طرح خطوط لوله و تاسیسات جانبی انتقال نفت خام میادین غرب کارون

تاریخچه:

پس از اکتشاف نفت در حوزه غرب کارون، همزمان با توسعه منطقه نفتی غرب کارون، از جمله میادین آزادگان، یادآوران، دارخوین، بند کرخه، یاران و … ، پروژه احداث خطوط لوله صادرات نفت خام سبک و سنگین جهت میادین یاد شده که اغلب  با کشور عراق مشترک می باشند، به صورت خطوط لوله مجزا و در قالب زیر پروژه ای از پروژه توسعه میدان نفتی آزادگان کلید خورد.

در این راستا از سال ۱۳۸۶ پروژه احداث خط لوله ۳۲/۳۶ اینچ انتقال نفت سنگین و بعد از آن احداث تلمبه خانه ممزوج امیدیه و در سال ۱۳۹۱ احداث تلمبه خانه غرب کارون در دستورکار قرار گرفت. ضمن اینکه جهت انتقال نفت خام سبک این میادین تا تلمبه خانه ممزوج امیدیه نیز در سال ۱۳۹۳ مصوبه ای توسط هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران ابلاغ گردید.

در ادامه نظر به اهمیت این پروژه و همچنین با توجه به پیش بینی افزایش تولید از میادین نفتی غرب کارون تا سال ۱۳۹۷، افزایش ظرفیت انتقال نفت خام فوق سنگین و سبک این میادین به صورت طرحی مجزا به تصویب شورای اقتصاد رسیده و بر اساس مصوبات مدیریت تلفیقی شرکت ملی نفت ایران مقرر گردید توسعه و افزایش ظرفیت تلمبه خانه های امیدیه، غرب کارون و احداث خط لوله ۴۲ اینچ انتقال نفت فوق سنگین اجرا گردد.

هدف:

انتقال نفت خام تولیدی میادین نفتی غرب کارون به مبادی صادرات نفت

 

تلفن: ۸۸۸۹۸۷۶۶-۰۲۱                               فکس: ۸۸۸۹۱۰۴۲-۰۲۱


تاريخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ | ساعت: ۱۱:۵۶ | شماره اين مطلب: 19443 | چاپ


نظرات کاربران:

نام *
ایمیل
سایتپیوندها

پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران
پورتال شرکت ملی نفت
معاونت توسعه منابع انسانی و مدیریت
شانا
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع ‌رسانی ریاست ‌جمهوری اسلامی ایران

ارتبا با ما

 • آدرس دفتر مرکزی :

  تهران – خیابان سپهبد قرنی، خیابان شهید کلانتری پلاک ۶۱

  ایمیل :

  Email: info@pedec.ir

  تلفن :

  Phone: +98 21 88898650-60
  Fax: +98 21 88919731

مهمترین اهداف شرکت:

 • نظارت بر اجرای کلیه طرح های مهندسی و توسعه در قالب فعالیتهای طراحی، مهندسی، ساخت و اجرا در بخش نفت و گاز خشکی و دریا در درون شرکت ملی نفت ایران.