سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ EN

تجهیزات داخلی مخازن نمکزدایی شرکت کارون

برای نخستین بار در سطح شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، با هدف افزایش بازه زمانی تعمیرات اساسی، کاهش زمان اجرای تعمیرات اساسی و کاهش هزینه ها، تجهیزات داخلی مخازن کارخانجات نمکزدایی کارون غیر فلزی می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، رئیس بازرسی فنی و خوردگی فلزات شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون در تشریح این خبر، گفت: به دلیل شدت خوردگی ورق های فولادی و تجهیزات داخلی موجود در مخازن که تعمیرات آن همواره با اتلاف وقت کارخانجات نمکزدایی همراه بود، طرح جایگزینی آنها با ورق های غیر فلزی “GRE” از سوی بازرسی فنی و خوردگی فلزات مطرح و در دستور کار قرار گرفته است.
سعید بویری با بیان اینکه استفاده از ورق های فولادی در تاسیسات و مخازن هزینه های اضافی برای خرید و جایگزینی ورق های دیگر فولادی که دچار خوردگی می شوند، ایجاد می کنند، تصریح کرد: در تجهیزات داخلی بر اثر تماس مستمر با نفت نمکی و پساب نفتی، خوردگی ایجاد می شود که تعمیرات اساسی این تجهیزات زمان بر است و با توجه به عملکرد مناسب ورق ها و تجهیزات غیر فلزی، طرح جایگزینی در دستور کار شرکت کارون قرار گرفته است.
وی افزود: مشخصات فنی و نقشه های لازم از سوی بازرسی فنی و خوردگی فلزات تهیه و پس از تایید ادارات مربوطه، به برنامه ریزی شرکت ملی مناطق نفت خیز و شرکت خدمات مهندسی و تجهیزات صنعتی توربین جنوب ارایه شده است، که در این راستا شرکت توربین جنوب در حال تهیه و تامین قطعات یاد شده از تولید کنندگان داخلی برای نصب در دو مخزن شرکت نفت و گاز کارون در سال جاری است.
بویری ادامه داد: همچنین برای سطوح داخلی این مخازن از پوشش های مناسب با عمر مفید بالا استفاده می شود تا علاوه بر تجهیزات، این سطوح نیز در برابرخوردگی، مقاومت بیشتری داشته باشند.
رئیس بازرسی فنی و خوردگی فلزات شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون، با اشاره به اینکه تعداد زیادی مخازن اتلاف کننده و کف گیر در سطح شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب وجود دارد، گفت: اجرای این طرح در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، علاوه بر کاهش زمان اجرای تعمیرات اساسی و هزینه های مربوطه، در جلوگیری از افت کیفیت نفت تولیدی و توقف غیر برنامه نیز تاثیر گذار خواهد بود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ساعت: ۱۰:۵۶۴۴۱ بازدید