سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ EN
مدیرعامل شرکت پمپ های صنعتی ایران:

طرح ملی گوره-جاسک شاخص‌ترین نمونه حمایت نفت از سازندگان ایرانی است

مدیرعامل شرکت پمپ های صنعتی ایران با بیان اینکه ۱۰ عدد از پمپ های طرح استراتژیک انتقال نفت خام گوره-جاسک به پیشرفت بیش از ۹۰ درصدی در ساخت رسیده اند، گفت: طرح ملی انتقال نفت خام گوره- جاسک شاخص ترین نمونه حمایت و اعتماد مجموعه نفت به سازندگان و تولید کنندگان ایرانی است که می تواند زمینه ساز ارتقا صنایع داخلی باشد. 

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مهدی فرچ پور با اشاره به اینکه ساخت ۲۰ عدد از پمپ های طرح ملی گوره- جاسک در تعهد شرکت پمپ های صنعتی ایران است، افزود: این پمپ ها که از تکنولوژی بالا و منحصر به فردی برخوردار است به طور کامل از سوی متخصصان و مهندسان ایرانی طراحی و در حال ساخت است این در حالی است که شرکت های کمی در دنیا توانایی طراحی و ساخت این پمپ ها را دارند.

وی ادامه داد: هم اکنون در ساخت ۱۰ عدد از پمپ های طرح گوره-جاسک به پیشرفت بالای ۹۰ درصد رسیده ایم و آمادگی این را داریم که پمپ ها را تست و برای نصب ارسال کنیم.

فرج پور با تاکید بر اینکه پمپ های طرح انتقال نفت خام گوره- جاسک با حمایت قاطع وزیر نفت، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و معاون NIOC در امور مهندسی و توسعه به این مرحله از ساخت رسیده است، اظهار کرد: شرکت پمپ های صنعتی ایران بابت این همه حمایت قدردان است و خیلی خرسندیم که توانستیم پاسخ مناسبی به این حمایت ها بدهیم.

وی اعلام کرد: ساخت پمپ ها در ایران مزیت بزرگی دارد، چرا که این پمپ ها استراتژیک هستند و اگر در داخل تولید نمی شدند ممکن بود هر لحظه مسئله تحریم ها مطرح شود و روند اجرای پروژه را کند یا متوقف کند.

فرچ پور با اشاره به تدبیر وزیر نفت در طراحی ساخت این پمپ ها متناسب با توانمندی ایرانی، گفت: در طراحی اولیه قرار بود که ۲۵ دستگاه پمپ با توان ۶ مگاوات تولید شود که وزیر نفت برای سپردن ساخت این پمپ ها به مهندسان ایرانی آن را به ۵۰ دستگاه با قدرت ۳ مگاوات تغییر داد تا راحت تر بتوانیم به توانایی طراحی و ساخت این الکتروپمپ ها دست یابیم.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۳۰۰ مدل پمپ مورد نیاز طرح های نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی در ایران تولید می شود، گفت: حمایت بسیارعالی مجموعه نفت در طراحی و ساخت پمپ ها سبب شده که کشور از واردات همه نوع پمپ بی نیاز شود و در حال حاضر نه تنها هیچ وابستگی نداریم بلکه در حال برنامه ریزی برای صادرات پمپ با پالایشگاه های سرتاسر جهان هستیم چون پمپ های ایرانی از نظر قیمت غیر قابل رقابت و از نظر کیفیت هم در حد بسیارعالی تولید می شوند.

بنابراین گزارش، طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک، طرحی ملی و راهبردی است که با حمایت دولت و راهبری شرکت ملی نفت ایران و با هدف ایجاد ظرفیت انتقال روزانه یک میلیون بشکه نفت خام، ذخیره‌سازی و صادرات آن از طریق پایانه جدید جاسک، تضمین استمرار صادرات نفت خام، تمرکززدایی از پایانه‌های صادراتی و متنوع‌سازی آن و توسعه پایدار و اشتغال‌زایی در سواحل مکران اجرا می‌شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ آذر ۱۳۹۹ساعت: ۱۰:۰۴۷۲۳ بازدید