سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ EN
مديرعامل شركت مهندسي و توسعه نفت خبر داد:

توان تولید نفت از میدان نفتی آذر به ۳۰ هزار بشکه در روز رسید

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، سید نورالدین شهنازی زاده مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت متن از تولید زودهنگام ۳۰ هزار بشکه نفت در روز، از میدان نفتی آذر خبر داد و گفت: این میدان نفتی که یکی از خاص‌ترین میادین نفتی در جهان است، از پرچالش‌ترین میادین در بخش حفاری نیز می‌باشد.

همچنین، در مرحله تولید زودهنگام این میدان، تا کنون ۸ حلقه چاه آماده و تولید نفت در آن به ظرفیت ۳۰ هزار بشکه در روز می‌باشد که ظرفیت ۲۵ هزار بشکه آن تا پایان خرداد ماه سال جاری وارد مدار سرویس خواهد شد.

وی افزود: به دلیل ظرفیت محدود واحد فرآورشی دهلران تدابیری اندیشیده شده است که به زودی بتوان با استفاده از واحد فرآورش سیار امکان فرآورش ۳۰ هزار بشکه نفت در روز را پیش از ساخت CTEP ( واحد فراورش اصلی میدان) فراهم کرد.

شهنازی‌زاده در ادامه با مطلوب دانستن درجه‌ی API این میدان نفتی که بین ۳۰ تا ۳۲ می‌باشد گفت: نفت تولیدی این میدان دارای H2S بالا می باشد که باعث به وجود آمدن شرایط خورده‌گی درتجهیزات و خطوط لوله می‌شود و بدین منظور باید از کالاهای مقاوم در برابر خورده‌گی استفاده شود و تا کنون در این بخش۴۲۰کیلومتر لوله‌گذاری انتقال نفت و ۴۰ کیلومتر خط لوله‌ آب انجام شده است.

میدان نفتی آذر در بلوک اناران در امتداد مرز ایران و عراق-قسمت جنوب غربی استان ایلام و بین دو شهر مهران و دهلران (جنوب شرقی شهر مهران) واقع شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ خرداد ۱۳۹۶ساعت: ۱۴:۲۶۸۸۸ بازدید