سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ EN

ظرفیت فرآورش مایعات گازی ایران ۵۰۰ هزار بشکه افزایش می یابد

وزیر نفت از طرح ایران برای افزایش ۵۰۰ هزار بشکه ای ظرفیت فرآورش مایعات گازی خبر داد و گفت: جزئیات این طرح تا پایان اردیبهشت ماه امسال به صورت کامل اعلام می شود.3

مهندس  زنگنه در جمع فعالان و مدیران بخش خصوصی فعال در صنعت نفت با اشاره به نقش کلیدی بخش خصوصی در افزایش ظرفیت ۵۰۰ هزار بشکه ای مایعات گازی در کشور اظهارداشت: به منظور استفاده حداکثری از ظرفیت های داخلی و خصوصی کشور این طرح افزایش ظرفیت فرآورشی در قالب ۸ پالایشگاه ۶۰ هزار بشکه ای در منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی احداث خواهد شد.

قطع صادرات مایعات گازی با توسعه پالایشگاه ها

زنگنه با تاکید بر این که هم اکنون بیش از ۴۰۰ هکتار زمین به پروژه ساخت ۸ پالایشگاه کوچک فرآورش مایعات گازی تخصص داده شده است، گفت: با ایجاد این پالایشگاه ها و ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ایران همه مایعات گازی تولیدی خود را که بالغ بر یک میلیون بشکه در روز است در داخل تبدیل به فرآورده های با ارزش می کند.

افزایش منابع مالی در صندوق توسعه ملی

وزیر نفت با اشاره به استفاده از منابع مالی موجود در صندوق توسعه ملی برای طرح های مهم صنعت نفت، تصریح کرد: هم اکنون منابع مالی این صندوق با مشکلاتی مانند محدودیت و عدم دسترسی آسان روبرو است، از این رو با آزاد شدن پول نفت فروخته شده در کشورهای مختلف مانند چین و افزایش مقدار فروش نفت خام، منابع موجود در صندوق توسعه ملی افزایش خواهد یافت.

زنگنه اظهار داشت: در حال حاضر با وجود پدید نیامدن تغییر بنیادین در وضعیت سیاست خارجی کشور، اوضاع و احوال صنعت نفت روز به روز در حال بهبود است.

افزایش ظرفیت تولید نفت و مایعات گازی به ۵٫۵ میلیون بشکه

وزیر نفت تاکید کرد: طی چهار سال آینده ایران به راحتی ظرفیت تولید پایدار نفت خام و مایعات گازی خود را در مجموع به ۵٫۵ میلیون بشکه در روز خواهد رساند که این امر در طول تاریخ صنعت نفت بی سابقه است؛ ولی نباید فراموش کنیم که تحقق این امر نیازمند تلاش جهادی بخش خصوصی و دولتی و  تامین منابع مالی است.

وی با تاکید بر این که سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی دقیقا بیان ایده آلهای صنعت نفت است، گفت: ابلاغ این سیاست ها کار این صنعت را تسهیل می کند.

زنگنه اظهار داشت: در سیاست های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری بر تسریع توسعه میدان های مشترک، افزایش ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی، افزایش صادرات گاز و فرآورده های نفتی، بهینه سازی مصرف سوخت، تنوع در محصولات و پایدار سازی مشتریان نفتی و گازی تاکید شده است.

وزیر نفت گفت: باید ایران را در مسیر عقلانیت به یک اقتصاد مقاوم برسانیم که این کار با سرسختی و همت همه بخش های کشور محقق خواهد شد.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت (MOP)

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ فروردین ۱۳۹۳ساعت: ۱۱:۵۳۶۰۸ بازدید