سال توليد، پشتيبانی ها و مانع‌زدايی ها
پنج شنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ EN

توسعه میدان یاران شمالی در فاز دوم پیگیری می شود

       مجری طرح توسعه میدان یاران شمالی با اشاره به احتمال افزایش ذخایر نفت درجای این میدان مشترک گفت: در صورت قطعی شدن این احتمال، فاز دوم توسعه میدان با هدف تولید روزانه بیش از ١٠ هزار بشکه نفت اجرایی می شود.

آرش باقرزاده در گفتگو با خبرنگار شرکت متن، با اعلام این خبر افزود: بر اساس مطالعات اولیه، نفت درجای میدان یاران شمالی بالغ بر یک میلیارد بشکه بود که با مطالعات جدید، حدود ٣٠٠ میلیون بشکه دیگر به این میزان ذخایر اضافه شده است.

وی تصریح کرد: با توجه به قطعیت نیافتن این موضوع، در صورت تایید این میزان ذخایر نفت درجا از سوی مهندسی نفت شرکت متن و تصویب آن در هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران، امکان افزایش تولید روزانه به میزان ١٠ تا ٢٠ هزار بشکه در قالب فاز دوم توسعه میدان وجود دارد.

باقرزاده یادآور شد: در صورت اخذ تصمیم برای توسعه میدان در فاز دوم، هفت حلقه چاه جدید حفاری می شود.

وی توضیح داد: زمانی که چاه شماره ١٣ آزادگان جنوبی حفاری شد، رفتار متفاوت این چاه از چاههای این میدان، حاکی از امکان وجود فیلد دیگری بود که سرانجام با ادامه مطالعات و حفاریها، توسعه این بخش تحت عنوان میدان یاران شمالی در دستور کار قرار گرفت و چاه ١٣ آزادگان به چاه شماره یک یاران شمالی تغییر نام داد.

میدان یاران شمالی از جمله میدانهای مشترک غرب کارون است که بر اساس برنامه ریزیهای انجام شده، فاز نخست توسعه این میدان در بهار ٩۵ به ثمر می نشیند؛ همچنین مجری طرح توسعه این میدان، پیشتر  از احتمال تولید زودهنگام ١۵ هزار بشکه ای یاران شمالی در اسفندماه امسال خبر داده بود.

به گفته وی، یکی از نکات مثبت این طرح توسعه ای، حمایت مدیرعامل و مدیران شرکت متن و شرکت ملی نفت ایران و همچنین همکاری خوب پیمانکار و نگاه ملی همه دست اندرکاران به طرح است بطه وری که پیمانکاران داخلی طرح با درک و اشراف نسبت به مرزی بودن میدان یاران شمالی و منافع ملی توسعه این میدان، هدف و اولویت اصلی کار را تولید نفت قرار داده اند و اگر هم اختلافی در میان باشد با توافق طرفین، در پایان کار و پس از تولید میدان به آن پرداخته می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ بهمن ۱۳۹۴ساعت: ۱۵:۱۹۵۰۹ بازدید