- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - http://pedec.ir -

تولید نفت و گاز از میادین غرب اوکراین

طبق قراردادی که بین کشور اوکراین و شرکت نفتی صاحب نام آمریکایی شورون(Chevron) روز گذشته امضا شد، استخراج و تولید از میادین نفت و گاز غرب کشور اوکراین به مدت ۵۰ سال به این شرکت واگذار شد. 
به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، به گفته دولت اوکراین، مبلغ کل این قرارداد، بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار است که از این میزان حدود ۳۵۰ میلیون دلار به فازاکتشافی این پروژه اختصاص خواهد یافت.
ویکتوراف یانوکویچ؛ رییس جمهوری اوکراین دراین باره گفت: امضای قرارداد با شرکت شورون و شرکت انگلیسی-هلندی رویال داچ شل(Royal- Dutch Shell) درسال جاری نیاز گازی کشوراوکراین را به طور کامل برطرف خواهد کرد و تحت خوشبینانه ترین شرایط تا سال ۲۰۲۰ میلادی این کشوراروپایی، صادرکننده انرژی خواهد بود.
بر اساس این گزارش، اوکراین نیز مانند دیگر کشورهای اروپای شرقی با فراهم آوردن فضایی مناسب برای شرکت های انرژی، پتانسیل بالقوه ای برای پیشرفت تولید از ذخایر نفتی و گازی دارد.
کشوراوکراین طی سال گذشته میلادی، بیش از ۵۰ میلیون متر مکعب گاز مصرف کرده که تنها ۱۹ میلیون متر مکعب آن را تولید و باقی آن را از روسیه وارد کرده است.
طبق آمارو پیش بینی های دولت اوکراین، با حضورشرکت شورون و شل و حجم تولیداتی که توسط این دو شرکت بدست خواهد آمد، این کشور با کاهش فاصله میان میزان تقاضا و عرضه دربازارتولیدات داخلی به ثبات خواهد رسید.
یک تحلیل گر حوزه گاز درمرکز مشاوره انرژی لمبرت درلندن معتقد است، اگراوکراین و یا کشورهای دیگراروپای شرقی در عرصه تولید انرژی رشد کنند، با ایجاد رقابت میان تامین کنندگان مطرح انرژی در اروپا که شامل کشورهای روسیه، نروژ و الجزیره می شوند، معادلات بازار جهانی انرژی دستخوش تغییر و تحول خواهد شد.
بر اساس این گزارش، کشورهایی که به دنبال کشف شیل گاز در اروپا هستند، اوکراین را برای همکاری در این زمینه مناسب می بینند، چراکه اوکراین درصدد کاهش وابستگی خود به واردات انرژی از روسیه است.
به نوشته نیویورک تایمز، بنا به گفته شرکت شورون، انجام مطالعات لرزه نگاری و حفر چاه های اکتشافی در بلوک “اولسکا” به مساحت ۱٫۶ میلیون هکتاربه مدت ۵ سال به طول خواهد انجامید و طی این مدت قراراست شرکت شورون با انجام عملیات شکستن هیدرولیکی صخره های حاوی شیل گاز ازاستخراج میزان مطلوب و مقرون به صرفه نفت وگازاطمینان حاصل کند.
[1] [2] [3] [4]