سال توليد، پشتيبانی ها و مانع‌زدايی ها
شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ EN

برنامه ریزی برای تولید زودهنگام یاران شمالی تا پایان امسال

      مجری طرح توسعه میدان یاران شمالی در شرکت متن از برنامه ریزی این شرکت برای تولید زودهنگام نفت از این میدان مشترک در اسفندماه امسال خبر داد.

آرش باقرزاده در گفتگو با خبرنگار شرکت متن عنوان کرد: اگرچه بر اساس آنچه پیشتر مقرر شده است فاز نخست توسعه میدان یاران شمالی در بهار ٩۵ به بهره برداری می رسد، اما در صدد هستیم در صورت امکان، در اسفندماه امسال تولید زودهنگامی به میزان حدود ١۵ هزار بشکه در روز از این میدان داشته باشیم.

وی میزان پیشرفت کنونی پروژه را بالغ بر ٧٧,٩ درصد خواند و افزود: این پروژه از معدود پروژه هایی است که جلوتر از برنامه پیش بینی شده خود حرکت کرده و تاکنون ١.۵ درصد از برنامه جلوتر است.

باقرزاده به تشریح جزئیات پیشرفت طرح توسعه میدان یاران شمالی پرداخت و با بیان این که خرید همه کالاهای حفاری این طرح به پایان رسیده و تحویل سایت شده است، تصریح کرد: حفاری چاه ١٩ تقریبا نهایی شده و حفاری چاه ٢٠ این میدان نیز اوائل بهمن ماه امسال به پایان می رسد.

وی با بیان این که از مجموع چهار دکل فعال این میدان، ٢ دکل ترخیص شده و ٢ دکل دیگر بر روی چاههای ١٩ و ٢٠ مشغول به فعالیت هستند، ادامه داد: تاکنون نیز ١٨ حلقه چاه آماده بهره برداری شده است.

یاران شمالی از نظر سرعت حفاری در غرب کارون رکورددار است

به گفته وی، طرح توسعه میدان یاران شمالی از نظر زمان و سرعت حفاری در غرب کارون رکورددار است و با تصحیح روشهای حفاری و البته مساعدت مجریان پروژه های آزادگان شمالی، آزادگان جنوبی و یادآوران در تامین برخی کالاهای مورد نیاز، زمان حفاری هر چاه از حدود ٣٠٠ روز به حدود ٨٠ روز کاهش یافت.

باقرزاده یادآور شد: تاکنون حدود ۵٢ کیلومتر خط لوله از چاهها به سمت کلاستر نصب شده است و ظرف دوماه باقیمانده نیز بقیه خطوط لوله در این بخش احداث و تجهیزات سرچاهی نیز تکمیل می شوند.

مجری طرح توسعه میدان یاران شمالی با اشاره به ١٠ درصد جلوافتادگی از برنامه در بخش احداث خطوط لوله و تجهیزات سرچاهی گفت: همچنین خطوط لوله صادراتی از کلاستر به ان جی ال ٣٢٠٠ در بخش گاز و از کلاستر به واحد بهره برداری جفیر در بخش نفت نیز بالغ بر ٨۵ کیلومتر تا اسفندماه امسال احداث خواهد شد.

وی با بیان این که پیشرفت واحد فرآورشی میدان نیز به ۵٠ درصد رسیده است، افزود: ٧٠ درصد پایه های برق نیز نصب شده است و کار طرح در بخش برق نیز زودتر از برنامه پیش بینی شده پایان می یابد.

تامین کالاها از بهترین سازندگان ایرانی و اروپایی

باقرزاده در عین حال که یکی از مزیتهای این طرح توسعه ای را تامین کالای دیرتحویل پروژه از بهترین سازندگان ایرانی و اروپایی عنوان کرد، از نصب ٧ قلم از کالاهای دیرتحویل طرح خبر داد و گفت: دیگر کالاها نیز هم اکنون در حال گذران مراحل تست در کارخانه های داخلی و اروپایی اند و تا اسفندماه، همه ٢١ قلم کالای دیرتحویل طرح، تحویل و نصب خواهند شد.

 وی با اشاره به فعالیت حدود یکهزار و ۴٠٠ نفر در این طرح توسعه ای، ٧٨ درصد از این افراد را بومی منطقه عنوان کرد و گفت: از این ماه، شیفت شب نیز به شیفت کاری کارکنان طرح اضافه شده است تا بتوانیم طرح را در موعد مقرر به نتیجه برسانیم.

باقرزاده در خصوص فعالیتهای زیست محیطی طرح نیز اظهار کرد: همکاری خوبی با اداره محیط زیست داریم و گروه موردنظر این اداره به صورت هفتگی از پروژه بازدید می کنند.

وی همچنین از کاشت پنج هزار اصله درخت در محوطه این طرح خبر داد و گفت: این اقدام زیست محیطی تا کاشت ١۶ هزار اصله درخت ادامه می یابد.

کنار گذاشتن اختلافات برای حصول منافع ملی در میدانی مشترک   

مجری طرح توسعه میدان یاران شمالی با ابراز رضایت از عملکرد پیمانکاران این طرح توسعه ای که غالبا ایرانی هستند، افزود: سعی کردیم با توجه به مرزی بودن و اهمیت تسریع فرآیند توسعه میدان، خود را در کنار و نه در مقابل پیمانکار قرار دهیم و تا حد ممکن از بوروکراسیهای اداری بکاهیم.

باقرزاده گفت: طرح توسعه یاران شمالی در ٢۴ ماه اخیر بالغ بر ٧٠ درصد پیشرفت کرد و پیشرفت کنونی طرح به ٧٧,٩ درصد رسیده است.

وی یکی دیگر از نکات مثبت این طرح توسعه ای را حمایت مدیرعامل و مدیران شرکت متن و شرکت ملی نفت ایران و همچنین همکاری خوب پیمانکاران بخصوص شرکت پرشیا و گروه سرمایه گذاری تدبیر و نگاه ملی همه دست اندرکاران به طرح دانست و گفت: پیمانکاران داخلی طرح با درک و اشراف نسبت به مرزی بودن میدان یاران شمالی و منافع ملی توسعه این میدان، هدف و اولویت اصلی کار را تولید نفت قرار داده اند و اگر هم اختلافی در میان باشد با توافق دو طرف، در پایان کار و پس از تولید میدان به آن پرداخته می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ دی ۱۳۹۴ساعت: ۰۸:۱۸۴۹۶ بازدید