سال توليد، پشتيبانی ها و مانع‌زدايی ها
شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ EN

ریزگردهای خوزستان منشأ غیرتالابی دارند

    به گزارش روابط عمومی شرکت متن، الهام اردلانی رئیس بهداشت، ایمنی و محیط زیست شرکت متن عصر دیروز (۵ اسفند) در حاشیه اختتامیه چهاردهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست در جمع خبرنگاران حوزه‌ی نفت، با اشاره به تاکید و توجه شرکت متن به بحث های زیست محیطی و احیای تالاب هورالعظیم، گفت: با وجود ماهیت متفاوت شرکت متن، این شرکت خود را موظف به توجه و رعایت استانداردهای زیست محیطی می داند و مسئله ریزگردها و آلودگی های منطقه غرب کارون برای ما نیز مهم و در اولویت بررسی است.
وی در خصوص فعالیت های مرتبط با توسعه میدان های نفتی غرب کارون در محدوده تالاب هورالعظیم، گفت: این تالاب به پنج حوضچه تقسیم شده که حوضچه ١ و٢ در ضلع شمالی تالاب و ٣، ۴و ۵ در ضلع جنوبی آن قرار گرفته اند و میدان آزادگان شمالی در حوضچه ١ و ٢ و میادین آزادگان جنوبی، یادآوران و یاران در حوضچه های ٣، ۴و ۵ قرار دارند.
اردلانی توضیح داد: طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی (در قسمت شمالی تالاب) در قسمت های زنده و دارای آب تالاب است که برای این طرح هیچ گونه جاده ای احداث نشده به جز دو مسیر برای دسترسی و مسیرهایی که از زمان جنگ بوده و بازسازی شده است.
احداث و بازسازی ۲۴۴ آبراهه
وی با اشاره به نصب آبراهه در بخش زیرین تمامی جاده های منطقه غرب کارون گفت: هم اکنون در این بخش، ۲۴۴ آبراهه احداث و پروژه ترمیم و بازسازی آن ها به پایان رسیده است.
به گفته اردلانی، تمام این آبراهه ها یک دریچه ای هستند. در ضمن  ۴۸ آبراهه دیگر در دست احداث است که از میان آنها، ۲۴ آبراهه نصب شده است.
وی در واکنش به مطالبی که در رسانه ها در مورد خشک شدن تالاب هور العظیم و وقوع ریزگردها مطرح می شود، تاکید کرد: مسایل مطرح شده نیاز به بحث علمی و کارشناسی دارد و بحث اصلی این است که آیا واقعا فعالیت های شرکت متن موجب این وضعیت شده است؟ باید اشاره کنم که زمانی که توسعه میدان آزداگان به شرکت ژاپنی اینپکس واگذار شد، بخشی از تالاب هورالعظیم خشک بود که این موضوع را هم نقشه‌های هوایی در سال ۲۰۰۰ تأیید می‌کند.
 بحران کم آبی در حوزه تالابی غرب کارون
اردلانی تاکید کرد: به دلیل قرارگرفتن ایران روی کمربند خشک، تبخیر بالا، میزان بارش کم، کم شدن ورودی آب به تالاب هورالعظیم از سمت عراق، احداث ٣٠ سد بزرگ و کانال آب در ترکیه و عراق و تغییرات اقلیمی منطقه، حوزه تالابی منطقه دچار بحران کم آبی است به نحوی که حتی با وجود بازشدن دریچه ها، حجم آب در تالاب به حدی نبود که حوضچه ٣ را پر کند و این مسئله در مورد حوضچه های ۴ و ۵ نیز صادق است.
به گفته وی، هم اکنون حوضچه ۴ و ۵ نیز به طور کامل خشک نیست و بخش عظیمی از آن با زه آب های مرتبط، با کشت و صنعت خوزستان پر شده و زیستگاه پرندگان زیادی در این منطقه است.
