سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ EN

توسعه میدان های غرب کارون و پارس جنوبی اولویت نخست صنعت نفت است

در نخستین نشست هماهنگی و هم اندیشی مدیر و معاونان مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، بر ضرورت توسعه میدان های مشترک نفت و گاز به ویژه در حوزه میدان های غرب کارون و پارس جنوبی تاکید شد.
معاونت بررسی، امکان سنجی اقتصادی و مالی طرح ها در نخستین نشست هماهنگی و هم اندیشی مدیر و معاونان مدیریت برنامه ریزی تلفیقی، ضمن بررسی عملکرد سال گذشته این مدیریت، پیگیری تصویب خواهی طرح ها و پروژه ها در هیئت مدیره و شورای اقتصاد، ادامه اولویت بندی و غربالگری پروژه ها و سهمیه بندی اعتبارات سرمایه ای و محوریت توسعه میدان های مشترک نفت و گاز به ویژه در حوزه میادین غرب کارون و پارس جنوبی را از اولویت های سال اقتصاد و فرهنگ عنوان کرد.
به گفته عبدالرضا اسدی، تأمین، تجهیز و تخصیص منابع مالی و اعتباری داخلی و خارجی به ویژه برای پروژه های خاص و مصوب، رعایت انضباط مالی و اعتباری بر پایه موازین بودجه ریزی عملیاتی، تبیین و پیگیری رویکردهای اقتصاد مقاومتی و افزایش ظرفیت تولید نفت خام و گاز طبیعی، از دیگر اهداف و برنامه های مهم سال ۱۳۹۳ شرکت ملی نفت ایران است.
وی افزود: کارنامه شرکت ملی نفت ایران در حوزه سرمایه گذاری در سال ۱۳۹۲ با وجود محدودیت ها و موانع تحمیلی قابل قبول بوده است به طوری که ١٠٠ درصد تأمین اعتبار طرح ها و پروژه ها از محل منابع داخلی و حدود ۵٠ درصد برنامه مصوب سرمایه گذاری از محل سایر منابع اعتباری محقق شد.
به گفته اسدی، همچنین پیش نیازهای لازم برای تأمین مالی برخی طرح ها و پروژه ها در سال ۱۳۹۳ نظیر پیگیری صدور گواهی مسدودی ارزی به ارزش پنج میلیارد دلار، کسب مجوزها طی فرآیندهای قانونی برای فروش و انتشار پنجاه هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت ریالی انجام شده است.
در این جلسه سیاست ها و برنامه های وزارت نفت، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و مصوبات هیئت مدیره در راستای راهبردهای دولت مورد بررسی و تاکید قرار گرفت.
سیاست های وزیر نفت نیز در راستای توسعه میدان های نفتی حوزه غرب کارون به ویژه میدان های مشترک و بالاخص میدان آزادگان جنوبی و برنامه های افزایش تولید نفت و گاز کشور مطرح و راهکارهای لازم ارائه شد.
معاونان بررسی امکان سنجی اقتصادی و مالی طرح ها، برنامه ریزی منابع هیدروکربوری (نفت و گاز)، کنترل و بهینه سازی مصرف انرژی و ارزشیابی طرح ها و برنامه ریزی و تلفیق طرح ها و برنامه ها، ضمن ارائه گزارش مختصری از عملکرد معاونت مربوط به خود در سال ۱۳۹۲ پیشنهادهایی نیز در جهت بهبود، افزایش بهره وری و ارتقاء اثر بخشی شرکت ملی نفت ایران دادند که موارد مطروحه جمع بندی و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

منبع: شرکت ملی نفت ایران

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ فروردین ۱۳۹۳ساعت: ۱۳:۵۱۶۳۰ بازدید