سال حمايت از كالای ايرانی
یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ EN

تولید ۳۰ هزار بشکه نفت ازمیدان مشترک نفتی آذر تا پایان اردیبهشت ماه سال ۹۶

 به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، سید نورالدین شهنازی‌زاده مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت متن امروز(۲۴ اسفند) در مراسم آغاز تولید زودهنگام میدان مشترک نفتی آذر بیان داشت: تولید زودهنگام از این میدان مشترک نفتی هم اکنون ۱۵ هزار بشکه در روز است و تا پایان اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ به ۳۰هزار بشکه در روز خواهد رسید.

شهنازی زاده با بیان اینکه یک سوم این میدان مشترک نفتی در خاک ایران واقع شده، گفت: در پایان فاز نخست توسعه میدان آذر، تولید از این میدان به ۶۵ هزار بشکه در روز خواهد رسید واین طرح توسعه ای در بخش ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) هم عملکرد قابل ملاحظه ای داشته است.

وی افزود: هم اکنون میدان نفتی آذر دارای ۲ میلیارد و ۴۴۰ میلیون بشکه ذخیره نفت درجا می‌باشد ومطالعات بیانگر این است که  این ذخایر به سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تا چهار میلیارد بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

شهنازی زاده، سقف هزینه سرمایه‎گذاری (Capex) این طرح توسعه ای را یک میلیارد و ٢٣۴ میلیون یورو اعلام کرد و گفت: در مرحله تولید زودهنگام تا ٣٠ هزار بشکه ١٠ حلقه چاه حفر می‎شود و این تعداد تا پایان توسعه به ١٩ حلقه چاه افزایش می‎ یابد.

به گفته وی، مرکز فرآورش موقت برای جداسازی نفت و آب و سپس ارسال نفت به واحد بهره برداری دهلران (از طریق خط لوله ۱۲۹ کیلومتری)، در طرح و تولید زودهنگام میدان آذر برنامه ریزی شده است.

شهنازی‌زاده در پایان بیان داشت: پس از مرحله تولید زودهنگام احداث ۶٣,۵ کیلومتر خط لوله انتقال نفت از دهلران به چشمه خوش و احداث ١٣٠ کیلومتر پله انتقال گازهای همراه به مرکز جمع آوری گاز در دهلران در دستور کار قرار می گیرد؛ این گازها سپس به ان‎جی‎ال ٣١٠٠ که هم اکنون در حال ساخت است، منتقل می‎شود.

لازم به ذکر است: میدان نفتی آذر در بلوک اناران در دماغه کوه‌های زاگرس، در امتداد مرز ایران و عراق ( جنوب غربی ایلام) بین شهرهای مهران و دهلران واقع شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۴ اسفند ۱۳۹۵ساعت: ۱۵:۴۵۹۱۴ بازدید