فعالیت می‌باشد.

وی افزود: این پمپ، اولین پمپ تعمیر اساسی شدهESP  به صورت کامل در صنعت نفت است که توسط شرکت مهندسی و توسعه نفت بعنوان یکی دیگر از اولین‌ها در صنعت نفت ایران ثبت گردید.

وی بیان داشت: با بکارگیری حداکثری از توان پیمانکاران داخلی، امکان استفاده از پمپ‌های مستعمل، کاهش هزینه قابل توجهی را برای کشور  به‌همراه داشته است و از این روش برای هر پمپ بیش از ۳۰۰ هزار دلار صرفه‌جویی می‌گردد.

رضا حاجی هاشمی رئیس مهندسی نفت طرح مسجد سلیمان در ادامه افزود: از مزایای نصب این پمپ درون‌چاهی صرفه جویی ۷۰ درصدی نسبت به خرید پمپ نو است و همچنین، انجام کلیه مراحل مهندسی و اجرای تعمیر، نصب، آزمایش و راه‌اندازی توسط شرکت ایرانی انجام شده‌است که میتوان این اقدام را نمونه بارز اقتصاد مقاومتی و صرفه‌جویی ارزی در نظر گرفت.

حاجی هاشمی در ادامه بیان داشت: هم‌اکنون در حال برنامه‌ریزی برای تعمیر حداقل ۴ دستگاه پمپ دیگر در این میدان نفتی می‌باشیم.

 

لازم به ذکر است؛ طراحی، نصب و راه‌اندازی این پمپ‌ها در میدان نفتی مسجد سلیمان برای اولین‌بار در قالب قرارداد بیع متقابل بین شرکت مهندسی و توسعه نفت و پیمانکار طرح انجام شده‌است که شرکت مهندسی و توسعه نفت با دغدغه کاهش هزینه‌ها، با بکارگیری روش‌هایی نوین در تعمیر، نصب و راه‌اندازی این پمپ‌ها و با هدف استفاده از توان حداکثری پیمانکاران ایرانی اقدام به راه‌اندازی مجدد آنها کرده است.

بنابراین گزارش، میدان نفتی مسجد سلیمان در ۱۲۵ کیلومتری شمال شرقی اهواز- شهرستان مسجد سلیمان قرار دارد. در این میدان نفتی روش اصلی تولید از چاه‌ها، استفاده از پمپ‌های درون‌چاهی (ESP) می‌باشد.

 

 

[1] [2] [3] [4]