سال توليد، پشتيبانی ها و مانع‌زدايی ها
جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ EN

۲ چاه تولیدی میدان یاران شمالی تا یک ماه آینده بهره برداری می شود

۲ چاه تولیدی میدان مشترک یاران شمالی، (علاوه بر چاه شماره یک) طی یک ماه آینده در آستانه بهره برداری قرار می گیرد.pedec.ir

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت اظهار کرد: در مجموع ۱۹ حلقه چاه در برنامه توسعه میدان یاران شمالی قرار دارد که به غیر از چاه شماره یک این میدان (که در حال تولید است)، حفاری سه حلقه چاه دیگر شامل، ۲ چاه تولیدی و یک چاه ارزیابی- توصیفی نیز در دست تکمیل است.

بر پایه این گزارش، هم اکنون روزانه حدود یک هزار و ۵۰۰ بشکه نفت از چاه شماره یک میدان یاران شمالی برداشت و پیش بینی می شود با بهره برداری از دو چاه تولیدی جدید، حدود سه هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت این میدان مشترک افزوده شود ولی هنوز قطعیت برداشت یا عدم برداشت نفت از چاه های تولیدی این میدان مشخص نیست.

عبدالرضا حاجی حسین نژاد با بیان اینکه عملیات توسعه میدان یاران شمالی طی ماههای اخیر از پیشرفت مناسبی برخوردار بوده است، افزود: تولید ۳۰ هزار بشکه ای از این میدان تا نیمه نخست سال ۹۵ محقق می شود.

وی از فعالیت سه دکل حفاری در این میدان مشترک خبر داد و گفت: احتمال افزوده شدن دکل به این میدان در آینده  ای نزدیک وجود دارد.

سرپرست توسعه میدان یاران شمالی نیز در گفتگو با شانا، از برگزاری مناقصه چاههای این میدان خبر داد و گفت: در بخش سطح الارضی همه مناقصه ها مربوط به جاده ها و سلرها برگزار شده است.

آرش باقرزاده افزود: هم اکنون حدود ۶ پیمانکار با بکارگیری بیش از ۲۰۰ دستگاه ماشین آلات در بخش سطح الارضی مشغول به فعالیت هستند و ۳+۱۶ لوکیشن در حال ساخت است.

وی با اشاره به شتاب بخشی در توسعه میدان یاران شمالی در ماههای اخیر ابراز امیدواری کرد که تولید ۳۰ هزار بشکه ای پیش بینی شده برای این میدان تا ابتدای سال ۹۵ تحقق یابد.

بر پایه این گزارش، میدان یاران شمالی با بیش از ۹۰۰ میلیون بشکه ذخایر نفت درجا در استان خوزستان و در فاصله تقریبی ۱۳۰ کیلومتری از غرب شهر اهواز، در راستای مرز ایران و عراق و در نزدیکی تالاب هورالهویزه قرار گرفته است.

منبع: شانا

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ خرداد ۱۳۹۳ساعت: ۱۰:۰۱۴۷۶ بازدید