سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ EN
محمدرضا محمدزاده مجری طرح توسعه ميادين سپهر و جفير:

طرح توسعه میدان نفتی سپهر جفیر، وارد فاز اجرایی شد

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، طرح توسعه میدان نفتی سپهر جفیر پس از تنفیذ قرارداد از سوی شرکت ملی نفت ایران و ایجاد مقدمات لازم،‌ عملیات اجرایی خود را آغاز کرد.

محمدرضا محمدزاده مجری طرح توسعه میادین نفتی سپهر جفیر ضمن اشاره به مدل قراردادی این طرح که از نوع قراردادهای جدید نفتی (IPC) می باشد، بیان نمود: این قرارداد بعنوان یکی از قراردادهای IPC منعقده در شرکت ملی نفت ایران بوده و مدت آن ۲۰ سال از زمان تنفیذ آن می‌باشد.

وی هدف از این طرح را رسیدن به تولید روزانه ۱۱۰ هزار بشکه نفت در روز از میدان نفتی سپهر جفیر اعلام نمود و گفت: برای رسیدن به این هدف، برنامه های عملیاتی آن در سه فاز ارزیابی و تولید اولیه،‌ توسعه کامل میدان و نهایتاً‌ ازدیاد برداشت در نظر گرفته شده است.

محمدزاده در خصوص تسریع در آغاز فاز اول اظهار کرد: با ایجاد تمهیدات و مقدمات لازم که در یکسال گذشته صورت گرفته است، توانسته‌ایم پس از اخذ مجوزهای مورد نیاز از سازمان برنامه و بودجه و شورای عالی اقتصاد و همچنین تنفیذ قرارداد به شرکت پیمانکار در هفته های گذشته،‌ به سرعت وارد فاز اجرایی بشویم. ما در کمترین زمان، عملیات اجرایی را آغاز نموده و امیدواریم بزودی دکل‌های حفاری در این میدان مستقر و عملیات حفر چاه‌های نفتی نیز  آغاز گردد.

بنابر این گزارش، میدان سپهر جفیر در ۶۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز و در مجاورت میادین یادآوران، دارخوین، آزادگان جنوبی واقع شده است که با توجه به پتانسیل موجود، تا کنون عملیات توسعه ای چشمگیری در آن صورت نگرفته است.

وی در خصوص ازدیاد برداشت این میدان در فاز سوم اجرایی چنین افزود: با برنامه موجود، سعی در بکارگیری روش‌های قابل اجرا با بازدهی مناسب برپایه مطالعات و آزمایشهای مورد نیاز در دو فاز اول و دوم، خواهیم داشت.

مجری طرح توسعه میادین نفتی سپهر جفیر یکی از نکات حائز اهمیت دراین طرح را حوزه مسئولیت اجتماعی(CSR) آن دانست و ادامه داد:‌ در این طرح مطالعات نسبتاً دقیق و مناسبی در حوزه مسئولیت اجتماعی داشته ایم  به نحوی که بعضی از موارد آن به عنوان شاخص در وزارت نفت مطرح است که  از اهم موارد آن تقویت و تحکیم حضور نیروهای بومی از طریق ایجاد تخصص و نگهداشت این افراد در منطقه می‌باشد.

شایان ذکر است، اولین جلسه کمیته مدیریت مشترک(JMC)  با حضور دکتر دهقان معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور توسعه، دکتر تورج دهقانی مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت و مجری طرح، مدیران و مدیرعامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد صبح روز دوشنبه (۱۵ مهرماه) برگزار گردید.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۶:۵۴۲,۷۶۷ بازدید