سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ EN

نصب نسل سوم پمپ‌های SRP برای نخستین بار در غرب کارون در میدان نفتی یاران

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، نسل سوم پمپ‌های میله‌ای مکشی (SRP) برای نخستین بار در منطقه عملیاتی غرب کارون در چاه شماره ۱۴ میدان یاران شمالی نصب شد و موجب افزایش ظرفیت تولید نفت این میدان مشترک شد.

محمدعلی اژدری، سرپرست طرح توسعه میدان نفتی یاران شمالی در این خصوص بیان داشت: پس از گذشت حدود یک سال از نصب موفق نخستین پمپ درون‌چاهی (ESP) در این میدان مشترک، تیرماه امسال نیز برای نخستین بار در غرب کارون، نسل سوم پمپ میله‌ای مکشی موسوم به SRP در میدان یاران شمالی نصب شد.

وی با بیان اینکه این پمپ به‌صورت پایلوت نصب و از تاریخ ۱۳ تیرماه امسال راه‌اندازی شد، ادامه داد: عملکرد پمپ براساس تعریف سازنده پمپ و شرایط تولیدی مخزن و چاه مورد ارزیابی قرار گرفته و تست ۷۲ ساعت با دبی تولیدی ۷۵۰ بشکه در روز با موفقیت انجام شد.

به گفته اژدری، سادگی در نصب پمپ و خارج‌سازی آن، طول عمر بالای پمپ و تجهیزات با بازده انرژی بالا در اعماق کم، هزینه تعمیر و نگهداری پایین و همچنین هزینه سرمایه‌ای کمتر نسبت به روش‌های دیگر فرازآوری، از مهم‌ترین مزایای این پمپ‌هاست.

اژدری افزود: این پمپ ساخت داخل، تولید از لایه سروک چاه شماره ۱۴ یاران شمالی را حداقل ۵۰۰ بشکه در روز افزایش می‌دهد و با افزایش فشار سرچاهی به ۳۷۰ پام، نقش مؤثری در افزایش ظرفیت تولید میدان ایفا می‌کند.

براساس این گزارش، پیش از این در مردادماه سال گذشته، نخستین پمپ درون‌چاهی به‌صورت موفق در چاه شماره ۴ میدان یاران شمالی نصب شده بود.

میدان نفتی یاران شمالی در ۱۳۰ کلیومتری جنوب غربی اهواز در امتداد مرز ایران و عراق قرار دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۰ مرداد ۱۳۹۹ساعت: ۱۰:۰۵۹۰۹ بازدید