سال توليد، پشتيبانی ها و مانع‌زدايی ها
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ EN

تولید گاز از فاز ١٢ پارس جنوبی برای ماه آینده

سکوی A فاز ١٢ پارس جنوبی با هدف تولید یک میلیارد فوت مکعب گاز هم اکنون در مرحله راه اندازی و نخستین مشعل سکوی دریایی این فاز نیز روشن شده است. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، فاز ١٢ پارس جنوبی به عنوان بزرگترین فاز مرزی این میدان مشترک گازی، قرار است در مرحله نخست راه اندازی، تا پیش از شروع فصل سرما روزانه حداقل ۵٠٠ میلیون فوت مکعب گاز به خطوط لوله سراسری گاز کشور تزریق و به مرور به این حجم تولید افزوده شود.
مشعل فشار قوی پالایشگاه فاز ١٢ پارس جنوبی و نخستین مشعل سکوی دریایی این فاز بزرگ مرزی مرداد امسال روشن شد.
بر پایه این گزارش، عملیات راه اندازی سکوی A فاز ١٢ در مراحل نهایی است و بر اساس هماهنگی انجام شده میان پیمانکار و کارفرمای پروژه، آذر امسال، نخستین گاز تولیدی از اعماق پنج چاه این میدان مشترک با استفاده از خط لوله ٣٢ اینج به پالایشگاه خشکی ارسال می شود.
قرار است با ١٢ حلقه چاه حداقل روزانه یک میلیارد فوت مکعب (٢٧ میلیون متر مکعب) گاز ترش از فاز ١٢ پارس جنوبی به سمت خشکی ارسال شود، که این تولید با حجم ۵٠٠ میلیون فوت مکعب آغاز و در ماه های بعد به حداکثر ظرفیت خواهد رسید و بر اساس برنامه عملیات حفاری چاه های باقی مانده نیز در یک دوره دو تا سه ماهه تکمیل می شود.
متخصصان صنعت نفت کشورمان در حال حاضر عملیات راه اندازی فاز ١٢ پارس جنوبی را با جدیت در دست دارند و بخش های مختلف پالایشگاهی این فاز را یکی پس از دیگر تست و راه اندازی می کنند.
بر اساس این گزارش هم اکنون تیم های راه اندازی در فاز ١٢ پارس جنوبی به صورت شبانه روزی مشغول به کار هستند و برای آغاز تولید از این فاز بزرگ مرزی نیروها روی ریگ شهید رجایی و شناور دریایی به صورت چند شیفت کاری در حال فعالیت هستند تا گاز مورد نیاز در زمان تعیین شده ارسال شود.
هم اکنون واحدهای تولید بخار، کمپرسورهای هوا، واحد دریافت گاز و مشعل فاز ١٢ راه اندازی شده و واحدهای دیگر همچون واحد تولید آب شیرین، تصفیه آبهای صنعتی و پساب در مرحله راه اندازی به سر می برد و یکی پس از دیگری به صورت آزمایشی وارد مدار می شوند.
طرح توسعه فاز ١٢ میدان گازی پارس جنوبی با هدف تولید ٧۵ میلیون متر مکعب گاز غنی برای تحویل به شبکه سراسری و واحدهای تولید گاز طبیعی مایع (ال ان جی) پیش بینی شده است که از این مقدار، ٢۵ میلیون متر مکعب به شبکه سراسری تزریق و ۵٠ میلیون متر مکعب به ال ان جی تبدیل می شود.. تولید ١٢٠ هزار بشکه میعانات گازی و ٧۵٠ تن گوگرد در روز نیز در این فاز پیش بینی شده است.
بر پایه این گزارش، پیمانکار اصلی طرح توسعه فاز ١٢ پارس جنوبی، شرکت پتروپارس و محل احداث تاسیسات خشکی طرح، سایت ٢ در تمبک (به فاصله ٧٠ کیلومتری عسلویه) است؛ افزون بر توسعه میدان و احداث واحدهای پالایشی، آماده سازی و اجرای اسکله خدماتی برای کل سایت نیز پیش بینی شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۱ آبان ۱۳۹۲ساعت: ۰۹:۴۵۵۳۵ بازدید