سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ EN

تبیین برنامه های توسعه ای میادین نفتی غرب کارون در سال ۹۸

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت دکتر تورج دهقانی مدیرعامل این شرکت در تبیین برنامه های سال ۱۳۹۸ گفت: بحث مخازن استراتژیک نفت خام علیرغم پیشرفت بیش از ۸۰ درصد هنوز به بهره برداری نرسیده است که ضروری است هرچه زودتر اقدامات لازم در این خصوص انجام گردد تا بتوانیم در سال آتی این مخازن را به بهره برداری برسانیم.

تورج دهقانی مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت با اشاره به اینکه در سال جدید بر اساس تجارب گذشته و واقعیت هایی که در این مسیر مواجه هستیم اقدامات و برنامه ها را به طور جد انجام خواهیم داد؛ بیان کرد: تداوم توسعه در غرب کارون، به خصوص در بخش آزادگان جنوبی با حضور شرکت های داخلی، شتاب بیشتری خواهد گرفت تا تاثیرپذیری از تحریم ها و مشکلات خارجی به حداقل ممکن برسد.

وی ادامه داد: تلاش برای حضور شرکت های خارجی در قالب قراردادهای جدید طی سال های گذشته در دستور کار وزارت نفت بود که نتایج خوبی از آن حاصل شد ولی به دلیل تنگناهای ایجاد شده و تحریم ها، عقیم ماند. با این حال، این موضوع در دستور کار وزارت نفت است تا در بخش هایی از توسعه غرب کارون شرکت های خارجی را ترغیب کنیم که از سال ۹۸ در این منطقه فعالیت داشته باشند.

دهقانی افزود: در صورتیکه شرکت های خارجی تاخیر داشته باشند با حضور و افزایش شرکت های ایرانی می توانیم اقدامات و برنامه های توسعه ای را به سرانجام رسانیم.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت به توافق با شرکت “پرشیا” جهت توسعه میادین یاران اشاره کرد و گفت: توافق با این شرکت مراحل نهایی خود را طی می کند که امیدواریم با سرعت توسعه فاز ۲ میدان یاران شمالی و تکمیل فاز اول میدان یاران جنوبی شاهد باشیم. همچنین در میدان نفتی یادآوران نیز مذاکرات با طرف چینی کماکان ادامه دارد.

وی از راه اندازی فاز اول نیروگاه غرب کارون در سه ماه اول سال ۹۸ خبر داد و افزود: مراحل نهایی فاز اول این نیروگاه در حال طی شدن است که با راه اندازی آن برای اولین بار تولید برق توسط وزارت نفت در میادین غرب کارون که نیاز ضروری برای طرحهای توسعه‌ای و حتی مردم این منطقه است محقق خواهد شد.

تورج دهقانی ادامه داد: عمده فعالیت شرکت متن در سال ۹۸ اجرایی کردن فعالیت ها و مناقصاتی که طی سال ۹۷ در طرح گوره- جاسک به مراحل نهایی رسیده است، خواهد بود.

وی در پایان بیان داشت، تلاش می کنیم در سال آتی در طرح گوره- جاسک در چندین جبهه فعالیت های اجرایی داشته باشیم که این امر می تواند نوید بخش فعالیت اقتصادی جدی در سه استان بوشهر، فارس و هرمزگان باشد و زمینه اشتغال و کارآفرینی در سواحل مکران را ایجاد کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ فروردین ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۰۰۷۷۴ بازدید