سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۹ تیر ۱۴۰۱ EN

گفتگو با آقای محمد خداپرست همکار موفق در طرح تلمبه خانه غرب کارون و مداح اهل بیت

 • با سلام لطفا خود را معرفی فرمایید؟

محمد خداپرست، متولد ۱۳۶۱ در تهران هستم. در حال حاضر  مشغول گذراندن دوره کارشناسی رشته مدیریت بازرگانی می باشم. سال ۱۳۸۲ وارد واحد حراست شرکت مهندسی و توسعه نفت شدم و پس از دو سال در واحد تدارکات  خدمات کالا مشغول به کار گردیدم و سپس در سال ۱۳۹۱ کارشناس تدارکات طرح آذر شدم. و هم اکنون نیز در طرح تلمبه خانه غرب کارون به عنوان سرپرست تدارکات این پروژه فعالیت می نمایم.

 • مداحی را از چه زمانی آغاز نمودید؟

از سال ۱۳۷۷ شروع به خواندن کردم و به مدت دوسال در کلاسهای حاج سعید حدادیان، حاج مرتضی طاهری شرکت نمودم و از سال ۱۳۷۸ رسماً به مداحی پرداختم.

 • فعالیت شما چگونه بوده است؟

مدت چهار سال است عضو اصلی و دبیر اتحادیه کارگری انرژی هستم که وابسته به خانه کارگر است. همچنین در راستای پیام اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری در سال جاری – به عنوان مجری طرح پرتال ملی صادرات ایران از طرف اتحادیه کارگری انرژی منصوب شدم. در زمینه مداحی، بیشتر در مجموعه نفت خصوصاً در شرکت مهندسی و توسعه نفت فعالیت می نمایم.

 • اشعار خود را چگونه انتخاب می کنید؟

موضوع و مضمون شعر (محتوی کلمات)، ادبیات شعر، سجع و آهنگ شعر و اینکه مخاطب امروز، مخاطب خاصی است که می بایست راضی نگهش داشت. شعرهای انتخابی من از شاعرانی همچون، حاج غلامرضا سازگار، حاج علی انسانی، لطیفیان، لک، حمید فرجی، محمد بیابانی، میلاد حسنی و …. هستند در مواقعی نیز خود شعری به نثر در می آورم.

 • مخاطبان شما چه کسانی هستند؟

اهل دل و محبان اهل بیت،‌ بیشتر طیف مذهبی و هیئتی، البته در مساجد و مجالس اشخاص عام نیز حضور دارند. اما اغلب در هیئت های تخصصی که به صورت دوره ای یا مناسبتی برگزار می شود مداحی می کنم.

 • چه می کنید تا مخاطبان شما بیشتر شوند؟

در طیف ما، آفتی که وجود دارد اینست که مداحان سعی می کنند به هر طریقی جذب مخاطب کنند و من فکر می کنم مداحی بایستی از سوز دل و عمق وجود صورت پذیرد و مطمئن هستم در این صورت مخاطب نیز جذب آن خواهد شد.

 • فرق مداح دیروز و امروز در چیست؟

مداح دیروز در کلاسهای مداحی شرکت می کرد، پای اساتید اخلاق و فن بیان، آواز و … می نشست اما مداح امروز بسیار عجول است و بدون اینها میخواهد فقط با شور و حال حسینی به درجات بالا برسد.

 • خانواده چقدر در رسیدن به شما به موفقیت های شما نقش داشته اند؟

پدر و ماردم از زمانی که شروع به خواندن کردم،‌ همیشه در کنارم و پشتیبانم بودند، پدرم همیشه بانی هیئت بود و در منزل ما همواره مجالس مذهبی برگزار می شد و مادرم نیز در این مجالس با عشق فراوان برای محبان اهل بیت و هیئتی ها غذا درست می کرد و از آنها پذیرایی می نمود. با همه اینها خانواده در جایگاهی قرار گرفت تا من خود راهم را انتخاب کنم.

 • آیا می توانید حسن و عیب کار مداحی خود رابیان کنید؟

بعضی عقیده دارند در روضه کمی زیاده روی می کنم، ‌اما با دوستانی که استاد اینکار هستند چالش هایی تخصصی دارم. در مورد حسن کارم نیز خودم نمیتوانم نظری بدهم و بهتر است از شنوندگان سئوال شود.

 • آیا در مداحی های خود از مسائل سیاسی استفاده می کنید ؟

حال و هوای اهل بیت در زوایایی سیاسی است و نمیتوان زندگی و منش آنها را جدا از سیاست دانست. اما من همیشه گرایش های مذهبی را بالاتر از مسائل و گرایشات سیاسی می دانم. به نظر من کار سیاست بدست سیاسیون است و کار مذهب به دست مذهبیون. اما در کل از هم جدا نیستند و این رسالتی است که برگردن ما میکروفون به دستان است. اما می بایست در این زمین با هوش، به جا و حرفه ای عمل کنیم. در مجالس نباید به کسی کوچکترین توهینی شود، چون اقشار مختلفی با طرز تفکرهای گوناگون در آن شرکت می کنند و نسنجیده سخن گفتن ممکن است برای آنها سوء تعبیر و در نتیجه کسی آزرده خاطر شود.

