سال رونق تولید
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ EN
وزير نفت در گفت ‌و گوی ويژه خبری از شبكه دوم سيما:

فناوری در بخش بالادست نفت، یعنی فراهم کردن امکان برداشت بیشتر نفت از ذخایر

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از شانا، بیژن زنگنه شامگاه یکشنبه (۱۶ تیرماه) در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری از شبکه دوم سیما با اشاره به اینکه تولید در میدان‌های نفتی آزادگان و یادآوران ادامه خواهد داشت گفت: ۹۲ درصد از نفت طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی در مخزن باقی می‌ماند.
زنگنه با بیان اینکه اکنون میانگین برداشت از لایه سروک میدان آزادگان جنوبی کمتر از ۶ درصد است یعنی بالای ۹۰ درصد نفت در آن مخزن باقی می‌ماند، گفت: چه کسی جواب این موضوع را به نسل‌های آینده می‌دهد؟ نفت همان‌جا می‌ماند و ما نمی‌توانیم برداشت کنیم. فناوری در بخش بالادست نفت یعنی فراهم کردن امکان برداشت بیشتر نفت از ذخایر است.
وی ادامه داد: اینکه ما فقط شعار بدهیم و بگوییم بلدیم! بله؛ ما در این حد که برداشت می‌کنیم اکنون از عراق جلوتریم، ظرفیت تولید ایران در میدان‌های نفتی غرب کارون به‌طور تقریبی ۳۰۰ هزار بشکه در روز است، اما در نگاهی دراز مدت به فناوری‌های نو نیاز داریم.
وزیر نفت در این خصوص گفت: عراقی‌ها از بهترین پیمانکاران آمریکایی و اروپایی استفاده می‌کنند و موظف نیستند که با ما کار کنند، آنها برداشت می‌کنند و اگر ما دیر بجنبیم سهم ما را هم برداشت می‌کنند، در این باره دیگر برادری مطرح نیست آنها کار خودشان را می‌کنند و به هیچ‌وجه جواب هم نمی‌دهند زیرا سواره هستند؛ دنیا، دنیای موازنه قدرت است و خدا نکند که آدم ضعیف بشود.
در پایان، بیژن زنگنه در پاسخ به پیامک‌های کارکنان صنعت نفت در خصوص افزایش حقوق کارکنان صنعت نفت گفت: این افزایش حقوق مطابق مصوبه‌های دولت است و تنها کاری که از دست ما بر می‌آید این است که با این اوضاع سختی که داریم پرداخت حقوق‌ها را به‌موقع انجام دهیم، افزایش حقوق‌ها طبق مصوبه‌های دولت انجام شده است و سقف حقوق‌ها را نیز دولت تعیین می‌کند نه ما.
وی افزود: ما برای متفاوت کردن سقف حقوق مناطق شمال و جنوب تلاش کردیم و نتیجه گرفتیم، تعداد افرادی که در کل صنعت نفت به سقف می‌رسند در مجموع به ۳۰۰ یا ۴۰۰ نفر نمی‌رسد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷ تیر ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۳۱۹۸ بازدید