سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ EN
با هدف مطالعه توسعه میدان‎های کیش و فاز سوم دارخوین

شرکت ملی نفت ایران و شرکت (ENI) ایتالیا تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، صبح امروز (۳۰ خرداد ماه)  تفاهم‌نامه‌ای بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت “انی” ایتالیا با هدف مطالعه میدان گازی کیش و فاز سوم توسعه میدان دارخوین امضا شد. این جلسه با حضور علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، غلامرضا منوچهری معاون امور مهندسی و توسعه مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، سید نورالدین شهنازی زاده مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت مهندسی و توسعه نفت و آنتونیو ولا، رئیس بخش بالادستی شرکت “انی”(ENI)   ایتالیا برگزار شد که این تفاهمنامه به امضای غلامرضا منوچهری و آنتونیو ولا رسید.

مدت زمان اجرای این تفاهم‌نامه ۶ ماه در نظر گرفته شده است که در این مدت شرکت “انی” ایتالیا فرصت دارد مطالعات انجام داده خود را تحویل بدهد.

پیش از این برای توسعه میدان گازی کیش تفاهم‌نامه همکاری مابین شرکت‌های انگلیسی- هلندی شل، گازپروم و شرکت سرمایه گذاری غدیر تفاهم‌نامه همکاری امضا شده بود.

غلامرضا منوچهری در این جلسه گفت: شرکت “انی” ایتالیا پیش از این نیز در مصر و مدیترانه پروژه‌هایی را اجرا کرده است که رزومه‌ی خوبی در این خصوص دارد.

منوچهری با بیان اینکه این میدان‌ها ثروت‌های در دست ماست افزود: امیدواریم در طی مدت این ۶ ماه بتوان طرح مطالعاتی قابل توجهی از این شرکت دریافت کنیم و بتوانیم حداکثر برداشت از این میادین را داشته باشیم.

میدان گازی کیش، در آب های نیلگون خلیج فارس در فاصله ۶۰ کیلومتری شرق جزیره لاوان قرار دارد. این میدان در سال ۱۳۴۷ هجری شمسی (۱۹۶۸ میلادی) با انجام عملیات لرزه نگاری دو بعدی مشخص شد. مخازن گازی کنگان و دالان میدان گازی کیش در اعماق ۳۲۰۰-۵۰۰۰ متری زیر این جزیره و آبهای اطراف آن در خلیج فارس واقع شده است. از جمله اهداف این طرح می توان به تولید روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز و تصفیه گاز در پالایشگاه کیش واحد تزریق آن به شبکه سراسری مصرف گاز داخلی کشور و ۱۱۳۰۰ بشکه میعانات گازی در روز جهت صادرات اشاره کرد.

طرح توسعه میدان نفتی دارخوین که در فاز نخست با هدف دستیابی به تولید ۵۰ هزار بشکه نفت و تزریق ۷۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز و فاز دوم با هدف دستیابی به تولید ۱۱۰ هزار بشکه نفت و تزریق ۲۱۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز اجرایی شده در ۳۰ کیلو متری شمال خرمشهر و ۱۰۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز، در امتداد جاده اهواز – خرمشهر واقع شده است. بر اساس هدفگذاری‌ها، امکان افزایش روزانه بیش از ۵٠ هزار بشکه به تولید نفت خام میدان دارخوین در قالب فاز سوم طرح توسعه این میدان وجود دارد.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۰ خرداد ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۰۵۱,۴۲۷ بازدید