 • آیا از مدافعین حرم نیز در مداحی های خود یاد می کنید ؟

کسانی که در جلسات اهل بیت شرکت می کنند، که عاشق آنها هستند و اگر کسی به ساحت مقدس اهل بیت بی احترامی کند مورد خشم و غضب عاشقان دلسوخته قرار می گیرد. و طبعاً عشق ورزی به کسانی که از حریم مقدس اهل بیت دفاع می کنند امری است که در دل تک تک ما وجود دارد. خداوند رحمت کند شهید ابراهیم خلیلی را که در جلسات من شرکت می کرد و گوشه ای می نشست بدون اینکه با کسی حرفی بزند و جالب این است، وقتی به شهادت رسید، همه ما تازه متوجه شدیم که ایشان یکی از فرماندهان و بزرگان مدافع حرم بوده است. من به شخصه عاشق همه آنها هستم.

 • آیا در دستگاههای موسیقی به صورتی تخصصی فعالیت نموده اید ؟

به نظر من همه مداحان اهل بیت می بایست دستگاهها ی موسیقی را بشناسند. ردیف های شور، ماهور و … . دوره ای شش ماهه را در این خصوص گذرانده ام و در گروه هواشی توانستم به مدت دو سال با گامهای صدا آشنا شوم ولی به علت مشغله زیاد در حال حاضر با آنان همکاری نمی نمایم.

 • آیا در مداحی صاحب سبک خاصی هستید ؟

در روضه دو- سه نفر صاحب سبک هستند،‌ برای مثل استاد حاج غلامرضا سازگار که از شعرای قوی اهل بیت (ع) نیز می باشند.من به شخصه ارادت خاصی به حاج منصور ارضی دارم.  به نظر من آقای حاج ماشاالله عابدی نیز در بخش روضه بسیار استاد است. در مبحث مدح و نوحه و شور، فانتوم مداحان حاج محمود کریمی است.که به زبانهای مختلف نیز می خواند. تعبیر حاج سعید حدادیان در خصوص ایشان این است که اگر ما هواپیمای فوکر ۱۰۰ هستیم، حاج محمود کریمی جت فانتوم است. بعد از ایشان آقای طاهری هستند و من از سبک و سیاق آنها تبعیت می کنم.

 • چقدر تمرین میکنید ؟

در خواندن پنج بخش وجود دارد. روضه(زمزمه) زمینه، نوحه، واحد و شور. من برای محرم از سی شب قبل به تمرین و ممارست می پردازم و بهترین ها را برای روزهای خاص انتخاب و تمرین می کنم و سعی میکنم  همواره به روز باشم.

 • اگر به شما پیشنهاد خوانندگی شود خصوصا در موضوعات اهل بیت قبول می کنید ؟

اگر در چهارچوب، قالب، سبک و موضوع اهل بیت باشد، بله قبول می کنم.

 • تاثیر مداحی در زندگی شخصی شما چگونه بوده است ؟

هرکدام از ائمه خصوصیات و وجوه خاصی دارند. مثلاً  وقتی شما در مورد خصوصیات اخلاقی و رفتاری حضرت زهرا علیه السلام می خوانید در شما تاثیر خاصی به وجود می آید. رفتار امیر المومنین(ع) نسبت به حضرت فاطمه(س)، فرزندانشان، برادرانشان، وحتی دیگران، مطمئناً در شما تاثیرات ژرفی خواهد گذاشت اما اجرای آنها در زندگی شخصی بسیار مشکل است. اعتقاد من بر این است که اگر ما بتوانیم اهل بیت را سرلوحه کارها و زندگی خود قرار دهیم هیچ مشکلی حتی مادی نخواهیم داشت. اهل بیت اهل کار و تلاش و حتی پول در آوردن بودند اما هر چه داشتند انفاق   می کردند و برای انفاق کردن بایستی پولی باشد که انفاق شود. امیرالمومنین کیسه ای بر دوش   می گرفت و شبها به کمک نیازمندان می شتافت. ولی آن کیسه باید وجود می داشت که انفاق شود و ایشان با کار و تلاش آنها را محیا می ساخت. پول و قدرت اگر از راه درست به دست آمده باشد و از راه صحیح از آن بهره گرفته شود نه تنها بد نیست بلکه مطابق با شرع اسلام، پسندیده نیز هست.

 • بهترین مجلس شما کدام بوده است ؟

شروع فعالیت من در هیئت متوسلین به حضرت ابالفضل (ع) بوده است و اصطلاحاً من بسیار ابالفضلی(ع) بودم. اما پس از چندی تغییر نموده و ارادت خاصی به حضرت رقیه (س) پیدا کردم  و این به حدی بود که پارسال در جلسه ای، ۳ ساعت در خصوص ایشان فی البداهه مدیحه سرایی کردم تا در نهایت صاحب مجلس به ساعت و گذر زمان اشاره نمود و من تازه به خودم آمدم و مجلس را خاتمه دادم.

 • در اوقات فراغت چه میکنید ؟

استخر و شنا کردن، کوهنوری و طبیعت گردی

 • آیا فقط نوحه می خوانید با مولودی خوان نیز هستید ؟

مولودی خواندن من، بهتر از نوحه خوانیم است.

 • اگر مداح نمیشدید چه می کردید ؟

تاجر می شدم،‌ چون به شدت به تجارت علاقه مندم.

 • خوشبختی چیست ؟

ذوب در حسین شدن نهایت خوشبختی است. امام حسین(ع) آنقدر وجوه  زیبا دارد که با اقتدا به او می توان خوشبخت زیست.

 • حرف آخر…

جا دارد که از حاج آقا محمدی یاد کنیم ، خدا بیامرزدش. از شما و تیم موفق روابط عمومی شرکت متن تشکر می نمایم.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ دی ۱۳۹۷ساعت: ۱۵:۵۳۲,۱۸۰ بازدید