عراق عامل اصلی بی آبی هورالعظیم
رئیس بهداشت، ایمنی و محیط زیست شرکت متن با اشاره به اینکه عراق با نصب دریچه‌ و سد، مانع از جریان اصلی آب به سمت بخش ایرانی تالاب هورالعظیم شده است، افزود: عراق تلاش کرده است که این آب را برای خود نگه دارد؛ علت این موضوع آن است که دولت وقت عراق در زمان جنگ ۱۹۹۱، برای اسکان پناه جویان و جنگ‌ زدگان این منطقه را خشک کرد تا برای آن ها مکان اسکان بسازد و طبق اعلام یک نهاد محیط زیستی وابسته به سازمان ملل متحد ۹۰ درصد از تالاب هورالعظیم توسط دولت عراق خشک شده است. بر همین اساس در سال ۲۰۰۳ یک نشست در عراق با حضور کارشناسان محیط زیست برگزار شد. آنها این مسئله را یک بحران زیست محیطی اعلام کردند و برنامه‌ای پنج ساله برای احیای تالاب تدوین شد.
اردلانی گفت: اگرچه رطوبت در منطقه می تواند به عنوان یک سد و لایه محافظ در مقابل گرد و غبار باشد اما واقعیت این است که شدت و جهت جریان باد غالب، سبب ورود ریزگردها از سمت عراق و سوریه به سمت ایران خواهد بود و حرکت دود فلرهای مرتبط با میادین نفت کشور عراق، هم به سمت ایران است.
 اخذ ۲۲ مجوز زیست محیطی برای اجرای طرح های توسعه ای
وی با اشاره به اخذ ۲۲ مجوز محیط زیست برای اجرای طرح های توسعه میادین غرب کارون و نیز احداث محل دفن کننده های حفاری، افزود: شرکت متن در زمینه ساخت تاسیسات برنامه دارد و آن این است که تراز ارتفاعی جاده‌ها و تأسیسات میدان‌های نفتی در این منطقه بالا‌تر گرفته شود تا در صورتی که دریچه‌ها در سال ۲۰۱۶ باز شد، هیچ کدام از تأسیسات به زیر آب نرود.
اردلانی با اشاره به اینکه در گذشته تخلیه پسماند حفاری ها در نقطه ای از منطقه صورت گرفته است، تاکید کرد: از دو سال پیش تاکنون تمام تخلیه ها در منطقه ای خارج از حوزه تالاب بوده و مختصاتی تعیین شده که مورد تایید سازمان محیط زیست هست و مکان تخلیه ها کاملا ساخته شده و مهندسی شده اما منکر نمی شویم که تخلیه غیرقانونی توسط برخی پیمانکاران رخ داده که حراست برخورد جدی کرده است و علی رغم وسعت زیاد منطقه که کار کنترل را سخت می کند، به دلیل صدور بارنامه در مبدا و مقصد تخلیه کنترل ها دقیق تر شده است.
ضرورت مالچ پاشی و کاشت پوشش گیاهی
رئیس بهداشت، ایمنی و محیط زیست شرکت متن با اشاره به اینکه بحث مالچ پاشی نیز از سال ۱۳۸۷ مطرح بوده و به دلیل تأمین نشدن اعتبارات آن این کار صورت نگرفته است، افزود: در صورت مالچ‌پاشی باید سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز در این منطقه اقدام به کاشت درخت و گیاه کنند؛ چرا که اگر کاشت گیاه بعد از مالچ‌ پاشی صورت نگیرد، بعد از دو تا سه سال اثر خود را از دست خواهد داد.
اردلانی با تاکید بر اینکه تمام طرح های توسعه غرب کارون و تمام طرح های توسعه ای شرکت متن مجوز های لازم زیست محیطی را دارند، افزود: در خوزستان طرح آمایش سرزمین نداشتیم و اگر در تمام استان ها این طرح مورد نظر قرار گیرد مشکلات زیست محیطی به کمترین سطح خود می رسد.
وی در پایان افزود: امیدوارم تمام مطالبی که در شرکت های تابعه نفت هم مطرح می شود قبل از طرح در رسانه ها در هم اندیشی با مباحث علمی و کارشناسی شده مورد ارزیابی قرار گیرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ اسفند ۱۳۹۳ساعت: ۱۴:۰۱۵۲۴ بازدید