- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - http://pedec.ir -

گفتگو با سرکار خانم دکتر سمیه پاک پرور ارائه دهنده دو مقاله ISI به Open Journal Of Geology

در آغاز لطفاً خودتان را معرفی کنید ؟ [1]

سمیه پاک پرور هستم. متولد ۱۳۵۹ تهران، سال ۱۳۷۷ وارد دانشگاه صنعتی شاهرود شده، در ۱۳۸۰سال در رشته زمین شناسی فارغ التحصیل شدم.خرداد ماه ۱۳۸۱ با مدرک لیسانس، در ستاد شرکت مهندسی و توسعه نفت بعنوان کارشناس زمین شناسی مشغول به کار شدم. از مرداد ۱۳۹۶ بعنوان کارشناس ارشد زمین شناسی و ژئوفیزیک در طرح بند کرخه مشغول انجام وظیفه می باشم. سال ۱۳۸۹، مقطع کارشناسی ارشد زمین شناسی نفت را آغاز و در سال ۱۳۹۰ با اخذ رتبه نخست، آنرا به پایان رساندم. از سال ۱۳۹۲ مشغول تحصیل در رشته دکتری زمین شناسی شده و در تیر ماه امسال با معدل ۱۹ و ارائه دو مقاله ISI دوره دکتری خود را به اتمام رساندم.

لطفا از خانواده و زندگی خانوادگی خودتان بگویید ؟

متاهل هستم. دو دختر دارم یکی یازده و دیگری شش ساله است. ضمنا دختر دوازده ساله ای را که خانواده خود را از دست داده بود و از اقوام همسرم نیز است را بنابر پیشنهاد همسرم به سرپرستی و حضانت قبول کردیم. در حال حاضر با سه دختر دوست داشتنی و همسر خوبم زندگی میکنیم.

آیا فرزندانتان براحتی حضور خواهر جدیدشان را قبول کردند ؟

مسلماً کنار آمدن با این مسئله برای آنها، بالاخص دختر بزرگم مشکل بود. گاهی حسادتهای کودکانه اش گل میکرد .. ولی با تمام این مسائل حالا با هم ارتباط تنگاتنگی ایجاد کرده اند و در کارها خصوصا دروس و تکالیفشان به هم کمک میکنند.

 

در مسیر رسیدن به موفقیت های زندی چه عواملی باعث تشویق شما بوده اند ؟

ابتدا بنا به علاقه خاصی که نسبت به تحصیل داشتم، تصمیم به ادامه آن گرفتم که با اشتیاق همسرم مواجه شدم. بعد از ازدواج در سال ۱۳۸۳ باهم تصمیم گرفتیم که ادامه تحصیل بدهیم و در این امر کمک رسان هم باشیم. ” شاید برخی از همکاران پیشنهاد میدهند بجای عنوان خانواده موفق، افراد موفق ذکر شود حال به صراحت می گویم که نقش خانواده چه پدر مادر و چه همسر و فرزندان در شکل گیری موفقیت افراد بسیار موثر است و بنظر من نام خانواده موفق زیبنده این مطلب است.”

با وجود بچه ها و مشکلات زندگی، تحصیل برایتان مشکل نبود ؟

قطعا کار خیلی سختی بود. خصوصا زمانی که فوق لیسانس را آغاز کردم، فرزند دوم خود را باردار بودم. اما با توجه به علاقه وافری که نسبت به تحصیل داشتم با تمامی وجود سعی کردم و توانستم به کمک خانواده و همسرم از عهده آن برایم.

 از دیگر علایق خود در زندگی بگویید ؟

من و فرزندانم به ورزش شنا علاقه مند هستیم. در کنار آن به کوهنوردی نیز می پردازیم. در اوقات فراغت، بهمراه خانواده از تماشای فیلم بسیار لذت میبرم. آخرین فیلمی که از دیدنش لذت بردم، فیلم رگ خواب بود.

– لطفا در خصوص مقالاتی که به تحریر درآوردید بیشتر بگویید ؟

دو مقاله ISI  در خصوص بررسی ویژگیهای مخزن سازند سروک، یکی از میادین بزرگ نفتی ایران، ارائه کرده ام. این سازند از جنس سنگ آهک متخلخل، که در داخل آن نفت تشکیل گردیده است. مقاله ها را برای Open Journal Of Geology ارسال کردم که پس از داوری و تایید، به چاپ رسید. علاوه بر آن به عنوان نماینده شرکت مهندسی و توسعه نفت، عضو هیئت تحریریه ماهنامه اکتشاف و تولید بودم که هر دو هفته یکبار در جلسات دفتر ماهنامه جهت تصمیم گیری مطالب مورد چاپ ماهنامه، تشکیل میشود شرکت می کردم. چند مقاله نیز به مجله اکتشاف و تولید و سایر مجلات ارسال نموده ام که در آن ها به چاپ رسیده است.

