سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ EN
سیروس آقاجری مجری طرح خطوط لوله و تأسیسات جانبی انتقال نفت خام میادین غرب کارون:

تلمبه‎ خانه غرب کارون از مجهزترین تلمبه‎ خانه ‎های کشور است/ برگزاری مناقصات انتخاب پیمانکاران فاز دوم پروژه در حال اجراست

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، سیروس آقاجری مجری طرح خطوط لوله و تأسیسات جانبی انتقال نفت خام میادین غرب کارون در آیین تحویل و تحول تاسیسات و عملیات راهبری این طرح گفت: تلمبه خانه غرب کارون از مجهزترین تلمبه خانه های صنعت نفت است که امکان انتقال ۴۶۰ هزار بشکه نفت سنگین و ۲۵۴ هزار بشکه نفت سبک را دارد.
وی بیان داشت: در ساختار مهندسی این طرح‌، از پمپ هایی با قدرت انتقال بالا استفاده شده است که نیاز امروز صنعت نفت است.
وی ادامه داد: علاوه بر آن مخازن ذخیره سازی نفت خام در کنار این پروژه تعریف شده است که در راستای تامین بخشی از نیاز صنعت نفت به فرآیند ذخیره سازی نفت خام مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.
وی در تشریح دیگر مشخصات فنی مربوط به تلمبه خانه غرب کارون نیز گفت: در اجرای این پروژه همچنین از سیستم برق و کنترل ابزار دقیق مجهزی بهره برده شده است که امکان گزارش دهی منظم فرآیند عملکردی تلمبه خانه به بهره بردار را فراهم می آورد.
آقاجری با بیان اینکه این تلمبه خانه امکان انتقال بیش از ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام سبک و سنگین را داراست، گفت: این تلمبه خانه و خطوط لوله خارجی امیدیه تا بهرگان و جزیره خارگ، به سایر بهره بردارها از جمله شرکت های مناطق نفتخیز جنوب و نفت فلات قاره ایران این امکان را می دهد تا نفت تولیدی خود را به مبادی صادراتی منتقل کنند.
 فاز دوم، در مرحله انتخاب پیمانکار  
مجری طرح خطوط لوله و تأسیسات جانبی انتقال نفت خام میادین غرب کارون همچنین از برگزاری مناقصه مربوط به انتخاب پیمانکاران فاز دوم این پروژه خبر داد و گفت: با اجرای این طرح، ظرفیت انتقال نفت به یک میلیون بشکه در روز می رسد.
آقاجری فاز دوم را مشتمل بر احداث تلمبه خانه های جدیدی در کنار تلمبه خانه غرب کارون و امیدیه معرفی کرد و افزود: در این طرح احداث یک تلمبه خانه جدید در گوره بی و احداث یک خط لوله ۴۲ اینچ از این منطقه تا جزیره خارگ لحاظ شده است که بیش از ۳۰۰ کیلومتر طول خواهد داشت.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳ مرداد ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۰۳۶۳۳ بازدید