سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ EN
عبداله احمدی، مدير پروژه مخازن ذخيره سازی نفت خام در پايانه صادراتی جاسك؛

پیشرفت ۳۰ درصدی پروژه احداث مخازن در پایانه جاسک

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، عبداله احمدی مدیر پروژه مخازن ذخیره سازی نفت خام در طرح گوره-جاسک، میزان پیشرفت در ساخت این مخازن را ۳۰ درصد اعلام کرد و گفت: با ورود کالاهای مورد نیاز در این پروژه روند پیشرفت آن در چند ماه آینده شتاب بیشتری خواهد داشت.

عبداله احمدی ضمن اشاره به اهمیت احداث مخازن ذخیره سازی در طرح ملی و راهبردی گوره- جاسک؛ تولید،‌ انتقال، ‌ذخیره سازی، اندازه‌گیری و صادرات نفت را از مؤلفه های مهم در زنجیره تولید تا صادرات نفت برشمرد و افزود: ذخیره‌سازی به منظور عرضه کافی، به هنگام، بی‌وقفه و بدون آسیب پذیری برای تامین تقاضاهای داخلی و خارجی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

وی همچنین ایجاد یک پایانه نفتی جدید در شرق تنگه هرمز را از اهداف مهم طرح دانست و تاکید داشت: ذخیره‌سازی برای کنترل، ثبات و تداوم عرضه نقش مهمی ایفا می کند و مخازن این طرح مهم کاربردی به منظور کاهش ریسک و همچنین ایجاد ثبات و اطمینان در بازار نفت طراحی و در حال اجرا می باشد تا بتوانیم ذخیره سازی مطمئنی در این خصوص داشته باشیم.

احمدی در ادامه با اشاره به پیچیدگی موجود در این پروژه اظهار کرد: برای ساخت این مخازن می بایست بیش از ۲۷۰۰ مدرک مهندسی در بخش طراحی تفصیلی تهیه کرد که تاکنون تعداد ۲۰۰۰ مدرک آن آماده و در مرحله اجرا می‌باشد و مابقی آن نیز بر اساس پیشرفت پروژه تهیه خواهد شد.

مدیر پروژه احداث مخازن در طرح گوره جاسک،‌ رسوب زدایی از مخازن نفتی را از جمله معضلات موجود در ساخت مخزن دانست و در ادامه به تجربیات کاری ای که در حوزه ساخت و تعمیر مخازن نفتی داشت، اشاره کرد و افزود: در گذشته عملیات رسوب زدایی علاوه بر اینکه چند ماه مخزن را از سرویس خارج می کرد،‌ موجب  می شد تا بخش زیادی از حجم مخزن را حین عملیات از دست بدهیم و همچنین احتمال آسیب به محیط زیست نیز وجود داشت. اما خوشبختانه شرکت مهندسی و توسعه نفت، امروزه با بهره‌گیری از تجربیات گذشته و درس آموزی از موارد مشابه پیشین، در مخازن طرح گوره- جاسک از سیستم‌های جلوگیری از تشکیل رسوب (SRJ) استفاده خواهد کرد که این سیستم در مخازن ۵۰۰ هزار بشکه ای به طور صددرصدی مانع از تشکیل رسوب در آنها می شود.

احمدی در راستای تأکید بر راهبردی بودن این طرح ملی اعلام کرد: با توجه به برنامه زمانبندی طرح گوره- جاسک،  تا پایان امسال نفت آماده ارسال و صادرات می باشد.

پروژه احداث مخازن نفت خام  که ۱۸ درصد از کل طرح خط لوله انتقال نفت خام گوره به جاسک را به خود اختصاص داده است؛‌ در مرحله اول مشتمل بر احداث ۲۰ مخزن، هریک به ظرفیت ۵۰۰ هزار بشکه، یک نیروگاه برق ۱۵ مگاواتی و یک واحد تصفیه آب است که در زمینی به مساحت ۱۳۰ هکتار در منطقه جاسک و سواحل مکران، در حال اجرا می‌باشد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ شهریور ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۲۵۸۲۲ بازدید