[2]

در چه شرایط سختی کار را بیشتر حس می کنید و در آن شرایط به چه می اندیشید ؟

من یک مادر هستم و هنگام مراجعت به ماموریت های کاری، با توجه به جدایی از فرزندانم حتی برای چند روز شرایط سختی برایم ایجاد میشود و نهایتا با تمام وجود تلاش میکنم تا باعث افتخار خانواده و کشورم باشم.

خانم سمیه پاک پرور را چگونه توصیف میکنید  ؟

از نظر اجتماعی، آرام و خوشبین و مهربان ولی در عین حال کمی زود رنج. از لحاظ کار و مسئولیتهایم سعی میکنم با پشتکار بیشتر به اهدافم برسم.

چه آرزوهایی دارید ؟

از خدا می خواهم همه را در صحت و سلامت حفظ نماید. خصوصا اینکه در اثر بلایای طبیعی مثل زلزله، سیل و .. هیچ کس هیچگونه آسیبی نبیند. خواهر من پزشک است و در زلزله اخیر کرمانشاه برای کمک به آسیب دیدگان حضور داشت. درطی تماسهایی که با وی داشتم، بعضا بغض میکرد و به آرامی میگریست و بسیار ناراحت و حزین بود. واقعا نمی خواهم چنین چیزهایی را دوباره تجربه کنم و از خدا میخواهم به تمامی کسانی که به هرنحو جزء آسیب دیدگان هستند صبر و عافیت، عنایت فرماید.

اهل مطالعه هستید ؟ برای مطالعه چه کتابی را به همکاران پیشنهاد میکنید ؟

بله، مطالعه از دیگر علایقم در زندگی است. یکی از بهترین کتابهایی که تا کنون خوانده ام کتاب ” خوب به عالی ” به قلم جیم کالینسر است. موضوع کتاب روشهای مدیریتی است و بنظر من از بهترین کتبی است که برای پیشرفت اشخاص در ادارات و سازمان ها به چاپ رسیده است.این کتاب در خصوص افرادی بحث می کند که خوب بوده اند و حالا میخواهند عالی باشند و تمام راهکارهای مورد نیاز جهت نیل به وضعیت عالی را پیشنهاد میکند.

از دیدگاه شما،  شخص موفق به چه کسی گفته میشود ؟

از نظر من فردی موفق است که به اهدافی که در زندگی ترسیم نموده، رسیده باشد. این اهداف هرچه میتواند باشد مثل ادامه تحصیل، پیشرفت شغلی، تربیت فرزندان خوب و …

[3]

خوشبختی یعنی چه ؟

خوشبختی نسبی است. یعنی از آنچه که داری راضی باشی و از آن لذت ببری …

آیا خاطره ای هست که از یادآوری آن حس خوبی داشته باشید ؟

روز دفاع از پایان نامه دکتری بود. از مدتها پیش برای رسیدن به آن، لحظه شماری میکردم            ( درحدود ۴ سال ). روز پایان نامه به شدت استرس داشتم. وقتی متوجه دید مثبت اساتید به پایان نامه ام شدم، کمی آرام گرفتم. امیدوارانه ادامه دادم و توانستم به استرس ها غلبه کنم. ” وقتی به این مرحله میرسی تازه متوجه میشوی که در آغاز راه دانستن و فراگیری هستی..”  بعد از جلسه دفاعیه، تنها تفکرم این بود که حالا باید برای اهداف بعدی گام بردارم و تلاش کنم.

در کل از خداوند متعال ممنونم که به من کمک کرد تا براحتی از پس  کارهایم برآیم.خصوصا بهنگام ارائه مقاله دوم، که پذیرش آن لطف خدا بود.

آیا جایگاه کنونی،  هدف نهایی شماست  ؟

خیر، اهداف بالاتری را در ذهن دارم..برای مثال تدریس در دانشگاه را بسیار دوست دارم تا بتوانم مباحث علمی و تجربیات اندوخته خود را در صنعت نفت، به دیگران انتقال دهم و برای جامعه مفیدتر باشم.

حرف آخر .. ؟

از شما تیم خانواده موفق بسیار تشکر می کنم همچنین از جناب آقای مهندس زمانی مجری طرح بند کرخه که طی ماههای اخیر تاثیر شگرفی در پیشرفت شغلی و ایجاد اعتماد به نفس در انجام امور به اینجانب داشته اند سپاسگزارم. از خداوند متعال می خواهم تا پشتیبان همه همکاران و دوستانم باشد و آنها را در راه رسیدن به اهداف و موفقیتهای روز افزون یاری رساند.

[4] [5] [6] [7]