سال توليد، پشتيبانی ها و مانع‌زدايی ها
یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ EN

تحقق تولید زودهنگام میدان نفتی آذر تا پایان سال جاری

مجری طرح توسعه میدان نفتی آذر ضمن اشاره به پیشرفت ۹۴ درصدی این میدان در بخش تولید زودهنگام، از آغاز تولید روزانه ۱۵ هزار بشکه نفت تا پیش از پایان سال خبر داد.

کیوان یار احمدی در گفت و گو با خبرنگار شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) ضمن اعلام این خبر گفت: در پایان اردیبهشت ماه سال آینده، این میزان به ۳۰ هزار بشکه افزایش می یابد که معادل رقم پیش بینی شده در شرح توسعه میدان خواهد بود.
وی با بیان این که روند تولید نهایی از این میدان پیشرفت ۶۳ درصدی داشته است، عنوان کرد: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده تا اواخر آبان ماه سال ۹۷ هدف نهایی میدان که تولید ۶۵ هزار بشکه در روز است محقق خواهد شد.
یار احمدی در تشریح طرح توسعه میدان نفتی آذر با بیان این که توسعه این میدان در یک فاز و در دو مرحله زودهنگام و نهایی تعریف شده است، در خصوص شانس شکل گیری فاز دوم توسعه این میدان گفت: پس از به دست آوردن اطلاعات کافی از میدان شامل اطلاعات ایستای میدان و متعاقبا هم زمان با تولید زودهنگام که در اسفند و اردیبهشت سال آینده محقق می شود اطلاعات پویای این میدان به دست می آید که بعد از تجزیه و تحلیل هر دو نمونه اطلاعات که از حفاری چاه ها به دست آمده، بحث فاز دوم توسط پیمانکار بیع متقابل می بایست پیشنهاد شود.
وی افزود: البته در حال حاضر با توجه به مطالعاتی که انجام شده است انتظار می رود فاز دوم توسعه میدان قابلیت تعریف داشته باشد زیرا با به دست آوردن اطلاعات بیشتر، حجم نفت درجای میدان نسبت به مطالعات اولیه ای که حدود ۱۰ سال پیش توسط نروژی ها ارائه شد با افزایش حدود ۳۰ الی ۴۰ درصدی مواجه خواهد بود.
یار احمدی با بیان این که ۲.۵ میلیون بشکه نفت خام درجای کشف شده توسط نروژی ها با شکل گیری فاز دوم توسعه میدان آذر و بر پایه مطالعات پویای میدان برای به روز رسانی مدل های مخزنی، افزایش ۳۰ درصدی را تجربه خواهد کرد، گفت: با توجه به این که قراردادمیدان آذر در قالب بیع متقابل بوده و جز اولویت بندی های IPC نبوده است، چنانچه بحث شکل گیری فاز دوم آن مطرح شود تابع سیاست های وزارت نفت تصمیم گیری خواهد شد.

مجری طرح توسعه میدان نفتی آذر با اشاره به این که احتمال اشتراک این میدان با میدان چنگوله وجود دارد اما قطعیت آن هنوز به اثبات نرسیده است، تصریح کرد: اکنون یکی از دلایلی که بر اساس آن طرح توسعه میدان چنگوله در زمره اولویت های قراردادهای جدید نفتی قرار گرفته است و بحث مذاکره و متعاقبا تولید آن در این راستا پیگیری می شود، بر اساس همین اشتراک احتمالی ساختاری با میدان آذر است.

یار احمدی با اعلام ظرفیت سرمایه گذاری طرح توسعه میدان نفتی آذر به میزان بالغ بر ۱۲۰۰ میلیون یورو  _ حدود نصف رقمی که در قرارداد پیش بینی شده است _ نفت خام تولیدی این میدان را با API ۳۲ الی ۳۳ نفت سبک خواند و گفت: ضریب برداشت نفت این میدان بر اساس طرح توسعه فعلی در دوره ۴۰ ساله تولید، ۱۶ درصد برآورد شده است.
وی با تاکید بر این که به طور استاندارد، حفاری هر حلقه چاه ۲۴۰ روز به طول می انجامد و بحث حفاری چاه های آذر نیازمند به کار گیری روش های جدید Under balance drilling برای کاهش زمان حفاری است و ایران چنین تجربه ای ندارد، گفت: با این وجود حفاری چاه های نفتی آذر در میادین خشکی ایران تقریبا کم نظیر بوده است و طولانی شدن مدت حفاری این چاه ها به مشکلات حین حفاری و به واسطه توالی لایه های میدان و اختلاف فشاری که با آن ها مواجه هستیم بازمی گردد.
یار احمدی افزود: نفت تولیدی میدان آذر در مرحله زودهنگام به واحد بهره برداری دهلران و در مرحله نهایی تولید به واحد بهره برداری چشمه خوش منتقل می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ دی ۱۳۹۵ساعت: ۱۴:۰۸۶۵۸ بازدید