سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ EN

بسترسازی برای رقابت عادلانه صنعتگران داخلی و خارجی در حوزه نفت

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: با بسترسازی برای رقابت عادلانه صنعتگران داخلی و خارجی در حوزه نفت، فضا برای فعالیت سازندگان داخلی و ارائه محصولات کیفی آنان، بیش از پیش فراهم می شود.

رکن الدین جوادی شامگاه ٢٧ مهرماه در آیین گشایش نهمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات صنعت نفت و گاز، پتروشیمی و HSE در شیراز با بیان این مطلب افزود: بررسیهای انجام شده نشان می داد که رقابت بین صنعتگران داخلی و خارجی حوزه نفت ناعادلانه است؛ از این رو مقرر شد زمینه عادلانه شدن این رقابت فراهم شود.

وی تصریح کرد: به این منظور بر اساس ابلاغ بیژن زنگنه، وزیر نفت، قیمت خرید کالای خارجی در کشور ثالث با قیمت داخلی مقایسه نمی شود و هزینه گمرک، بیمه و موارد این چنینی نیز در قیمت آن لحاظ خواهد شد.

جوادی گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، قدمهای بزرگی در مسیر سازندگی و خودباوری برداشته شد اما در حوزه نفت و گاز، همچنان بخش زیادی از نیازهای این صنعت توسط صنعتگران خارجی تامین می شود و بررسیها حاکی است در ١٠ گروه کالایی، به دانش خارجی وابسته هستیم.

وی ادامه داد: به این منظور، برنامه داخلی سازی این ١٠ گروه کالایی در دستور کار صنعت نفت قرار گرفته است و امیدواریم با همکاری سازندگان داخلی تجهیزات صنعت نفت، طی ٢ سال آینده در ساخت این کالاهای پرمصرف صنعت نفت به خودکفایی برسیم.

تعمیق روابط صنعت نفت و دانشگاه

 مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به گسترش روابط صنعت نفت با دانشگاه ها اشاره و اظهار کرد: برای ورود دانشگاه ها به حوزه های تحقیقات توسعه میدانهای نفت و گاز قراردادهایی منعقد شده که این امر، مقدمه ای برای تعمیق ارتباط دانشگاه و صنعت است.

جوادی با بیان این که شیراز این قابلیت را دارد که به قطبی صنعتی در کشور تبدیل شود، گفت: با وجود فعالیت صنایع مختلف در این شهر، اما قابلیتها و استعدادهای بالقوه بیشتری در شیراز موجود است که باید مورد استفاده قرار گیرد.

 وی با اشاره به برنامه ریزی وزارت نفت برای احداث پالایشگاهی با ظرفیت ٢٠ میلیون مترمکعب گاز در استان فارس، خاطرنشان کرد: سال آینده مهندسی این پالایشگاه انجام می شود و احداث آن در برنامه ششم توسعه اجرایی خواهد شد.

نهمین نمایشگاه بین المللی تجهیزات صنعت نفت و گاز، پتروشیمی و HSE  ٢٧ مهرماه در بزرگترین سایت نمایشگاهی منطقه جنوب کشور در استان فارس آغاز بکار کرد و تا ٣٠ مهر ماه ادامه دارد.

منبع: شانا

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۰ مهر ۱۳۹۳ساعت: ۰۸:۴۷۶۴۶ بازدید