- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - http://pedec.ir -

آزمایش عملکردی تست ۲۱ از ۲۸ روز تولید نهایی میدان نفتی آذر با موفقیت به انجام رسید

http://pedec.ir/file_upload/azar-3.mp3 [1]

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، پس از انجام کلیه فعالیتهای اجرایی و توسعه‌ای ‌میدان مشترک نفتی آذر و متعاقب اتمام مراحل پیش راه اندازی و راه اندازی ردیفهای نفتی تأسیسات فرآورش مرکزی این میدان ، آزمایش عملکردی۲۱ از ۲۸ روز تولید نهایی نفت در روز سه شنبه مورخ ۱۰/۱۶/ ۹۹ با موفقیت کامل انجام و تولید روزانه ۶۵۰۰۰ بشکه نفت با خصوصیات کیفی مطلوب و کاملاً منطبق با شرایط تصریح شده در شرح کار جامع توسعه این میدان به تثبیت رسید.

بنابراین گزارش، تولید اولیه این میدان پیچیده مشترک نفتی از اسفند ماه سال ۱۳۹۵ با استفاده از تأسیسات تولید زودهنگام آغاز و در مهرماه همان سال نیز به نرخ تولید روزانه ۳۰ هزار بشکه رسیده بود و عملکرد۷۳ میلیون نفر ساعت کار مستمر بدون هیچ حادثه منجر به فوت و یا از کار افتادگی، یکی از نصاب های کسب شده در توسعه این میدان است.

لازم به ذکر است، در این میدان تعداد ۱۹ حلقه چاه تولیدی و یک حلقه چاه تولید پساب با مجموع حفاری حدود ۸۵ هزارمتر انجام شده است و با توجه به پیچیدگی‌های ساختار زمین شناسی، میدان نفتی آذر از نظر توالی لایه‌های کم فشار و پر فشار و تغییرات رخساره‌ای در گستره‌ی میدان، این میدان جزو پرچالش‌ترین و سخت‌ترین حفاری ها در حوزه میادین نفت وگاز به شمار می ‌رود.

احداث بیش از ۴۵۰ کیلومتر خطوط لوله جریانی، انتقال نفت و گاز و آبرسانی، احداث واحد فرآورش مرکزی، ساخت آبگیر و ایستگاه پمپاژ از رودخانه چنگوله، احداث تاسیسات سرچاهی با آخرین تکنولوژی های موجود، احداث اقامتگاه دائم بهره‌بردار با کلیه امکانات رفاهی، احداث شبکه توزیع برق با بیش از ۲۸۰۰ تیربرق به صورت دو مداره و همچنین ثبت رکوردهای متعدد در حوزه‌ی ایمنی و بهداشت محیط، خدمات پاکسازی و مین روبی میدان و … از دیگر نکات بارز و قابل اشاره در طرح توسعه میدان نفتی آذر می باشد.

هم اکنون تعداد ۲۲۰۰ نفر نیرو در بخش های مختلف طرح مشغول فعالیت هستند که با توجه به سیاست های کلان در جذب و بکارگیری نیروهای بومی استان، بیش از ۷۰% از این نیروها بومی استان ایلام می باشند.

میدان نفتی آذر در جنوب غربی استان ایلام و در دماغه کوههای زاگرس، در امتداد مرز ایران و عراق، بین دو شهرمهران و دهلران و در جنوب شرقی شهر مهران واقع شده است.

[2] [3] [4] [5]