سال توليد، پشتيبانی ها و مانع‌زدايی ها
شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ EN

ایران قیمت فروش نفت خام خود را کاهش می دهد

    مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران از کاهش قیمت فروش نفت خام ایران در بازار خبر داد و گفت: رقابت در بازار آسیا برای به دست آوردن بازار فشرده است.

محسن قمصری در گفتگو با خبرنگار شانا درباره این که آیا ایران همانند عربستان قیمت نفت خود را در بازار آسیا کاهش خواهد داد، گفت: بالاخره باید رقابت کرد و ایران نیز فرمول قیمت نفت خود را کاهش می دهد؛ البته ضریب تغییر (Differential) شاید کاهشی باشد، اما بدون شک پایه قیمت افزایش یافته است.

وی درباره دلیل کاهش قیمت نفت عربستان در بازار، افزود: عربستان پنج بازار برای فروش نفت خام خود در اختیار دارد که قیمت نفت خود را در چهار بازار اروپا، آفریقا، آمریکا و شمال اروپا افزایش داده است و تنها در یک بازار کاهش داده است که همه روی همان یک بازار تمرکز کردند و به بازارهای دیگر توجه نمی کنند.

قمصری دلیل کاهش قیمت نفت از سوی عربستان در بازار آسیا را عرضه و تقاضا عنوان و تصریح کرد: عربستان فرمول را کاهش داده است، یعنی دیفرنشیال (اختلاف قیمتی ) را پایین آورده است.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران افزود: با توجه به این که پایه قیمت نفت، نسبت به دو هفته پیش هفت تا هشت دلارافزایش یافته است، در عمل می توان گفت قیمت افزایش یافته  و عربستان فرمول  فروش نفت خود را چند سنت کاهش داده است.

وی درباره این که آیا از کاهش قیمت نفت عربستان به مشتریان آسیایی می توان به عنوان تخفیف نام برد، اظهار کرد: خیلی روی آن فرمول به عنوان تخفیف نمی توان تمرکز کرد چون فرمول بر اساس شرایط خاص منطقه است.

قمصری درباره این که آیا کاهش قیمت نفت در بازار آسیا از سوی عربستان بخاطر تحت فشار قرار دادن ایران است، گفت: بحث ضربه زدن به ایران نیست؛ هم اکنون رقابت در بازار آسیا بسیار زیاد است و کشورهای آمریکا، آمریکای جنوبی، ونزوئلا و حتی روسیه در بازار آسیا حضور دارند، بنابراین رقابت در این بازار زیاد است و منطقی به نظر می آید که عربستان برای گرفتن سهم خود اقدام به کاهش قیمت نفت خود کند.

وی افزود: عربستان سعودی بر اساس شرایط بازار و اصولی عمل می کند؛ شاید اگر ایران نیز جای این کشور بود همین کار را انجام می داد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ بهمن ۱۳۹۳ساعت: ۱۰:۳۶۴۲۲ بازدید