سال توليد، پشتيبانی ها و مانع‌زدايی ها
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ EN

مذاکرات بین المللی، تقاضا برای سرمایه گذاری در ایران را افزایش داد

معاون وزیر اقتصاد از تاثیر مذاکرات بین المللی بر افزایش تقاضا برای سرمایه گذاری خارجی در کشور خبر داد و گفت: سکوت سرمایه‌گذاران خارجی برای حضور در ایران شکسته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، بهروز علیشیری؛ معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این مطلب و با اشاره به تاثیر رویکرد و اقدامات بین‌المللی دولت بر سرمایه‌گذاری خارجی اظهار کرد: سطح مذاکرات موجب افزایش تعداد تقاضاها و تمایل و خواسته‌های سرمایه‌گذاران شده است.
وی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاران خارجی که پیش از این برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ایران تردید داشته اند و ایرانیان مقیم خارج از کشور، در مدت اخیر برای سرمایه‌گذاری در کشور ابراز تمایل کرده‌اند، افزود: البته از تمایل به سرمایه‌گذاری تا عملی‌شدن آن فاصله‌ زیادی وجود دارد و لازم است مراحل مخلتفی طی شود.
علیشیری با بیان اینکه براساس مطالعات آنکتاد از هر ۱۰ هزار تمایل یا ایده برای سرمایه‌گذاری در دنیا ۱۰ مورد آن احتمال وقوع دارد، گفت: این رقم کمی است از این‌رو عملکرد ما باید به گونه‌ای باشد که این متوسط افزایش یابد، چرا که اغلب کشور‌ها در تلاشند تا جذب سرمایه‌گذاری خود را از ۱۰ مورد به ۴۰ مورد افزایش دهند.
رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران با اشاره به این‌که در کنار اقدامات و رویکرد‌های دولت در بهبود وضعیت سرمایه‌گذاری خارجی، فراهم‌ آوردن محیطی برای سرمایه‌گذاری‌های مستقیم در حوزه زیربنایی نیز مورد تاکید است، بیان کرد: بی‌تردید طرح‌های زیربنایی به لحاظ مالی و سوددهی برای حضور بخش خصوصی مطلوب نیست و این وظیفه‌ دولت و قوانین آن است تا از طریق سیاست‌گذاری‌های مناسب حضور این بخش را به لحاظ مالی توجیه کند.
وی خاطرنشان کرد: طی چند ماه اخیر مشارکت‌های عمومی – خصوصی با بهره‌گیری از یک رهیافت تطبیقی و تجربیات سایر کشور‌ها تدوین شده است و اگر این روند به سرعت پیش رود، بودجه سال ۹۳ بر پایه این قانون تدوین خواهد شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ آذر ۱۳۹۲ساعت: ۱۳:۳۷۵۱۰ بازدید