سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ EN
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت:

تسریع در توسعه میادین مشترک از جایگاه ویژه ای در شرکت متن برخوردار است

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت دکتر تورج دهقانی مدیرعامل این شرکت در تبیین عملکرد شرکت متن در سال ۹۷ بیان داشت: این سال با توجه به شرایط ویژه‌ای که در کشور وجود داشت متفاوت ترین سال چند دهه کشور محسوب می‌شود. وی با تأکید بر اینکه دشمنان نظام و کشور با تحریم ها و تهدید ها تلاش کردند که حداکثر تاثیر را بر اقدامات و پیشرفتهای صنعت نفت کشورمان بگذارند تا این حرکت رو به جلو متوقف شود، گفت: علیرغم این مشکلات در حوزه توسعه میادین نفتی بخصوص میادین مشترک شاهد دستاوردهای خوبی در کشور بودیم که نشان می دهد مسیر اصلی انقلاب و نظام را می بایست با ایمان و باور به توان داخلی و همچنین صبر و درایت بیشتری دنبال کنیم.

وی با اشاره به اینکه تمرکز شرکت مهندسی و توسعه نفت در تداوم فعالیت توسعه ای در غرب کارون و طرح  خط لوله گوره به جاسک می باشد افزود: با تاکید بر حمایت از توان تولید داخل توانستیم به دستاوردهای مهمی در این حوزه دست یابیم. آنچه مسلم است بر اساس سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و ماموریت هایی که دولت بر آن تاکید ویژه ای دارد، تسریع درتولید صیانتی و توسعه میادین مشترک از جایگاه ویژه ای برخوردار است .

وی با اقدامات انجام شده به افزایش ظرفیت تولید نفت تا٣۵٠ هزار بشکه در روز در غرب کارون اشاره کرد و گفت: این مسیر با موفقیت آغاز شده و در سال بعد نیز ادامه خواهد داشت از میادین نفتی پنج‌گانه مشترک غرب کارون، در حال حاضر نفت تولید می شود و این موضوع نشان میدهد که این مسیر با تکیه بر توانمندی داخلی هم قابل تداوم است.

مدیرعامل شرکت متن بیان داشت با احداث و راه اندازی تأسیسات واحد فراورش سیار در میدان نفتی آزادگان جنوبی و حفر چاه‌های بیشتری از این میدان توانسته‌ایم به توان افزایش ظرفیت تولید ۴۰ تا ۵۰ هزار بشکه ای نفت در روز از این میدان دست یابیم.

از ویژگی بارز و مشهود این روش توسعه، سرعت و زمان است. این موضوع نشان میدهد که این اقدام برای سایر میادین مشترک نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت. در آزادگان جنوبی که جبهه وسیع فعالیت های این شرکت بوده در فاز اول از حدود ٢٠٠ حلقه چاه بالغ بر ١٧٠ حلقه چاه حفاری شده است که تمام این اقدامات توسط شرکت های داخلی به ثمر رسیده است.

به گفته وی هزینه های تمام شده توسعه و تولید در آزادگان جنوبی بسیار کمتر از هزینه های متعارف در مقایسه با سایرمیادین بوده است.

شرکت مهندسی و توسعه نفت بیش از دو دهه است که فعالیت های گسترده‌ای در حوزه غرب کارون خصوصاً در توسعه میادین مشترک نفتی به انجام رسانده به نحوی که  درآمد سالیانه بیش از  ١٠ میلیارد  یورو از این منطقه نفتی حاصل شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ اسفند ۱۳۹۷ساعت: ۲۰:۱۵۱,۰۲۹ بازدید